Stepper fot. Adobe Stock

Stepper skrętny - wady i zalety ćwiczeń na tym urządzeniu

Sprawdź, czym różni się stepper skrętny od zwykłego. Poznaj jego zalety i wady i sprawdź, ile kosztuje.
Ewa Cwil / 01.11.2019 17:28
Stepper fot. Adobe Stock

Stepper skrętny jest odmianą zwykłego steppera. Ćwiczenie na tym drugim przypomina wchodzenie po schodach. Tymczasem na stepperze skrętnym nogi poruszają się w nieco podobny sposób, jak podczas jazdy na łyżwach.

Stepper skrętny:

Stepper skrętny – zalety

Urządzenie najczęściej jest niewielkich rozmiarów, zatem nie trzeba dużo miejsca, aby z niego korzystać. Podczas ćwiczeń na stepperze skrętnym wykonuje się ruchy nogami podobne do tych, jakie wykonuje się w czasie jazdy na łyżwach – nogi poruszają się nie tylko w dół i do tyłu, ale także do boku. Dzięki temu w ruch zostają włączone mięśnie, których zwykły steper nie jest w stanie zaangażować.

Wady steppera skrętnego

Ze względu na bardziej skomplikowaną konstrukcję urządzenie jest droższe od podstawowego modelu steppera prostego. Na dodatek trening na nim jest trudniejszy, co może zniechęcać osoby początkujące do kontynuowania treningów.

Technika ćwiczeń

W czasie treningu na stopniach steppera skrętnego powinny być oparte całe powierzchnie podeszew butów. Nogi powinny cały czas być ugięte w kolanach. Tułów należy trzymać wyprostowany, ale lekko pochylony do przodu. Warto do pracy włączyć ramiona i pracować nimi naprzemiennie – lewa ręka z przodu, gdy prawa noga jest cofnięta i odwrotnie.

Jeśli stepper ma gumy do ćwiczeń ramion, można ich użyć do wzmacniania bicepsów, prostując i uginając łokcie na przemian.

Ile kosztuje stepper skrętny

Najpopularniejsze są nieskomplikowane modele, które mieszczą się w przedziale 150-300 zł. W tej cenie można znaleźć zarówno urządzenie z uchwytami na ręce, jak i bez nich, a także modele z gumami do pracy rąk.

Zobacz też:
Jak ćwiczyć na skakance
Zalety zajęć body pump