Jak wybrać dobry stepper?

Stepper to urządzenie, które pozwala szybko spalać kalorie i wyrzeźbić łydki, uda oraz pośladki. Jest na tyle niewielki i zazwyczaj niedrogi, że większość z nas może pozwolić sobie na jego kupno i rozpoczęcie treningu w domu. Jak wybrać dobry stepper i czym kierować się podczas zakupu? Ile kosztuje stepper?
Jak wybrać dobry stepper?

Stepper – dlaczego warto go używać?

Stepper to urządzenie, które symuluje wchodzenie lub wbieganie po schodach, dlatego jest idealnym sprzętem dla osób chcących spalić nadmiar tkanki tłuszczowej. Ponadto dzięki ćwiczeniom na stepperze wyrzeźbimy łydki, uda oraz pośladki.

W zasadzie każdy może ćwiczyć na tym urządzeniu, gdyż stepper nie obciąża stawów w takim stopniu, jak podczas treningu w terenie czy w trakcie wchodzenia po betonowych schodach.

Chcesz kupić odpowiedni stepper? Zastanów się:

  • jaki efekt ćwiczeń chcesz osiągnąć,
  • jaki czas w ciągu dnia zamierzasz poświęcić na ćwiczenia,
  • ile masz w domu miejsca na stepper,
  • ile pieniędzy możesz przeznaczyć na zakup.

Jaki model wybrać?

Dostępne są steppery proste oraz skrętne. Ponadto można znaleźć modele z linkami (których używa się do jednoczesnego ćwiczenia górnych partii ciała) albo ze słupkiem (mającym zapewnić stabilność sprzętu, na którym opieranie się odciąża kończyny dolne i trening staje się lżejszy).

Stepper prosty symuluje wchodzenie po schodach, podczas gdy ćwiczenie na skrętnym przypomina nieco ruchy wykonywane podczas jazdy na łyżwach, uruchamiając przy tym dodatkowe partie mięśni. Linki przeznaczone do ćwiczeń górnych partii pomogą wzmocnić mięśnie ramion oraz pleców.

Wybór steppera zależy również od czasu, jaki możemy poświęcić codziennie na ćwiczenia. Jeśli zamierzamy ćwiczyć maksymalnie 30 minut, to spokojnie możemy kupić tzw. mini stepper składający się tylko ze stopni. Jeśli jednak planujemy dłuższe treningi, warto zastanowić się nad stepperem wyposażonym w kolumnę, która zapewni stabilność sprzętu.

Gdy wybieramy stepper, musimy zastanowić się też nad tym, gdzie ustawimy go w domu. Mini steppery zmieszczą się niemalże wszędzie, nie stanowi problemu również schowanie ich np. do szafy, jednak jeśli wolimy kupić urządzenie wyposażone w kolumnę, musimy liczyć się z tym, że zajmie on nam dużo więcej miejsca.

Zanim kupisz – porady dla konsumentów

Dobrym pomysłem jest również wybranie się do sklepu ze sprzętem sportowym przed zakupem, żeby wypróbować dany model i sprawdzić z jakich materiałów jest wykonany.

Sklepy internetowe oferują wiele modeli w promocyjnych cenach, jednak często ich trwałość jest znikoma.

Należy też zwrócić uwagę na dźwięki wydawane podczas ćwiczeń – większość stepperów wydaje charakterystyczny dźwięk tłoków, jednak wiele z nich dodatkowo nieprzyjemnie skrzypi i często niemożliwe okazuje się naoliwienie owych skrzypiących miejsc.

Zobacz też: Jak urządzić domową siłownię?

Ile kosztuje stepper?

Mini steppery można kupić już za około 130 zł, a ceny najdroższych sięgają kilku tysięcy złotych.

Czy warto kupić te najtańsze? Niekoniecznie. Należy zwrócić uwagę na firmę oraz na to, czy cena jest promocyjna, czy stała. Jeśli producent jest znaną marką, a cena została obniżona z powodu np. wyprzedaży, to warto skorzystać z okazji. Jeśli jednak cena oscylująca w granicach 100 zł jest stała ceną sprzętu, a i o marce nigdy nie słyszeliśmy, to lepiej poczekać i odłożyć dodatkowe pieniądze na ten cel. Dlaczego? Z prostej przyczyny: najtańsze steppery wykonane są ze słabej jakości plastiku i metalu, przez co niemalże natychmiast zaczynają skrzypieć, smar podczas ćwiczeń nagrzewa się wydzielając nieprzyjemną woń, a plastikowe stopnie bardzo szybko pękają i urządzenie nie nadaje się do dalszego użytku.

Wybierając stepper, warto przyjrzeć się także funkcjom dostępnym na wyświetlaczu. Najpopularniejsze z nich to:

  • licznik kroków,
  • licznik dystansu,
  • licznik kalorii,
  • zegar,
  • pomiar prędkości.

Zobacz też: Jak najszybciej spalić kalorie?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/3 lata temu
Ja ze swej strony polecam Wam taki bardziej rozbudowany i wygodny Stepper INSPORTLINE SKELETON. Z tego co wiem aktualnie można go kupić w dobrej cenie w centrali inSPORTline w Polsce.
/3 lata temu
Stepper to bardzo przydatne urządzenie do ćwiczeń i wcale nie jest drogie. Jeśli chodzi o steper cena na nokaut.pl będzie najkorzystniejsza http://www.nokaut.pl/steppery To jedno z tańszych sprzętów, więc warto go wybrać.
/4 lata temu
No właśnie nie wiem czy lepiej kupić stepper, który do najtańszych nie należy: http://www.marbo-sport.pl/category/sprzet-fitness-steppery czy lepiej rowerek? Jak radzicie? Nie chciałabym mieć problemów ze stawami
POKAŻ KOMENTARZE (2)