Dzięki niemu schudniesz i wyrzeźbisz ciało! Co daje orbitrek?

Aby wzmocnić mięśnie i wysmuklić sylwetkę, wystarczy ćwiczyć na orbitreku 2-3 razy w tygodniu!
Karolina Kalinowska / 02.03.2017 05:22 / aktualizacja: 11.06.2019 15:32
Orbitrek fot. Fotolia

Orbitrek zwany również trenażerem lub rowerem eliptycznym służy do treningu tlenowego. Angażuje do pracy zarówno dolne, jak i górne partie ciała. Ćwiczenia pozwalają zrzucić zbędne kilogramy, poprawić kondycję i wysmuklić sylwetkę - wszystko dlatego, ponieważ łączą zalety bieżni, steppera i jazdy na rowerze. Podpowiadamy, jak ćwiczyć na orbitreku, czym jest oraz jakie przynosi efekty.

Spis treści:

Jakie efekty przynosi orbitrek?

W czasie treningu na orbitreku angażowanych jest wiele partii mięśniowych - pośladki, brzuch, ręce i nogi. Wiele osób uważa, że ćwiczenia na orbitreku są lepsze niż biegania, bo nie obciążają stawów i ścięgien, a przez to ryzyko wystąpienia kontuzji jest znacznie mniejsze. Dlatego orbitrek jest odpowiedni również dla osób, które mają słabą kondycję i nadwagę.

Trening wykonywany na rowerze eliptycznym jest bardzo łatwy, ale i wymagający, bo po 30-45 minutach poczujesz olbrzymie zmęczenie. Dużym plusem tego urządzenia jest możliwość dopasowania poziomu trudności treningu do osoby ćwiczącej. Wszystko dzięki regulacji oporu i programom treningowym dostępnym w ustawieniach urządzenia.

W czasie treningu na orbitreku intensywnie pracują pośladki, uda i łydki, czyli miejsca, gdzie najczęściej pojawia się cellulit. Dlatego regularne ćwiczenia na orbitreku pozwalają spalić tłuszcz i poprawić krążenie, a tym samym pomagają w walce ze skórką pomarańczową.

Nadal walczysz z cellulitem? Nie martw się, do lata jeszcze możesz z nim wygrać!

Rodzaje orbitreków

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów rowerów eliptycznych. Można podzielić je na 3 grupy - mechaniczne, magnetyczne i elektromagnetyczne.

  • Orbitrek mechaniczny - jest najtańszy i najprostszy, ale dość hałaśliwy.
  • Orbitrek magnetyczny - jest cichy i z powodzeniem można korzystać z niego w domowym zaciszu. Do działania wykorzystują magnesy, które oddziałują na siebie i wytwarzają opór.
  • Orbitrek elektromagnetyczny - to najbardziej zaawansowany technologicznie, a tym samym najdroższy model. Posiada komputer do sterowania, a opór jest wytwarzany przy pomocy elektromagnesu.

Nowa torebka, walizka, buty? Kup taniej z rabatem na stronie Wittchen kody rabatowe

Plan treningowy, który bije rekordy popularności. 6 Weidera po prostu musicie znać!

Jak ćwiczyć na orbitreku?

Ćwiczenia na orbitreku są dla każdego. Jednak przed rozpoczęciem treningu zrób krótką rozgrzewkę. Kilka przysiadów, pajacyków, wykroków i skłonów to minimum. Pamiętaj, by w trakcie ćwiczeń na orbitreku nie odrywać stóp od pedałów (zawsze ćwicz w sportowych butach!) i miej proste plecy.

Treningu nie kończ gwałtownie. Przez ostatnie 5 minut zwolnij tempo w celu uspokojenia oddechu. Aby schudnąć i poprawić kondycję ćwicz 2-3 razy w tygodniu. Ćwiczenia powinny trwać ok. 30 minut, a z czasem wydłużaj ich czas i intensywność.