POLECAMY

Spinning, czyli dobra zabawa na rowerze

Spinning to idealna forma ćwiczeń dla osób znudzonych monotonną jazdą na rowerze stacjonarnym w siłowni, pragnących dobrej zabawy. Pozwala spalić nawet 700 kcal w czasie treningu! Na czym polega? Jak wygląda trening? Czy można uprawiać spinning we własnym domu?
Spinning, czyli dobra zabawa na rowerze

Spinning – co to jest?

Spinning to trening kolarstwa halowego na specjalnym rowerku odbywający się w sali fitness klubu.

Sprzęt używany podczas spinningu jest nieco inny niż rowery domowe lub te używane na siłowni. Zajęcia odbywają się w kilku lub kilkunastoosobowych grupach pod okiem instruktora, który zdobył licencję na prowadzenie zajęć Spinning®.

W trakcie treningu włączona jest głośna muzyka, wraz z którą zmienia się tempo, nachylenie lub program jazdy.

Zajęcia przeznaczone są niemal dla każdego, jednak jeśli masz problemy ze zdrowiem, to podobnie jak przed przystąpieniem do innych rodzajów treningu, skonsultuj się najpierw z lekarzem.

Jakie korzyści niesie spinning?

Spinning przynosi wiele korzyści, między innymi:

  • spalanie kalorii (nawet 700 kcal w czasie jednego treningu!),
  • spalanie tkanki tłuszczowej,
  • wzmocnienie mięśni nóg i brzucha,
  • wzmocnienie układu kostnego,
  • ujędrnienie skóry,
  • zanik cellulitu,
  • poprawienie ogólnej kondycji i wytrzymałości.

Spinning nie obciąża stawów, dlatego jest dobrą formą ćwiczeń dla osób otyłych, które ze względu na duże obciążenie nie mogą sobie pozwolić na bieganie.

Zobacz też: Jak ćwiczyć z hantlami?

Jak to wygląda?

Jeśli przychodzisz na zajęcia po raz pierwszy, postaraj się być chwilę przed rozpoczęciem, żeby móc porozmawiać z instruktorem. Instruktor wytłumaczy Ci obsługę sprzętu, a także pomoże dopasować wysokość i nachylenie siodełka i kierownicy tak, żeby było Ci wygodnie, a także żeby ćwiczenia był efektywne i bezpieczne.

Następnie rozpocznie się rozgrzewka prowadząca do części właściwej zajęć. W trakcie jazdy instruktor wydaje komendy do zmiany rytmu i tempa, jednak pamiętaj, żeby nie przeciążać organizmu, rywalizując z innymi ćwiczącymi. Każdy trening powinien zakończyć się rozciąganiem.

Siłownia czy dom?

Spinning najlepiej uprawiać w siłowni lub fitness klubie, pod okiem instruktora. Ma to wiele korzyści: począwszy od bezpieczeństwa, aranżowania zajęć przez wykwalifikowaną osobę do wymiaru towarzyskiego – jazda na rowerkach w grupie przy głośnej muzyce jest świetną zabawą. Jeśli jednak wolisz ćwiczyć w domu, zainwestuj w dobry rowerek spinningowy z możliwością pomiaru tętna, spalanych kalorii i dystansu.

Pamiętaj, że rower stacjonarny i spinningowy to dwie różne maszyny. Wybierając rower do spinningu udaj się do sklepu ze sprzętem sportowym, gdzie pracownik pomoże wybrać ci najodpowiedniejsze dla Ciebie urządzenie. Ceny rowerów spinningowych wahają się od 1500 zł do nawet 10.000 zł.

Jeśli ćwiczysz w domu, pamiętaj, żeby nie przekraczać 50 minut treningu, a także żeby zakończyć go rozciąganiem. Zwróć uwagę również na prawidłową pozycję ciała w trakcie jazdy. Gdy pedałujesz na stojąco, kładziesz większy nacisk na wzmocnienie nóg, a gdy pochylasz ciało do przodu, odciążasz mięśnie pleców.

Zobacz też: Dlaczego nie chudniesz na siłowni? - 5 powodów

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)