Gdzie na narty i deskę w Polsce?

Gdzie na narty i deskę w Polsce?

W Polsce jest niezwykle dużo urokliwych i ciekawych ośrodków sportów zimowych. Co prawda wybór odpowiedniego miejsca nie należy do najłatwiejszych, nie mniej jednak każde z tych wielu miejsc w Polsce ma coś do zaoferowania.
/ 19.09.2016 13:04
Gdzie na narty i deskę w Polsce?

Zakopane - stolica polskich sportów zimowych

Z pewnością każdy Polak zna to miasto. Jeśli ktoś nie był w Zakopanem osobiście, z pewnością widział lwią jego część w telewizyjnych relacjach, zarówno z imprez sportowych jak i kulturalnych. Od lat znane jest określenie, że Zakopane jest zimową stolicą. Jest to również największy w naszym kraju ośrodek turystyki górskiej. Jest to stosunkowo niewielkie miasto liczące zaledwie 30 tysięcy mieszkańców, jednak każdego roku w odwiedziny do Zakopanego przejeżdża przeszło 2 miliony turystów. Ponadto Zakopane jest najwyżej położonym miastem w Polsce. Leży ono na wysokości od 750 do przeszło 1000 metrów nad poziomem morza.

Oczywiście Zakopane to również największy w Polsce ośrodek sportów zimowych. Miasto to oferuje turystom kompleksy kolejek i wyciągów górskich, zespoły skoczni narciarskich, szlaki turystyczne, stoki narciarskie etc. Jakby tego było mało, warto dodać, że Zakopane leży w strefie klimatu górskiego, dzięki czemu spełnia również rolę miejscowości uzdrowiskowej. 

Zobacz również: Jak chronić oczy i skórę na stoku?

Zieleniec - cząstka alpejskiego klimatu w Polsce

Zieleniec to ośrodek sportów zimowych położony w Górach Orlickich. Przed laty Zieleniec był samodzielną wsią, dziś pełni funkcję dzielnicy Dusznik-Zdroju. Jest to najwyżej położony ośrodek w Sudetach - leży on na wysokości około 850 metrów nad poziomem morza. Co ciekawe, w Zieleńcu panuje bardzo specyficzny mikroklimat, zbliżony nieco do alpejskiego.Jest to niezwykła zaleta tego niewielkiego i czasem niedocenianego ośrodka.

W Zieleńcu znajduje się ponad 20 wyciągów narciarskich. Miejscowość ta jest położona bardzo blisko granicy z Republiką Czeską. Nieopodal znajdują się dwa przejścia graniczne. Będąc w Zieleńcu można wybrać się na zakupy i zwiedzanie pobliskich miejscowości do naszych sąsiadów.

Przyłęków - niewielki ale urokliwy ośrodek sportów zimowych

Kolejnym ośrodkiem sportów zimowych w Polsce jest ośrodek Piast w Przyłękowie. Niewiele osób wie o tej miejscowości, a to duża strata. Jest to co prawda niewielki i mało popularny, ale bardzo urokliwy i atrakcyjny narciarsko ośrodek położony na uboczu u stop góry Jastrzębica. Warto zaznaczyć, że zimą jest to prawdziwy raj dla narciarzy, zarówno tych początkujących, jak i zaawansowanych.

W okolicy znajduje się 800 metrowy wyciąg orczykowy. Stok jest sztucznie ośnieżany i częściowo oświetlony. Z górnej stacji biegną aż trzy trasy narciarskie o różnych stopniach trudności. Ośrodek również latem jest niezwykle atrakcyjny i oferuje turystom piesze wycieczki. 

Zobacz również: Jaka deska dla początkującego snowboardzisty?