W Polsce nie brakuje łatwych tras narciarskich dla początkujących. Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z nartami, poszukaj stoków zielonych zwanych też „oślimi łączkami". Większość ośrodków narciarskich ma w swojej ofercie przynajmniej jedną trasę narciarską dla początkujących. Przygotowałyśmy przegląd łatwych tras narciarskich w Polsce, dzięki któremu wybierzesz w prosty sposób najbliższy i najlepszy stok narciarski.
Spis treści:
- Oznaczenia tras narciarskich dla początkujących
- Łatwe trasy narciarskie w Szczyrku
- Ośrodek „Pilsko” Korbielów
- Łatwe trasy narciarskie w Sudetach
- Łatwe trasy narciarskie na Podhalu
- Trasy narciarskie Wisła-Rowieńki
- Łatwe trasy narciarskie niedaleko Warszawy
Oznaczenia tras narciarskich dla początkujących
Początkujący narciarze powinni wybierać tzw. ośle łączki, czyli szerokie i krótkie trasy położone na stokach o małym nachyleniu i równej powierzchni. Najprostsze trasy narciarskie klasyfikowane są jako zielone. Ośle łączki są przeważnie wydzielone i wyposażone w specjalne, wolno poruszające się wyciągi narciarskie typu talerzyk, "wyrwirączka" lub ruchomy chodnik.
Osoby mające za sobą pierwsze zjazdy na nartach mogą spróbować sił na trasach oznaczonych kolorem niebieskim, ciągną się wzdłuż łagodnych stoków i nie są trudne technicznie.
Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z nartami, nie kieruj się raczej w kierunku tras czerwonych i czarnych. Są one zarezerwowane dla osób, które osiągnęły już pewne umiejętności narciarskie.
Łatwe trasy narciarskie w Szczyrku
Najwięcej dobrze przygotowanych zielonych tras zjazdowych znajduje się w Szczyrku. Stawiający pierwsze kroki na nartach mogą spróbować sił na długich trasach dwóch szczyrkowskich szczytów – Skrzycznego i Małego Skrzycznego oraz Hali Pośredniej:
Trasa Nr 3 Skrzyczne - Hala Skrzyczeńska – Płoncycka - Lerówka - Czyrna
Jedna z najdłuższych tras zjazdowych w Polsce, licząca 5300 m długości i 632 m różnicy wzniesień (12% nachylenia).
Trasa Nr 6 Hala Skrzyczeńska – Płoncycka – Lerówka – Młaki – Suche
Długość 2020 m, różnica wzniesień – 245 m, nachylenie stoku – 12%.
Trasa Nr 8 Wierch Pośredniego - Hala Pośrednia
Długość 1170 m, różnica wzniesień 177 m, nachylenie stoku 15%.
Trasa Nr 25 „Widokowa” – Jaworzyna-Doliny
Dolna stacja kolei linowej, długość 2300 m, różnica poziomów 400 m, nachylenie 17%.
Ośrodek „Pilsko” Korbielów
W ośrodku „Pilsko” Korbielów w Beskidzie Żywieckim mniej doświadczeni narciarze mogą poszusować na sześciu trasach, w tym jednej zielonej - nr 4 prowadzącej z Buczynki na Halę Szczawiny o długości 1800 m, różnicy poziomów 31 m i nachyleniu 2%.
Dzieci mogą nauczyć się jeździć na 70-metrowej trasie przedszkola narciarskiego „Dimbo” mieszczącym się na Polanie Strugi.
Łatwe trasy narciarskie w Sudetach
Kilka godnych polecenia zielonych tras można znaleźć też w paśmie Sudetów. Karkonoskie miasta: Karpacz i Szklarska Poręba to świetne ośrodki wypoczynkowe z narciarską infrastrukturą. W rejonie jest też wiele atrakcji pozwalających ciekawie spędzić czas całą rodziną, gdy pogoda zawodzi.
Łatwe trasy narciarskie w Szklarskiej Porębie
Największy ośrodek sportów zimowych południowo-zachodniej Polski – Ski Arena Szrenica w Szklarskiej Porębie, oferuje dwie stosunkowo łatwe trasy zjazdowe oznaczone kolorem niebieskim – „Puchatek” i Hala Szrenicka.
Nartostrada „Puchatek” doskonale nadaje się na spokojne zjazdy rodzinne. Jest naśnieżna i oświetlana na całej długości. Możliwe są zjazdy w godzinach wieczornych. Długość trasy to 1470 m, różnica poziomów 172 m, średnie nachylenie 12%, szerokość trasy 15-35 m.
Trasa na Hali Szrenickiej jest krótsza i bardziej stroma, lecz łagodnie ukształtowana. Liczy 650 m długości przy 120 m różnicy poziomów i 18% nachylenia.
Oprócz tego, w kompleksie Ski Arena znajduje się też „ośla łączka” z łatwym wyciągiem narciarskim „Baby Lift".
Łatwe trasy narciarskie w Karpaczu
W Karpaczu działają dwa główne kompleksy narciarskie: Winterpol i Karpacz Ski Arena.
Kompleks narciarski Winterpol oferuje łącznie 3 trasy zjazdowe, w tym jedną przeznaczoną dla początkujących. Operuje tam jeden wyciąg krzesełkowy dowożący narciarzy na wszystkie 3 nartostrady. Niebieska trasa zjazdowa ma 1100 metrów. Dla dzieci i osób stawiających swoje pierwsze kroki na nartach dostępne jest też tzw. przedszkole narciarskie z wyciągiem typu "dywan".
W Kompleksie Narciarskim „Śnieżka” w Karpaczu czeka na narciarzy niemal 5,5 km tras o różnym poziomie trudności. W większości są to szlaki wymagające średnich i zaawansowanych umiejętności, lecz znajdzie się i coś dla adeptów. Polecaną trasą dla początkujących narciarzy jest niebieski szlak „Jan” usytuowany w środkowej części zbocza Kopy. Długość trasy wynosi 621 m, różnica poziomów 67 m.
Ulubionym stokiem początkujących narciarzy i snowboardzistów w Karpaczu jest też stok przy wyciągu kanapowym „Liczykrupa". Kolorem niebieskim są też oznaczone inne trasy, min. trasa przy wyciągu orczykowym „Złotówka" i jedna z tras przy wyciągu "Euro".
Łatwe trasy narciarskie w Zieleńcu
Łatwe i krótkie trasy narciarskie znajdują się również w największym ośrodku Kotliny Kłodzkiej – Zieleńcu. Nowicjusze mogą wybrać się na zielone trasy szkół narciarskich Adam-Ski i Le-Ski mieszczących się w dolnej części masywy Orlicy. Trasy liczą 70-75 m długości, 5-11 m różnicy poziomów i 7-15% nachylenia.
Jeśli szukasz czegoś trudniejszego, lecz nadal na miarę umiejętności początkującego narciarza, możesz spróbować swych sił na łagodnych trasach niebieskich:
- nr V „Irena” (250 m długości, 30 m różnicy poziomów, 12% nachylenia),
- nr XIX „Mieszko III” (75 m długości, 10 m różnicy poziomów, 13% nachylenia),
- nr X Malwina” (450 m długości, 70 m różnicy poziomów, 16% nachylenia).
Trasy narciarskie w Czarnej Górze
Kilka dłuższych zielonych tras znajdziesz także w ośrodku „Czarna Góra” w Siennej położonym w masywie Śnieżnika. Są tu 4 naśnieżane trasy oznaczonych jako „łatwe” i aż 3 wyciągi taśmowe przeznaczone dla początkujących.
Łatwe trasy narciarskie na Podhalu
Narty dla początkujących w okolicach Zakopanem
Na Podhalu najwięcej zielonych tras znajdziesz na Nosalu w Zakopanem. Wszystkie są oświetlane i w razie potrzeby sztucznie dośnieżane.
Bardzo łatwe trasy to:
- dolny odcinek „Tatrapoma H”,
- nr II „Tatrapoma P” (145 m długości, różnica poziomów 14 m, nachylenie 10%),
- nr III „Tatrapoma P” (długość 250 m, różnica poziomów 33 m, nachylenie 13%),
- nr IV „Tatrapoma P” (długość 240 m, różnica poziomów 33 m, nachylenie 14%),
- nr V „Tatrapoma P” (długość 220 m, różnica poziomów 33 m, nachylenie 15%).
Łatwe trasy narciarskie w Bukowinie Tatrzańskiej
Warto zajrzeć również do Bukowiny Tatrzańskiej, gdzie większość tras przebiega wzdłuż łagodnie ukształtowanych stoków. Najlepsze warunki do zdobywania pierwszych szlifów na nartach stwarzają zbocza przy wyciągach „Niedźwiadek”, „Na Wysokim Wierchu”, „Ku dolinie” oraz trasy na Szymówce i Głodówce.
Łatwe stoki narciarskie w Białce Tatrzańskiej
W Białce Tatrzańskiej jest sporo znakomicie utrzymanych, szerokich i łagodnych tras na Koniówce i Bani. Dla uczących się jeździć odpowiednia będzie zielona trasa nr IV na Bani o długości 150 m, różnicy poziomów 15 m i nachyleniu 10%. Nieco bardziej wprawieni mogą poszusować na niebieskiej jedynce na Kaniówce i piątce na Bani oraz na trasach nr 5 „Wysoki Wierch” (Białka Tatrzańska Środkowa 181) i nr 3 (Kaniówka 56).
fot. Adobe Stock, luckybusiness
Trasy narciarskie Wisła-Rowieńki
Jeśli szukasz ośrodka przygotowanego głównie z myślą o początkujących i średnio zaawansowanych narciarzach, powinnaś odwiedzić Wisłę-Rowieńki. Są tutaj 3 bardzo łatwe zielone trasy narciarskie z dopasowanymi wyciągami i dwie trasy niebieskie, też łatwe, jednak o stopień trudniejsze, niż trasy zielone.
Łatwe trasy narciarskie niedaleko Warszawy
Jeśli chcesz nauczyć się jeździć na nartach przed wyjazdem w góry, możesz stawiać swoje pierwsze kroki też blisko stolicy. W promieniu 200 km od Warszawy jest kilka miejsc do szusowania. Są to między innymi: Górka Szczęśliwicka, Szwajcaria Bałtowska i stoki w okolicach Kazimierza Dolnego.
Przeczytaj specjalnie zadedykowany trasom narciarskim blisko Warszawy artykuł. Większość z nich idealnie nadaje się dla początkujących.
Na podstawie artykułu pierwotnie opublikowanego 28.12.2011 przez Barbarę Dąbrowską.
Czytaj także:
Jak przygotować dziecko do jazdy na nartach lub snowboardzie?
Jak przygotować się do uprawiania sportów zimowych?
Jakie ochraniacze do uprawiania sportów zimowych warto kupić?