Jazda na nartach fot. Adobe Stock

Łatwe trasy narciarskie dla początkujących [LISTA MIEJSC]

Polskie ośrodki narciarskie oferują górach sporo łatwych, zielonych tras zjazdowych dla początkujących narciarzy i dzieci. Gdzie znaleźć dobry stok do nauki jazdy na nartach? Zobacz nasz przegląd najlepszych tras narciarskich dla początkujących.
/ 11.01.2019 11:23
Jazda na nartach fot. Adobe Stock

Początkujący narciarze powinni wybierać tzw. ośle łączki, czyli szerokie i krótkie trasy położone na stokach o małym nachyleniu i równej powierzchni, klasyfikowane jako zielone. Ośle łączki są przeważnie wydzielone i wyposażone w specjalne, wolno poruszające się  wyciągi narciarskie typu talerzyk, "wyrwirączka" lub ruchomy chodnik. Osoby mające za sobą pierwsze zjazdy na nartach mogą spróbować sił na trasach oznaczonych jako kolorem niebieskim, ciągnącym się wzdłuż łagodnych stoków.

Trasy narciarskie dla początkujących: Szczyrk, Korbielów

Najwięcej dobrze przygotowanych zielonych tras zjazdowych znajduje się w Szczyrku. Stawiający pierwsze kroki na nartach mogą spróbować sił na długich trasach dwóch szczyrkowskich szczytów – Skrzycznego i Małego Skrzycznego oraz Hali Pośredniej:

Nr 3 Skrzyczne - Hala Skrzyczeńska – Płoncycka - Lerówka - Czyrna

Jedna z najdłuższych tras zjazdowych w kraju, licząca 5300 m długości i 632 m różnicy wzniesień (12% nachylenia).

Nr 6 Hala Skrzyczeńska – Płoncycka – Lerówka – Młaki – Suche

Długość 2020 m, różnica wzniesień – 245 m, nachylenie stoku – 12%.

Nr 8 Wierch Pośredniego - Hala Pośrednia 

Długość 1170 m, różnica wzniesień 177 m, nachylenie stoku 15%.

Nr 25 „Widokowa” – Jaworzyna-Doliny 

Dolna stacja kolei linowej, długość 2300 m, różnica poziomów 400 m, nachylenie 17%.

Najdłuższe trasy narciarskie w Polsce

„Pilsko” Korbielów

W ośrodku „Pilsko” Korbielów w Beskidzie Żywieckim mniej doświadczeni mogą poszusować na 6 trasach w tym jednej zielonej - nr 4 prowadzącej z Hali Buczynka na Halę Szczawiny o długości 1800 m, różnicy poziomów 31 m i nachyleniu 2%. Dzieci mogą nauczyć się jeździć na 70-metrowej trasie przedszkola narciarskiego „Dimbo” mieszczącym się na Polanie Strugi.

Szklarska Poręba, Karpacz, Zieleniec, Sienna

Kilka godnych polecenia zielonych tras można znaleźć w paśmie Sudetów. Największy ośrodek sportów zimowych południowo-zachodniej Polski – Ski Arena Szrenica w Szklarskiej Porębie – oferuje dwie stosunkowo łatwe trasy zjazdowe oznaczone kolorem niebieskim – „Puchatek” i Hala Szrenicka. Nartostrada „Puchatek” doskonale nadaje się na spokojne zjazdy rodzinne. Jest naśnieżna i oświetlana na całej długości. Możliwe są zjazdy w godzinach wieczornych. Długość trasy 1470 m, różnica poziomów 172 m, średnie nachylenie 12%, szerokość trasy 15-35 m. Trasa na Hali Szrenickiej jest krótsza i bardziej stroma, lecz łagodnie ukształtowana. Liczy 650 m długości przy 120 m różnicy poziomów i 18% nachylenia.

W Kompleksie Narciarskim „Śnieżka” w Karpaczu czeka na narciarzy niemal 5,5 km tras o różnym poziomie trudności. W większości są to szlaki wymagające średnich i zaawansowanych umiejętności, lecz znajdzie się i coś dla adeptów. Polecaną trasą dla początkujących narciarzy jest niebieski szlak „Jan” usytuowany w środkowej części zbocza Kopy. Długość trasy wynosi 621 m, różnica poziomów 67 m.

Łatwe i krótkie trasy narciarskie znajdują się również w największym ośrodku Kotliny Kłodzkiej – Zieleńcu. Nowicjusze mogą wybrać się na zielone trasy szkół narciarskich Adam-Ski i Le-Ski mieszczących się w dolnej części masywy Orlicy. Trasy liczą 70-75 m długości, 5-11 m różnicy poziomów i 7-15% nachylenia.

Dokąd na narty blisko Warszawy?

Jeśli szukamy czegoś trudniejszego, lecz nadal na miarę umiejętności początkującego narciarza, możemy spróbować swych sił na łagodnych trasach niebieskich: nr V „Irena”  (250 m długości, 30 m różnicy poziomów, 12% nachylenia), nr XIX „Mieszko III” (75 m długości, 10 m różnicy poziomów, 13% nachylenia),  nr X Malwina” (450 m długości, 70 m różnicy poziomów, 16% nachylenia). Kilka dłuższych zielonych tras znajdziemy także w ośrodku „Czarna Góra” w Siennej położonym w masywie Śnieżnika.

Zakopane, Bukowina Tatrzańska, Białka Tatarzańska

Na Podhalu najwięcej zielonych tras znajdziemy na Nosalu w Zakopanem. Wszystkie są oświetlane i w razie potrzeby sztucznie dośnieżane. Bardzo łatwe trasy to dolny odcinek „Tatrapoma H”, nr II „Tatrapoma P” (145 m  długości, różnica poziomów 14 m, nachylenie 10%), nr III „Tatrapoma P” (długość 250 m, różnica poziomów 33 m, nachylenie 13%), nr IV „Tatrapoma P” (długość 240 m, różnica poziomów 33 m, nachylenie 14%), nr V „Tatrapoma P” (długość 220 m, różnica poziomów 33 m, nachylenie 15%).

Na narty do Białki Tatrzańskiej

Warto zajrzeć również do Bukowiny Tatrzańskiej, gdzie większość tras przebiega wzdłuż łagodnie ukształtowanych stoków. Najlepsze warunki do zdobywania pierwszych szlifów na  nartach stwarzają zbocza przy wyciągach „Niedźwiadek”, „Na Wysokim Wierchu”, „Ku dolinie” oraz trasy na Szymówce i Głodówce. W Białce Tatrzańskiej znajdziemy sporo znakomicie utrzymanych, szerokich i łagodnych tras na Koniówce i Bani. Dla uczących się jeździć odpowiednia będzie zielona trasa nr IV na Bani o długości 150 m, różnicy poziomów 15 m i nachyleniu 10%. Nieco bardziej wprawieni mogą poszusować na niebieskiej jedynce na Kaniówce i piątce na Bani oraz na trasach nr 5 „Wysoki Wierch” (Białka Tatrzańska Środkowa 181) i nr 3 (Kaniówka 56).

Wisła-Rowieńki

Jeśli szukamy ośrodka przygotowanego głównie z myślą o początkujących i średnio zaawansowanych narciarza, powinniśmy odwiedzić Wisłę-Rowieńki. Mamy tu bardzo łatwą trasę C o długości ponad  450 m i trochę trudniejszą – niebieską trasę B, o długości ok. 400 m.

Dowiedz się więcej o jeździe na nartach:
Jak przygotować dziecko do jazdy na nartach lub snowboardzie?
Jak przygotować się do uprawiania sportów zimowych?
Jakie ochraniacze do uprawiania sportów zimowych warto kupić?