Zmiana podejścia
Zaczynamy od zmiany podejścia. W dotychczasowej nauce windsurfingu zapewne dążyliśmy do stabilności i osiągania jak największej prędkości. Pamiętajmy, że na początku przygody z freestylem (szczególnie ze ślizgiem) duża prędkość potęguje tylko wyzwanie. Do pierwszych prób różnych skoków i trików podchodzimy raczej z mniejszą prędkością, a zapewne uchroni nas to przed bolesnymi upadkami lub kontuzjami na desce. Gdzie jest początek tej zmiany?
Pamiętajmy, że Freestyle nie oznacza długich halsów. To raczej szybkie wejście w ślizg i wykonanie efektownej sztuczki. Dlatego na desce powinniśmy raczej przyjąć bardziej wyprostowaną pozycję i równo rozłożyć nacisk na obie stopy. Tułów utrzymujemy nieco bardziej wychylony do przodu niż dotychczas.
Odpowiednio dobrany sprzęt
Pomoże nam w tym odpowiednio dobrany sprzęt. Deska, najlepiej specjalistyczna do freestylu, posiada z reguły podgięty tył i okrągłe burty oraz możliwość ustawienia footstrapsów blisko osi. To ważny element, bo strapsy muszą zapewnić stabilność podczas wykonywania trików. Do freestylu strapsy wymagają odpowiedniego ustawienia: rozstaw każdego strapsa regulujemy na tyle ciasno, aby stopa weszła z lekkim trudem i nie przesuwała się na boki, ale stopę musimy wsunąć tak głęboko, aby straps dochodził do piszczeli.
Typ żagla
Żagiel wybieramy spośród specjalistycznych rodzin Freestyle /Freemove/ SuperX. Powinien mieć dużą manewrowość, być bezkamberowy i w zależności od wagi windsurfera raczej nie przekraczać powierzchni 6.5 m2 (pływając przy wiatrach do 5B). Bom ustawiamy nieco wyżej niż dotąd, tuż powyżej linii barków, co znacznie poprawi naszą pozycję na desce.
Przeczytaj: Dzieci i windsurfing: jak, gdzie i kiedy?
Ustawienie trapezu
Przy freestyle'u ważne jest ustawienie trapezu, nieco wyższe niż przy wcześniejszej żegludze. Warto więc zaopatrzyć się trapez wysoki (typu Wave) i odpowiednio długie linki. Praktycy zalecają jednak stopniowe wydłużanie linek (w przypadku, gdy pływaliśmy na bardzo krótkich), kupujemy zatem linki o regulowanej długości.
Popularność Freestyle wiąże się także z tym, że można go uprawiać dosłownie wszędzie. Krótkie stateczniki umożliwiają żeglugę na bardzo płytkich wodach, a ponieważ dystanse nie są duże (chodzi raczej o efektowne wykonanie zwrotów) akweny wodne mogą być naprawdę niewielkie.
Zobacz też: Windsurfingowe strzemiona: jak dobrze ustawić footstrapsy?
Na czas nauki wybierajmy lepiej wody o małych falach (i raczej długie) lub wręcz płaskie. Do nauki sztuczek podstawowych sprzyjają nam wiatry o sile 2-3B lecz gdy nabierzemy już wprawy i zaczniemy ćwiczyć piruety o 360 stopni potrzebujemy warunków, które umożliwiają nam wykonanie dobrego ślizgu (5-6B).