Otyłość u mężczyzn.

Męski trening, czyli jak schudnąć i poprawić kondycję

Trening dla mężczyzny nie musi oznaczać godzin spędzanych na siłowni. Jeśli chcesz schudnąć czy poprawić kondycję, masz wiele możliwości. Bieganie, basen, rower... Dostosuj uprawiany sport do swoich zainteresowań, a spalanie kalorii będzie dla ciebie przyjemnością.
/ 29.03.2012 14:10
Otyłość u mężczyzn.

W dążeniu do poprawy kondycji pomoże oczywiście trening, ale najważniejsze, to po prostu być aktywnym. Nawet najprostsza czynność pomaga spalić dodatkowe kalorie. Korzystaj więc ze schodów zamiast z windy. Zaparkuj samochód kilka ulic dalej, żeby mieć okazję choć trochę się przespacerować. Oglądając telewizję wstań z kanapy i zacznij ćwiczyć.

Przed każdym treningiem nie zapomnij o krótkiej rozgrzewce, dzięki której unikniesz kontuzji. Po ćwiczeniach natomiast poświęć chwilę na rozciągnięcie mięśni, co da Ci szansę ustrzec się przed zakwasami.

Bieganie

Nie bez powodu wiosną trasy biegowe zapełniają się amatorami joggingu. Bieganie pomaga spalić kalorie (nawet do 500 kalorii przez pół godziny), jednocześnie wzmacniając mięśnie nóg, pośladków i, co ciekawe, brzucha. Jest to sport dla każdego. Nie wymaga żadnego sprzętu poza wygodnymi butami. Nie musisz też od razu pokonywać trasy maratonu – zacznij spokojnie, od krótkich dystansów, jak trzy kilometry, w razie potrzeby przerywając bieg marszem i ciesz się z napływających do organizmu endorfin. Pora dnia na nie ma większego znaczenia dla zdrowotnych właściwości biegania, ale pamiętaj, że im wcześniej odhaczysz trening ze swojego planu, tym mniejsze szanse, że w ciągu dnia z niego zrezygnujesz.

Pływanie

Jeśli chcesz uprawiać sport, który pozwoli Ci pobyć trochę sam na sam ze swoimi myślami, pływanie może być tym, czego szukasz. Wizyta na basenie jest dla mężczyzn o wiele mniej kłopotliwa niż dla kobiet. Nie muszą przejmować się zmywaniem makijażu, a i suszenie włosów zajmuje panom przeważnie mniej czasu. Pływanie jest treningiem ogólnorozwojowym i zdrowym dla kręgosłupa. Przez godzinę intensywnego treningu na basenie można spalić nawet do 500 kalorii. Chociaż nawet najmniejsza porcja ruchu przynosi korzyści, żeby zauważyć poprawę w treningu pływackim odwiedzaj basen dwa lub trzy razy w tygodniu.

Polecamy: Pływanie a ciśnienie krwi u osób starszych

Siłownia

Wbrew pozorom na siłowni nie bywają wyłącznie umięśnieni mężczyźni bez grama tłuszczu. Co więcej, jest to idealne miejsce na rozpoczęcie swojej przygody z aktywnością fizyczną. Umieszczone w jednym miejscu sprzęty do ćwiczeń aerobowych i maszyny do treningu siłowego pozwolą podczas jednej sesji zająć się spalaniem kalorii i pracą nad rozbudową tkanki mięśniowej.

Chociaż karnet na siłownię zazwyczaj nie jest tani, często w cenę wliczona jest porada profesjonalnego trenera, który podpowie jak zabrać się za poprawianie kondycji.

Fitness

Większość mężczyzn ciężko przekonać do wizyty w klubie fitness, a szkoda. W ofercie takich miejsc znajdziemy przecież nie tylko „damskie” zajęcia. Przykładowe ćwiczenia, które mogą spodobać się także panom, to magic bar – ćwiczenia ze sztangą i spinning, czyli grupowa jazda na stacjonarnych rowerkach.

Rower

Jazda na rowerze może być nie tylko treningiem, ale też sposobem na spędzanie czasu z przyjaciółmi czy rodziną. Zwłaszcza że wiosna za pasem. Godzina jazdy na rowerze pomoże spalić do 680 kalorii.

Sporty drużynowe

Oprócz chęci spalania kalorii odczuwasz też potrzebę rywalizacji? Możesz pokusić się o zorganizowanie z kolegami meczu siatkówki, koszykówki czy piłki nożnej. Znajdź boisko lub wynajmij salę sportową i graj, ciesząc się ze wzrastającej kondycji i towarzystwa znajomych.

Przeczytaj też: Trendy w fitness na 2012 rok