Trendy w fitness na 2012 rok

Trendy w fitness na 2012 rok
Z roku na rok fitness staje się coraz bardziej popularny. Kluby fitness oferują coraz więcej najróżniejszych programów skierowanych do osób starszych, dzieci i tych, którzy walczą z nadwagą. Jakie ćwiczenia fitness będą najbardziej popularne w 2012 roku?
/ 03.01.2012 16:05
Trendy w fitness na 2012 rok

American College of Sportf Medicine jak co roku przeprowadziło badania i wybrało 20  trendów fitness, które według 2620 specjalistów od fitness z całego świata będą cieszyły się największym zainteresowaniem w 2012 roku.

„Lista służy przede wszystkim do edukowania społeczeństwa, jakie ośrodki sportowe powinni wybierać. Warto zwrócić uwagę, czy klub oferuje usługi, które zostały uznane za najmodniejsze w 2012 roku” – powiedział Walter Thompson – główny autor badania.

Lista 20 trendów fitness 2012

 1. Zatrudnianie wykształconych i doświadczonych specjalistów fitness posiadających odpowiedni certyfikat.
 2. Trening siłowy.
 3. Programy fitness dla osób starszych.
 4. Ćwiczenia redukujące nadwagę.
 5. Ćwiczenia zwalczające otyłość u dzieci.
 6. Trening personalny.
 7. Core training.
 8. Ćwiczenia w kilkuosobowych grupach.
 9.  Zumba oraz inne treningi tańca.
 10. Fitness funkcjonalny.
 11. Joga.
 12. Promowanie zdrowego trybu życia w miejscu pracy.
 13. Boot Camp – „obóz wojskowy”.
 14. Ćwiczenia na świeżym powietrzu.
 15. Wprowadzanie nowych, nieznanych jeszcze do tej pory programów.
 16. Ćwiczenia na rowerach (spinning).
 17. Rozwijanie umiejętności w konkretnej dziedzinie sportu (np. tenis, koszykówka).
 18. Promowanie zdrowego stylu życia.
 19. Dochodzenie do wspólnie ustalonego wraz z trenerem celu.
 20. Konsultacje lekarskie.

Wykwalifikowani instruktorzy

Na pierwszym miejscu w 2012 roku uplasowały się ćwiczenia fitness prowadzone przez profesjonalnych instruktorów. Przewiduje się, że moda na to nie minie jeszcze przez najbliższe 50 lat, a zapotrzebowanie na profesjonalnych instruktorów bardzo wzrośnie. Coraz więcej osób wie o tym, że kluby fitness to miejsca, w których mogą uzyskać fachowe porady, które pozwolą na zmianę trybu życia na zdrowszy.

Ważne jest również to, że instruktorzy fitness ciągle powinni się szkolić i poszerzać swoja wiedzę.

Trening siłowy

Według Cindy Kropid – jednej z badaczek – coraz więcej kobiet oprócz zrzucania zbędnych kilogramów, zaczyna przychodzić na siłownię po to, by umięśnić i ujędrnić swoje ciało oraz zwiększyć i utrzymać siłę. Tendencja ta dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

Programy fitness dla osób starszych

Miejsce 3. zajął program fitness dla osób starszych. W momencie przejścia na emeryturę, ludzie mają więcej czasu na ćwiczenia i co więcej lepsze warunki finansowe. Dlatego też w klubach fitness tworzonych jest coraz więcej ofert dla takich osób.

Ćwiczenia redukujące nadwagę

Program ten polega na indywidualnym dopasowaniu odpowiedniej diety niskokalorycznej oraz ćwiczeń, dzięki którym osoby posiadające zbędne kilogramy będą mgły się ich pozbyć szybko i zdrowo.

Zobacz też: Nowy trend fitness: "Gran na perkusji"

Ćwiczenia zwalczające otyłość u dzieci

Z roku na rok na całym świecie jest coraz więcej dzieci cierpiących na otyłość. Zauważyli to również właściciele klubów fitness, którzy w swojej ofercie zamieszczają coraz więcej propozycji, które zachęcają dzieci do aktywności fizycznej, dzięki której młode osoby wchodząc w dorosłe życie, nie będą musiały borykać się z poważnymi problemami zdrowotnymi.

Trening personalny

Polega na indywidualnym dopasowaniu ćwiczeń przez osobistego trenera. Jeden ćwiczący posiada swojego trenera, który prowadzi cały cykl ćwiczeń.

Core training

Czyli tzw. trening mięśni glębokich tulowia. Nacisk w tego typu ćwiczeniach kładziony jest na rozwój głębokich mięśni brzucha, klatki piersiowej, bioder i pleców, czyli tych, które zapewniaja odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa i klatki piersiowej. Ćwiczenia te poprawiają ogólną stabilność, dzieki której codzienne czynności są łatwiejsze do wykonania.

Ćwiczenia w kilkuosobowych grupach

Trening taki odbywa się w grupach liczących od 2 do 4 osób, które maja swojego trenera. W tak małych grupach uwaga trenera nadal może dokładnie skupiać się na każdej osobie, a dodatkowym plusem jest to, że są one trochę tańsze niż wynajęcie osobistego trenera.

Zumba

Zumba uplasowała się na dziewiątym miejscu tegorocznej listy. Obecnie ten rodzaj ćwiczeń fitness zdobywa szerokie rzesze fanów. Wymaga ona zarówno od trenera jak i uczesników entuzjazmu i dużych pokładów energii.Badacze zastanawiają się, czy moda na zumbę nie przeminie tak szybko, jak pilates, który przez trzy kolejne lata od 2008 roku znajdował się w pierwszej dziesiątce, a już w 2011 roku całkowicie wypadł z listy.

Fitness funkcjonalny

Jest to pewnego rodzaju trening siłowy wykonywany dla poprawy równowagi, koordynacji i sprawności fizycznej pomocnych w wykonywaniu czynności niezbędnych w życiu codziennym.

Zobacz także: Sport i ruch - vademecum

Źródło: „CNN"/pb

Redakcja poleca

REKLAMA