Różnice płciowe w okazywaniu emocji

Różnice płciowe w okazywaniu emocji
Każdy z nas inaczej okazuje emocje. Ale czy różnice płciowe mają związek z emocjami? Czy swoje emocje inaczej wyrażają mężczyźni, a inaczej kobiety?
/ 19.05.2010 10:55
Różnice płciowe w okazywaniu emocji

Emocje są nieodłącznym elementem życia każdego człowieka. Wachlarz emocji jest duży, a mają one głównie funkcję komunikacyjną. Jesteśmy w stanie za pomocą emocji określić czy osoba jest zadowolona, smutna, zła czy zawstydzona. Chociaż niektórzy próbują panować nad emocjami, kontrolować je, to w sytuacjach stresowych, trudnych czy spontanicznych emocja jest pierwsza, a dopiero potem przychodzi świadoma kontrola reakcji.

Dlaczego zatem istnieją różnice między mężczyznami i kobietami w okazywaniu uczuć? Po pierwsze wynika to z oczekiwań społecznych, wychowania, ról płciowych oraz stereotypów.

Kobiety a emocje

Małe dziewczynki są od początku przygotowywane do pełnienia roli matki i żony. Związane są z tym liczne emocje, które kobieta powinna okazywać, a przede wszystkim mieć w swoim repertuarze zachowań. I tak z pewnością od kobiety oczekuje się zapewnienia emocjonalnego ciepła, zrozumienia i tworzenia rodzinnej atmosfery.

To matka przytuli i pocieszy, kiedy jej dziecko się przewróci na rowerze. To kobieta uroni łzę wzruszenia, kiedy jej latorośl mówi wiersz na szkolnej akademii. Zatem kobiety od samego początku uczone są okazywania emocji, zwłaszcza tych pozytywnych, które mogą budować i poprawiać relacje międzyludzkie.

Mężczyźni a emocje

Jak natomiast wygląda sytuacja z mężczyznami? Ich z kolei uczy się od dzieciństwa, aby kontrolować i panować nad swoimi emocjami. To małym chłopcom tłumaczy się, że nie wypada płakać, mazgaić się.

Mężczyzn przygotowuje się do roli silnej głowy rodziny, człowieka, który podejmie szybko decyzję – bez zbędnych rozmyślań, wesprze i zapewni bezpieczeństwo bliskim. Mężczyźni nagradzani są raczej za panowanie nad swoimi emocjami niż za ich okazywanie. To od ojca oczekuje się racjonalnych argumentów, kiedy pojawia się problem w życiu dziecka.

Zobacz też : Psychologiczne wyznaczniki atrakcyjności

Chociaż w obecnych czasach role społeczne zaczynają się mieszać, a oczekiwania innych nie są już tak restrykcyjne, to wciąż można zauważyć wychowanie stereotypowe od najmłodszych lat. Emocje dla każdego człowieka są tak samo ważne, natomiast oczekiwania społeczne w dużej mierze poprzez nagradzanie i karanie określonych zachowań kreują współczesnego człowieka.

Zobacz też : Jak stłumić konflikt w związku

Redakcja poleca

REKLAMA