Coraz częściej spotykam się z sytuacją, kiedy osoby, które prawie się nie znają, bo są na przykład znajomymi naszych przyjaciół, całują się na powitanie w policzek. Czy jest to zgodne z zasadami savoir-vivru?

Czy Twoja miłość jest beznadziejna

Miłość jest pięknym uczuciem i pożądanym przez nas wszystkim. Chcemy kochać i być kochanymi. Jednak czasem zdarza się tak, że nasza miłość jest skazana na porażkę.
/ 19.05.2010 10:39
Coraz częściej spotykam się z sytuacją, kiedy osoby, które prawie się nie znają, bo są na przykład znajomymi naszych przyjaciół, całują się na powitanie w policzek. Czy jest to zgodne z zasadami savoir-vivru?

Miłość skazana na porażkę

Kiedy miłość jest beznadziejna i skazana na porażkę? U nastolatków częstymi przykładami takiego zakochania są ich nauczyciele, aktorzy, osoby znane powszechnie czy w jakieś grupie społecznej.

Jest to obiekt westchnień, w którym można ulokować swoje emocje bez narażania się na krytykę, niepowodzenie. Często się bowiem zdarza, że osoba nawet nie myśli w kategoriach związku, lecz posiada nierealne wyobrażenie o pozytywnych cechach tej osoby.

Sytuacja inaczej wygląda w starszym wieku, kiedy to zazwyczaj osoby szukają stabilizacji, trwałego związku. Obiektem beznadziejnej miłości jest wówczas osoba, która w naszym przekonaniu jest wartościowa, ma potencjał osobowościowy.

I tak często są tu przypadki zakochania w duchownych, żonatych/zamężnych znajomych czy terapeutach. Są to osoby lubiane, darzone zaufaniem, często pożądaniem. I tutaj również często dochodzi do wyidealizowania osoby, aby utwierdzić siebie samego w przekonaniu, że to jest dobry wybór.

Często dochodzą tu również nieudane związki w przeszłości czy trudny związek aktualnie. Jeśli współmałżonek czy narzeczony nie spełnia oczekiwań, a wręcz zaprzecza idealnemu wizerunkowi, wówczas łatwiej znaleźć pozytywne cechy u innych osób poprzez porównanie.

Bardziej skłonne do beznadziejnej miłości są osoby o zaniżonym poczuciu własnej wartości. Może to być spowodowane, że nawet najmniejszy dowód sympatii czy troski postrzegają w kategoriach uczucia ze strony innej osoby, a jeśli tego bardzo pragną i są na to otwarte, wówczas szybciej przyjdzie zaangażowanie.

Zobacz też : Miłość wyśniona

Miłość to nie tylko branie

Warto zatem postawić sobie pytanie, co może dać mi ta miłość i co ja mogę jej ofiarować. Należy pamiętać, że uczucie nie jest tylko braniem, lecz także dawaniem z siebie. Jeśli nie ma takiej możliwości, wówczas szanse na powodzenie są nikłe, a rozczarowanie może przynieść więcej szkody niż gdyby uczucie wcale się nie pojawiło.

Chociaż trudno przy miłości mówić o zdrowym rozsądku, należy sobie zadać pytanie, czy naszym uczuciem nie ranimy kogoś innego. Budowa czegoś na krzywdzie innych rzadko ma szczęśliwe zakończenie.

Zobacz też : Czy mężczyzna potrzebuje małżeństwa

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/07.07.2010 12:14
Uważam, że każde uczucie trzeba sprawdzić. Po co wzdychać do jakiegoś faceta, jeżeli nie wie się nawet, czy coś z tego może wyjść. Zachęcam do większej odwagi - lepiej w końcu żałować, że coś się zrobiło, niż żałować, że się nic nie zrobiło.