Jak stłumić konflikt w związku

Jak stłumić konflikt w związku

Konflikty w związkach, nawet tych bardzo udanych i szczęśliwych, są nieodłącznym elementem wspólnego życia. Dochodzi do nich z bardzo wielu powodów, a często są to po prostu drobiazgi życia codziennego, z którymi ludzie nie potrafią sobie poradzić i tym samym odbija się to na relacjach damsko-męskich.
/ 18.05.2010 13:00
Jak stłumić konflikt w związku

Stłumić konflikt czy go rozwiązywać?

Chociaż nie da się wyeliminować konfliktów zupełnie, to można uczyć się je konstruktywnie rozwiązywać. Przede wszystkim zależy to od umiejętności radzenia sobie ze stresem obojga partnerów. Jeśli te umiejętności są na wysokim poziomie, to tych konfliktów będzie zdecydowanie mniej. Osoby, które potrafią poradzić sobie z codzienną frustracją, nie będą wykorzystywały partnera, aby dać ujście swoim negatywnym emocjom.

Dużo zależy również od stylu zachowań, jaki reprezentują partnerzy. Może to być zachowanie uległe, agresywne lub asertywne. Jeśli zachowujemy się w sposób uległy, to w początkowej fazie wydaje się, że konflikt zostaje zażegnany, gdyż przystajemy na stanowisko partnera. Jednak jest to bardzo złudne i często pojawiają się negatywne emocje, które narastając i dając ujście, mogą prowadzić do konfliktów i znacznie większej sile.

Konflikt w związku - pozbądź się agresji, zachowaj spokój

Jeśli natomiast jest to zachowanie agresywne, to wywołuje bunt ze strony partnera, również rodząc u niego agresję. W takim przypadku naprawdę jest niezwykle trudno o stłumienie konfliktu. Jeśli natomiast jest to zachowanie asertywne, to nadrzędnym celem będzie przedstawienie swoich racji, nie urażając partnera. Jest to jedyny możliwy sposób na to, aby konflikt zażegnać w bardzo wczesnym stadium.

Duże poczucie humoru również może być świetnym sposobem na rozładowanie ciężkiej atmosfery. Czasem denerwujemy się z naprawdę błahych powodów, a uśmiech i przedstawienie tego problemu w innym świetle może pokazać, że jest to naprawdę niepotrzebny konflikt.

Czasem wystarczy trochę ochłonąć i dać sobie moment na opanowanie nerwów, wyjść na spacer, zaczerpnąć świeżego powietrza tak, aby nie dać się ponieść emocjom, które w danej chwili mają bardzo silne natężenie, a dodatkowo są to emocje negatywne. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, kiedy spojrzymy na nią spokojnie, bez niepotrzebnych frustracji.

Zobacz też : Kryzys - przegadać czy przemilczeć

Najważniejsze, aby w związku była konstruktywna komunikacja. Nie zdziałamy nic, jeśli będziemy na siebie krzyczeć, wypominać sobie różne rzeczy, wzajemnie obwiniać. Najczęstszym powodem konfliktów jest brak wysłuchania drugiej strony i jej stanowiska. I tak właśnie powinno wyglądać stłumienie konfliktu w zarodku – wysłuchanie i próba zaradzenia temu, co się stało. Ale żeby to było konstruktywne rozwiązanie muszą dwie osoby chcieć.

Zobacz też : Choroba partnera sprawdzian dla związku