Choroba partnera - sprawdzian dla związku

Choroba partnera - sprawdzian dla związku
Kiedy jedno z Was zachoruje przekonacie się, czy Wasza miłość jest prawdziwa i przezwycięży trudności.
/ 18.05.2010 12:10
Choroba partnera - sprawdzian dla związku

Jedną z najbardziej stresujących sytuacji w życiu człowieka jest choroba bliskich lub własna. Robimy bardzo dużo, aby żyć w zdrowiu, prawidłowo funkcjonować. Wiele osób bardzo obawia się dnia, kiedy mogliby stać się ciężarem dla swojej rodziny.

Niestety często nie jesteśmy w stanie wyeliminować tego typu sytuacji, zdarzają się ciężkie choroby, które nie tylko dla ciała są wyzwaniem, lecz przede wszystkim dla psychiki ludzkiej. Choroba jest bardzo często sprawdzianem dla związku. I chociaż większość ludzi deklaruje pomoc i wsparcie dla chorego, to rzeczywistość pokazuje coś innego.

Pierwszą reakcją może być ucieczka. Osoba nie czuje się na siłach, czuje, że nie jest tak odporna na stres, jaki niesie dźwiganie tego ciężaru. I dlatego często się dzieje tak, że w momencie kiedy istnieją poważne przesłanki, że partner jest chory, druga osoba szybko wycofuje się z tych relacji.

Kolejną możliwą reakcją jest wyparcie informacji na temat tego, że osoba jest chora. Zdrowi członkowie rodziny starają się nie zmieniać nic w funkcjonowaniu dotychczasowego życia, tak aby nie było żadnych wskazań, że cokolwiek wymknęło się spod kontroli.

W tej sytuacji również bardzo rzadko wspomina się o chorobie, a już z pewnością nic się nie robi, aby przypomnieć, że coś takiego ma miejsce. Chory wówczas może poczuć, że jest lekceważony oraz odrzucony ponieważ obserwuje zupełny brak zainteresowania ze strony swojego współmałżonka.

Jeszcze inną reakcją jest ciągłe pocieszanie, a jednocześnie zamartwianie się o chorego. To z kolei wciąż przypomina o tym, o czym chora osoba pragnie zapomnieć. Wszystkie działania i funkcjonowanie rodziny jest podporządkowane osobie chorej. To może wzbudzać u chorego dotkliwe poczucie winy, że obarcza swoimi problemami partnera, oczekując przy tym zainteresowania i pomocy.

Zobacz też : Stres źródłem kryzysu

Najbardziej korzystną reakcją jest świadome wspieranie chorego przy jednoczesnym kontrolowaniu swoich emocji, ale nie unikaniu ich. Osoba chora powinna wiedzieć, że może liczyć na pomoc, w razie potrzeby jest wysłuchana, ale poczucie bezradności nie jest w niej pielęgnowane. Aby pomóc osobie chorej trzeba jej przedstawić alternatywne rozwiązanie problemu tak, aby miała przekonanie, że jest w stanie zwalczyć chorobę, ponieważ nie jest z nią sama.

Choroba, która pojawia się u jednego z partnerów może pogorszyć, a nawet zniszczyć relacje, lecz również może umocnić związek i stworzyć jego zupełnie nową jakość.

Zobacz tez : Wspólna pasja szansą na jednoczenie związku

Redakcja poleca

REKLAMA