Brać ślub, czy żyć w wolnym związku

Nieumiejętność odczuwania orgazmu przez kobiety nosi nazwę anorgazmii/ fot. Shutterstock
Młodzi ludzie stają przed poważnym dylematem - czy powinni wziąć ślub, czy może zdecydować się na życie w wolnym związku? Zobacz plusy i minusy obu sytuacji.
/ 19.05.2010 09:49
Nieumiejętność odczuwania orgazmu przez kobiety nosi nazwę anorgazmii/ fot. Shutterstock

Ślub, czy może wolny związek?

Wiele młodych osób staje przed dylematem – pobierać się, czy żyć w wolnym związku. Wolne związki są coraz bardziej popularne, a ich zwolennicy pokazują wiele korzyści płynących z takiego rozwiązania. Przede wszystkim ludziom, którzy naprawdę się kochają i chcą stworzyć rodzinę nie potrzeba do tego żadnych dokumentów, które miałyby potwierdzać to uczucie.

Nie ma, na chwilę obecną, problemów z uwzględnieniem prawnej strony wspólnych przedsięwzięć, takich jakich zaciągnięcie kredytu na mieszkanie, rozdzielność majątkowa czy wychowanie dzieci. Ponadto często partnerzy mówią o tym, że zamierzają zalegalizować związek, jednak chcą przez pewien okres pomieszkać ze sobą, aby mieć pewność, że potrafią zrozumieć się w życiu codziennym, przy wykonywaniu obowiązków domowych itp.

Ponadto w takiej sytuacji jest zdecydowanie mniej formalności, jeśli para decyduje się rozstać. Jeśli w związku nie ma dzieci, wówczas nie ma trudności, aby zabrać swoje rzeczy i po prostu się wyprowadzić.

Z kolei instytucja małżeństwa stanowi w naszej kulturze bardzo dużą wartość. Małżeństwo jest jasnym wyrazem zamierzeń i oczekiwań wobec partnera oraz deklaracją swoich uczuć. Status społeczny pary tworzącej związek małżeński jest znacznie wyższy od osób bez ślubu. Wraz z zawarciem związku małżeńskiego, młodzi biorą na siebie odpowiedzialność za drugiego człowieka, ponadto deklarują chęć posiadania potomstwa.

Zobacz też : Czy zalegalizowanie związku czyni go trwałym

Sakrament małżeństwa, czyli ślub kościelny ma jeszcze bardziej doniosły charakter niż uroczystość w urzędzie, ponieważ ma wymiar duchowy, który opiera się na wierze, która łączy oboje małżonków. Przy takim rozwiązaniu znacznie trudniej podjąć decyzję o rozstaniu.

Chociaż rozwody są bardzo popularne i coraz bardziej powszechne, to bardzo trudno uzyskać unieważnienie małżeństwa kościelnego, a dodatkowo jest to bardzo długa i żmudna procedura.

Mniejsze konflikty w małżeństwie są zazwyczaj skutecznie rozwiązywane, być może właśnie dlatego, że trudniej jest się rozstać. To z kolei w przypadku wolnych związków zwalnia z wkładania wysiłków w rozwiązanie trudnych sytuacji, ponieważ jest świadomość, że zawsze można odejść.

Bez względu na to, czy para decyduje się na małżeństwo, czy nie, to dobrze, aby to była ich wspólna decyzja. Wywieranie presji na partnerze, aby wziąć ślub może przynieść zupełnie odwrotne skutki. Natomiast funkcjonowanie bez ślubu, jeśli jest to niezgodne z przekonaniami i wartościami jednej z osób może prowadzić do wielu konfliktów i przykrych sytuacji. Dlatego też należy podjąć decyzję razem, bo przecież chodzi tu o wspólne życie.

Zobacz też : Jak osiągnąć udany związek

Redakcja poleca

REKLAMA