Brak pewności siebie u osób otyłych jest największym problemem podczas współżycia/ fot. Shutterstock

Jaki jest podział obowiązków w małżeństwie

Małżeństwo to nie tylko same przywileje, wspólne przeżywanie uroczystości, świąt, ale przede wszystkim proza życia codziennego i jej obowiązki. Podział obowiązków w małżeństwie może być bardzo różny, biorąc pod uwagę kryteria, jakimi kierują się zarówno kobieta, jak i mężczyzna.
/ 19.05.2010 09:21
Brak pewności siebie u osób otyłych jest największym problemem podczas współżycia/ fot. Shutterstock

Podział obowiązków w małżeństwie -stereotypowy

Najpopularniejszy jest podział stereotypowy, który jasno określa role kobiece i męskie w odniesieniu do obowiązków domowych. I wcale tu nie chodzi o to, że kobieta rodzi i wychowuje dzieci, natomiast mężczyzna zajmuje się pracą zawodową i zapewnia rodzinie stabilizację finansową. Co prawda są takie rodziny i wbrew pozorom nie jest ich tak mało, ale są inne sposoby podziałów obowiązków, które przybierają formę stereotypów.

Jest tak np., kiedy oboje małżonków pracuje zawodowo, natomiast to kobieta zajmuje się domem i w większości opieką nad dziećmi, natomiast małżonek zajmuje się męskimi obowiązkami, takimi jak remonty, drobne naprawy domowe itp. Często taki podział jest zupełnie bezrefleksyjny. Młode osoby obserwując taki model w swoim domu rodzinnym, wprowadzają go do swoich relacji z partnerem.

Podział obowiązków w małżeństwie - relacje partnerskie

Coraz więcej młodych małżeństw próbuje budować swoja rodzinę na relacjach partnerskich. Opiera się to na szacunku do siebie nawzajem, także w wypełnianiu obowiązków domowych. Nie ma w takiej sytuacji wyraźnego podziału na płeć, natomiast bardziej na umiejętności, dysponowanie czasem czy wewnętrzną motywacją.

Jeśli jedna osoba lubi gotować, potrafi to robić i sprawia jej to przyjemność, to nie ma większego znaczenia, czy jest to kobieta, czy mężczyzna. I tak z pozostałymi czynnościami, takimi jak pranie, sprzątanie, robienie zakupów czy dopilnowanie bieżących rachunków. Nie ma w tym nic dziwnego, że kobieta wbija gwoździe w ścianę, jeśli tylko lubi to robić. Jednak niektóre czynności są przypisane określonej płci ze względu na warunki fizyczne umożliwiające ich wykonanie.

Zobacz też : W oczekiwaniu na dziecko

Mężczyźni mają z reguły więcej siły i dlatego częściej są im powierzane takie obowiązki, jak dźwiganie zakupów, przenoszenie mebli czy wnoszenie wózka dziecięcego na piętro. Kobiety natomiast mają większą wrażliwość estetyczną i dlatego to one dekorują dom, wybierają ubrania dla rodziny. Posiadają również większa sprawność manualną i dlatego one wykonują większość czynności, które wymagają precyzji ruchu i dokładności.

Aby nie tylko jedno z małżonków nie było obciążane pracą w domu, warto już na samym początku jasno określić podział tych obowiązków. Dobrze byłoby dopasować je do wewnętrznych potrzeb każdej z osób tak, aby sprawiały one jak najwięcej przyjemności, a nie były tylko przykrym zajęciem.

Dobrze jeśli część tych zadań można wykonać wspólnie, ponieważ daje to poczucie silniejszej więzi, pożytecznie spędzonego czasu. Nie wszystkie obowiązki muszą być wymuszone, wiele zależy od tego, czy potrafimy postrzegać je inaczej.

Zobacz też : Wspólna pasja szansą na jednoczenie związku