Dlaczego on nie chce mieć dziecka

Dlaczego on nie chce mieć dziecka

Marzenie o szczęśliwej i zdrowej rodzinie posiada prawie każdy człowiek. Rodzina, gdzie są dzieci jest pełna, radosna, daje poczucia spełnienia. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy decyzja o dzieciach zostaje odwlekana. Dlaczego mężczyźni mają opory przed ojcostwem?
/ 18.05.2010 12:14
Dlaczego on nie chce mieć dziecka

Opory przed ojcostwem

Różnice w tej kwestii są bardzo indywidualne i mogą zależeć od bardzo wielu czynników. Jednym z powodów jest czarna wizja ojcostwa. Mężczyźni, którzy są naciskani, bardzo często tłumaczą się tym, że nie są jeszcze gotowi do tak radykalnej zmiany w swoim życiu.

Oczywiście te zmiany będą i to jest nieuniknione, lecz mężczyźni postrzegają je często jako ograniczenie. Posiadanie dziecka oznacza przede wszystkim ogromną odpowiedzialność za nie.

Opieka, troska, zapewnienie bezpieczeństwa będzie towarzyszyło rodzicom już do końca życia od momentu narodzin maleństwa. Mężczyźni wychowani są w sposób, który kulturowa narzuca im branie odpowiedzialności za rodzinę, za jej bezpieczeństwo, za sytuacje społeczno – ekonomiczną.

Jest to dla młodego mężczyzny bardzo duże wyzwanie. Oznacza to bowiem, że nie może już, jak do tej pory, prowadzić życia swobodnego, bez większych zobowiązań, ale będzie rozliczany ze swoich osiągnięć i weryfikowany przez życie.

Zobacz też : Podział obowiązków w małżeństwie

Inną przyczyną, dużo rzadszą, a czasem wcale nieuświadomioną jest brak pewności siebie. Mężczyzna przeżywa lęki, obawy jaki wpływ będzie miał nowy członek rodziny na dotychczasowy związek. Ma on świadomość, że kobieta w pełni poświęci się maleństwu, co w dużej mierze wynika z samej fizjologii.

Mężczyzna boi się odrzucenia

Mężczyzna natomiast w tym momencie często jest odrzucany. Po pierwsze cała uwaga matki skupiona jest na dziecku, po drugie matka często nie pozwala się włączać ojcu w opiekę nad noworodkiem, zwłaszcza jeśli jest to ich pierwsze dziecko. Jest to w pewnym sensie zaznaczenie swojego terytorium oraz jego obrona. Mężczyźni w takiej sytuacji nie bardzo wiedzą jak się zachować i są przekonani, że kobiecie nie są już potrzebni, nie są już dla niej atrakcyjni itp. 

Chociaż decyzja o dziecku jest bardzo poważna, to jednak wielu młodych ludzi ją podejmuje. Najważniejsze, aby to było wspólne uzgodnienie uwzględniające wszystkie obawy, lęki. Kiedy ludzie szczerze o nich porozmawiają, może okazać się, że część z nich jest zupełnie bezpodstawna.

Zobacz też : Brak akceptacji Twojego mężczyzny ze strony rodziców