Mirena - więcej niż spirala

Antykoncepcja raz na pięć lat? To możliwe! Podpowiadamy, na czym polega antykoncepcja za pomocą spirali antykoncepcyjnej Mirena

Wyglądem przypomina wkładkę (spiralę), od której różni się obecnością zbiorniczka, z którego uwalnia się w stałej dawce hormon – lewonorgestrel. Po założeniu zachowuje skuteczność przez okres 5 lat.

Mirena - co to takiego?


Mirena - bo o niej mowa - jest wewnątrzmacicznym środkiem antykoncepcyjnym. Jest to mała, plastikowa ramka w kształcie litery T - na jej pionowym ramieniu umiejscowiony jest pojemniczek z hormonem, zaś do dolnego końca przymocowane są nitki. System Mirena wprowadza się do macicy. Mirena nie została, jak większość środków antykoncepcyjnych zarejestrowana jako lek i można ją kupić bez recepty, to założyć ją może tylko odpowiednio przeszkolony lekarz. W macicy następuje stopniowe uwalnianie hormonu z pojemniczka. Szybkość wydzielania regulowana jest specjalną błoną pokrywającą pojemniczek z hormonem - progestagenem.

Jak działa spirala antykoncepcyjna Mirena?


Spirale antykoncepcyjne działają na zasadzie hormonalnych metod antykoncepcyjnych. Progesteron, hormon obecny w spirali to taki sam hormon, jak w pigułkach antykoncepcyjnych, tyle że działa on bezpośrednio na śluzówkę macicy, a nie na cały organizm. Jego działanie na organizm to:
 • zagęszczenie śluzu szyjkowego, co utrudnia plemnikom dotarcie do jamy macicy,
 • zmniejszenie ruchliwości plemników wewnątrz macicy i w jajowodach,
 • pobudzenie produkcji glikodeliny A - substancji hamującej wiązanie plemników z komórką jajową,
 • hamowanie comiesięcznego wzrost błony śluzowej wyściełającej macicę, co dodatkowo znacznie zmniejsza intensywność i czas trwania krwawienia miesiączkowego.

Spirala antykoncepcyjna - cena

Mimo tych zalet nie jest to najczęściej wybierany środek antykoncepcyjny, najprawdopodobniej z powodu wysokiej ceny - 570 zł. Wprawdzie to wydatek na pięć lat, bo taki jest zapas hormonu w zbiorniczku, ale często trudno jednorazowo tyle wydać, dlatego od 8-go marca 2005 firma Schering oficjalnie wprowadziła system sprzedaży ratalnej Mireny. Raty będą rozłożone na 12 miesięcy i będą wynosiły 60,00 zł miesięcznie.

Czytaj więcej o spirali antykoncepcyjnej:

Zalety stosowania spirali antykoncepcyjnej:

 • Nie trzeba o niej pamiętać
 • Posiada najwyższą odwracalną skuteczność antykoncepcyjną
 • Hormon, który się z niej uwalnia, działa tylko tam, gdzie powinien – a nie na cały organizm.
 • Może być stosowana u kobiet z chorobami metabolicznymi (np. cukrzycą, nadwagą) i chorobami układu krążenia (np. nadciśnienie), po przeszczepach (np. wątroby, nerek).
 • Może być stosowana przez kobiety palące papierosy.
 • Zmniejsza ryzyko ciąży pozamacicznej.
 • Zmniejsza ryzyko zakażeń w miednicy mniejszej.
 • Zmniejsza bolesność, obfitość i czas trwania krwawień miesięcznych do 1-2 dni.
 • Chroni przed powstawaniem nieprawidłowych przerostów błony śluzowej jamy macicy (endometrium).
 • Posiada rekomendację Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego jako gestagenowy składnik niskodawkowej hormonalnej terapii zastępczej (HTZ)

Jaka jest skuteczność spirali antykoncepcyjnej?


Badania wykazały, że na 1000 kobiet stosujących tę metodę przez okres 12 miesięcy, zaledwie jedna zaszła w ciążę. Podobny wynik gwarantuje sterylizacja,

Kto może stosować spiralę antykoncepcyjną?


Większość kobiet może stosować Mirenę, lecz - podobnie jak w przypadku innych metod antykoncepcji, również i ta może dla niektórych nie być odpowiednia - o tym zdecyduje lekarz. Jeżeli chodzi o wiek - nie ma tu wyraźnych ograniczeń. Co więcej, Mirenę mogą stosować także kobiety po menopauzie przyjmujące hormonalną terapię zastępczą, u których system pełnić będzie funkcję ochronną wobec śluzówki macicy. Lekarze uważają, że u bardzo młodych kobiet, które jeszcze nie rodziły - jako pierwsze lepiej stosować doustne środki antykoncepcyjne. Jest to też bardzo dobry środek antykoncepcyjny dla karmiących piersią. Można ją założyć już 6 tygodni po porodzie.

Czytaj więcej o spirali antykoncepcyjnej:

MS
Tym utworem Natalia Przybysz przyznała się do aborcji. Posłuchaj
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (267)
Anka/wczoraj
Niestety wkładka okazała się nie dla mnie. Początkowo ok. tak jak mówił lekarz tylko lekkie krwawienie. Jednak tydzień po jej założeniu skutki uboczne zaczęły się nasilac. Okropny ból głowy, duszności, suchość w ustach,kołotanie serca później i ostre bóle w klatce piersiowej, strasznie drzały mi ręce, później również i nogi. Ostatniego dnia kiedy miałam ja założone całkowicie odretwiały mi kończyny. Najgorzej było mi złapać oddech. Lekarz który mi ją zakładał nie mógł mnie zobaczyć dopiero za 3 dni.. Ja tylko pomyślałam że nie wytrzymam tak długo a kolejny lekarz stwierdził że to nie przez tą wkładkę tak się czuję... 12 dnia wyciągnęła wkładkę zupełnie u innego lekarza co mi ją zakładał. Minęły 3 dni od jej wyciągnięcia ja czyje się już dobrze wszystkie dolegliwości które mnie meczyly odeszły dzień po wyciągnięcie wkładki. Kosztowne dla mnie było te 12 dni pod każdym względem ale najbardziej zdrowotnym. Ja tej wkładki nie polecam!!!
Vikaa/miesiąc temu
Ja pierwszą wkładkę wyjęłam po 4 latach choć miałą być na 5 - w międzyczasie nieco zmieniły mi się plany związane z powiększeniem rodziny. Jestem obecnie mamą ślicznej 6 miesięcznej córci :) Po wyjęciu nie miałam żadnych problemów z zajściem w ciąże. Zaraz po porodzie zdecydowałam sie na kolejną wkładkę tym razem Levosert, który jest sporo tańszy od Mireny.
Kasia 38/miesiąc temu
Witam . Miałam kilkukrotnie zabiegi z powodu polipowatości macicy w mojej glowie wisiało widmo nowotworu co emocjonalnie mnie wykańczało. Od kiedy mam Mierne czuję się bezpieczniej miesiączki obfite trwające po 8 dni zmieniły się w lekkie plemienia i nie mam wahań nastroju które okres okolo miesiaczkowy zmieniały w koszmar dla mnie i domowników. Polecam
POKAŻ KOMENTARZE (267)