POLECAMY

Uważaj: ta drobna zmiana może zamienić się w nowotwór!

Krwawienia między miesiączkami lub podczas stosunku, upławy czy świąd powinny zwrócić naszą uwagę.
Uważaj: ta drobna zmiana może zamienić się w nowotwór! fot. Fotolia

Nadżerka to ubytek nabłonka. Najczęstszymi są nadżerki szyjki macicy, zdarzają się także nadżerki żołądka. Jak rozpoznać nadżerkę i co robić, gdy się pojawi?

Nadżerka szyjki macicy

Nadżerka szyjki macicy pojawia się u co trzeciej lub czwartej kobiety. Gdy ją zaniedbamy, może przyczynić się do rozwoju raka szyjki macicy. Nie wiadomo dokładnie, jakie są przyczyny powstawania nadżerek, lekarze podkreślają jednak, że większe ryzyko ich wystąpienia mają panie, które zaniedbują stany zapalne pochwy i sromu, mają infekcje bakteryjne, przeżyły poronienie, doznały urazu mechanicznego w trakcie stosunku, używają domacicznej antykoncepcji bądź mają za sobą wiele porodów.

Objawy nadżerki szyjki macicy nie są jednoznaczne. Możemy zaliczyć do nich:

  • pieczenie lub/i swędzenie okolic sromu,
  • upławy o nieprzyjemnym zapachu,
  • krwawienia między miesiączkami lub podczas stosunku.

Wszystkie te problemy wymagają konsultacji ginekologicznej.

Leczenie nadżerki dobiera lekarz, jednak często nie wymagają one leczenia, lecz obserwacji.

Do metod leczenia nadżerek zaliczamy: elektrokoagulację, koagulację chemiczną, fotokoagulację, zamrażanie, a także używanie odpowiednich globulek lub tabletek przeciwzapalnych (jeśli nadżerka jest mała).

Jak leczyć nadżerkę?

Nadżerka w ciąży

Nadżerka w ciąży nie stanowi zazwyczaj zagrożenia dla matki ani dziecka. Często nie daje żadnych objawów, mogą się jednak pojawić plamienia, ból w czasie stosunku, zielonkawe lub żółte upławy bądź ból w dolnej części pleców czy w podbrzuszu. Z leczeniem takiej nadżerki czeka się do porodu. Wielkość i stan nadżerki ocenia się poprzez badanie cytologiczne i kolonoskopię.

Nadżerka żołądka

Nadżerkowe zapalenie błony śluzowej żołądka powstaje z powodu płaskiego ubytku w błonie śluzowej żołądka. Objawami nadżerki żołądka mogą być zgaga, ból w nadbrzuszu i pieczenie, a także mdłości, wymioty oraz krwawienia.

Nadżerkę żołądka często myli się z wrzodami żołądka – nadżerka ma jedna łagodniejszy przebieg. Nie wolno jej jednak bagatelizować, ponieważ problem może postępować.

Nadżerka żołądka powstaje z powodu infekcji bakteryjnej lub na skutek działania toksycznych substancji drażniących błonę śluzową (np. alkohol, niesteroidowe leki przeciwzapalne takie jak aspiryna).

Leczenie nadżerki żołądka układa się w zależności od jej przyczyny, np. jeśli przyczyną jest infekcja bakteryjna, dąży się do jej usunięcia. Ważna jest też dieta, która powinna być lekka i łagodna, bez potraw ciężkostrawnych i mocno przyprawionych.

Nadżerka a poród

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)