Polki.pl
kom. (12)

Kapusta kiszona - właściwości zdrowotne

Kapusta kiszona to naturalny środek leczniczy. Jakie ma właściwości? Zobaczcie!

Kapusta kiszona - właściwości zdrowotne

Fot. Fotolia

Kapustę kiszoną otrzymujemy w wyniku fermentacji z udziałem szczepów bakterii tj. Leuconostoc, Lactobacillus i Pediococcus, po uprzednim zasoleniu. Cechuje ją długa trwałość i silny kwaśny smak, który powstaje z obecności kwasu mlekowego.

Czytaj też: 7 najzdrowszych zimowych produktów

Jakie witaminy ma kapusta kiszona?

Kapusta kiszona okazuje się być idealnym sposobem na wzmocnienie organizmu w czasie jesienno-zimowym, kiedy wzrasta zachorowalność na grypę i przeziębienie i gdy nie mamy wielkiego wyboru wśród świeżych owoców i warzyw. Wszystko to za sprawą dużej ilości witaminy C, zaś dzięki witaminom z grupy B wykazuje właściwości dotleniające, a także niweluje szkodliwe działanie alkoholu.

Oprócz witaminy C i B kapusta kwaszona zawiera również witaminę E, P, beta-karoten, a także sole mineralne, tj. wapń, magnez, żelazo, potas. Warto wspomnieć też o stosunkowo dużej zawartości siarki - pierwiastka, który korzystnie wpływa na wygląd włosów, skóry i paznokci.

Jakie właściwości zdrowotne ma kapusta kiszona?

  • Starożytni rzymscy lekarze leczyli kapustą choroby płuc, stawów, wątroby, choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy, obstrukcje, a także bezsenność. Rzymski lekarz Markus Katon wiele mówił o właściwościach zdrowotnych i leczniczych kapusty oraz całej liście chorób, które można wyleczyć przy jej pomocy.
  • Kapusta ta potrafi regulować temperaturę ciała. W przypadku zbyt wysokiej ciepłoty obniża ją, w przypadku zbyt niskiej - podwyższa.
  • Sok z kapusty kiszonej wzmacnia odporność dostarczając organizmowi cennych substancji, ale również łagodzi kaszel, pobudza soki trawienne i apetyt. Picie soku z kiszonej kapusty wykazuje działanie lecznicze na wątrobę, śledzionę, pęcherzyk żółciowy, żylaki odbytu, reumatyzm, gościec oraz miażdżycę.
  • Kuracja sokiem z kiszonej kapusty doskonale oczyszcza organizm. W tym celu należy pić pół szklanki soku trzy razy dziennie. Rano dobrze jest wypić sok na czczo, a wieczorem pół godziny po kolacji.

Czy kapusta kiszona ma właściwości antyrakowe?

Badania naukowe potwierdzają, że kiszona kapusta sprzyja profilaktyce i zwalczaniu chorób nowotworowych. Badania dowiodły, że jedzenie przynajmniej raz w tygodniu kapusty (najlepiej w postaci surowej) znacznie obniża ryzyko zachorowania na raka żołądka, dwunastnicy czy jelita grubego. By zachować jak najwięcej witamin, nie należy kapusty długo gotować. Liście można blanszować albo ugotować na parze.

Czy kapusta kiszona wspomaga odchudzanie?

Kapusta kiszona to dobry produkt dla osób odchudzających się, ze względu na niską wartość energetyczną (100 g kapusty dostarcza jedynie 16 kcal), dużą ilość błonnika i dość szybkie zapewnienie uczucia sytości. Zatem jedzmy ją i cieszmy się zdrowiem!

Zobacz: Domowa kapusta kiszona - przepis

Oceń4.72 / 25
Redakcja poleca

Podobne w temacie ABC odżywiania

Skomentuj Kapusta kiszona - właściwości zdrowotne

Gość
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 18 Paź 15, 18:15
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Kapusta kiszona - właściwości zdrowotneNajlepsza domowa kiszona ugniatana słodkimi nóżkami https://youtu.be/wj23wr2w6tQ
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 14 Sty 14, 18:28
+4    oceniono 6 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Kiszona kapusta - samo zdrowie na jesiennie i zimowe dniKiszona czy kwaszona? To dwa różne produkty. Kiszona jest OK, ale kwaszona zdecydowanie beeee. Autorka coś pomyliła- zdarza się :)
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 23 Lut 15, 16:11
+1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Kiszona kapusta - samo zdrowie na jesiennie i zimowe dninie odróżnia tez kapusty od kapusty kiszonej, wiele z podanych info dotyczy kapusty niekiszonej
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 5 Kwi 13, 13:55
+3    oceniono 3 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Kiszona kapusta - samo zdrowie na jesiennie i zimowe dnidobra na przeczyszczenie.uwielbiam sok z k.k
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 6 Sty 12, 14:19
+8    oceniono 10 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Kiszona kapusta - samo zdrowie na jesiennie i zimowe dniJem codzień i nigdy sie nie przeziebiłem a pracuje często w trudnych warunkach pogodowych .Pozdrawiam!
gość
Wtorek | 31 Maj 11, 12:35
-3    oceniono 3 razy
gość
Re: Kiszona kapusta - samo zdrowie na jesiennie i zimowe dniświetna na odchudzanie na soku i kaouście 20 kg.mam mniej.
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 27 Cze 11, 17:16
+1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Kiszona kapusta - samo zdrowie na jesiennie i zimowe dniale jedzac kapuste i pijac tylko sok ???????Zadnego innego jedzenia?
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 17 Sty 10, 11:33
+1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Kiszona kapusta - samo zdrowie na jesiennie i zimowe dnipycha sok uwielbiam
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 16 Lis 09, 09:37
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Kiszona kapusta - samo zdrowie na jesiennie i zimowe dniJa od dziecka piję i uwielbiam sok z kiszonej kapusty:) Pycha:)
gośc
Wtorek | 17 Lis 09, 16:54
+1    oceniono 1 raz
gośc
Re: Re: Kiszona kapusta - samo zdrowie na jesiennie i zimowe dnija też :)
dekiel
Poniedziałek | 24 Lis 14, 20:33
+2    oceniono 2 razy
dekiel
Re: Kiszona kapusta - samo zdrowie na jesiennie i zimowe dnija na kaca uwielbiam swietna odtrutka polecam panom ktorzy lubia alkochol
Gość We-Dwoje.p
Środa | 7 Paź 15, 07:22
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.p
Re: Kapusta kiszona - właściwości zdrowotneAmen
Napisz komentarz i dołącz do dyskusji

Podobne do Kapusta kiszona - właściwości zdrowotne

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl