Co zrobić, gdy...ojciec nie płaci na dziecko

Twój mąż lub partner nie chce płacić na dziecko albo daje „co łaska” od przypadku do przypadku. Sama nie jesteś w stanie podołać codziennym wydatkom. Jakie kroki możesz podjąć, by otrzymać należne dziecku pieniądze?

mąż nie płaci alimentów co robić, co robić gdy ojciec dziecka nie płaci alimentów
fot. Fotolia

Sama ledwo wiążesz koniec z końcem, a ojciec nie chce wywiązywać się z obowiązku łożenia na utrzymanie dziecka? Sprawdź co robić, gdy mąż nie płaci alimentów!

Złóż pozew, gdy mąż nie płaci alimentów

Jeśli twoje prośby o pieniądze nic nie dają – idź do sądu. Pozew możesz napisać sama – w uzasadnieniu określ swoje warunki oraz sytuację materialną ojca dziecka. Pismo (w dwóch egzemplarzach) złóż w sądzie rejonowym, w którego okręgu mieszkasz (wydział rodzinny i nieletnich).

Idź do komornika

Gdy mimo wyroku mąż nadal nie płaci alimentów, zwróć się do komornika, najlepiej do tego, który jest najbliżej twojego miejsca zamieszkania (jego adres dostaniesz w sądzie). Weź ze sobą wyrok alimentacyjny. Musisz też napisać wniosek o wszczęcie egzekucji alimentów (formularz dostaniesz w kancelarii komorniczej lub znajdziesz w Internecie, np. na www.komornik.waw.pl). Komornik ustali majątek dłużnika i będzie z niego egzekwował należne dziecku alimenty.

Skorzystaj z funduszu alimentacyjnego

Może się okazać, że komornik nie ma z czego ściągnąć alimentów, bo np. ojciec dziecka nie pracuje. Jeśli bezskuteczna egzekucja trwa dłużej niż 2 miesiące, złóż w gminie wniosek o wypłatę świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Dołącz wyrok zasądzający alimenty, zaświadczenie od komornika i zaświadczenie z urzędu skarbowego o dochodach za 2008 r.
Alimenty z funduszu przysługują, jeśli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 725 zł netto. Otrzymasz kwotę, jaka widnieje na wyroku, ale nie więcej niż 500 zł.

Artykuł z "Przyjaciółki"

Sprawdź inne porady:

Publikacja:
Redaktor: Kuchnia, Dom
Oceń 4,68 / 25 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj

Przepis Beaty Pawlikowskiej: koktajl z pomarańczy i mango

 

Zobacz także

 
 
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Raport specjalny