jak zmniejszyć koszt wesela, jak obniżyć koszt wesela, jak taniej urządzić wesele fot. Fotolia

Jak zmniejszyć koszt wesela - 15 porad

Sprawdź, co możesz zrobić, aby obniżyć koszt przyjęcia weselnego!
Weronika Kwaśniak / 03.06.2014 14:41
jak zmniejszyć koszt wesela, jak obniżyć koszt wesela, jak taniej urządzić wesele fot. Fotolia

Organizacja wesela wiąże się zawsze z dużymi wydatkami. Wiele par, pomimo bardzo ograniczonych funduszy, marzy o tym aby po ślubie spotkać się z rodziną na niepowtarzalnym przyjęciu. Co można zrobić w tej sytuacji? Jak zmniejszyć koszt wesela tak, aby na nową drogę życia nie wchodzić z długami? Przeczytaj nasze porady!

Pamiętaj jednak, aby przy angażowaniu znajomych i rodziny w przygotowania (np. jeśli prosisz kolegę o wykonywanie zdjęć, a babcię o upieczenie ciasta), nikogo nie urazić! Zasugeruj symboliczną opłatę za wyświadczoną przysługę lub przynajmniej zwrot kosztu produktów.
Nie zapominaj również o sprawdzeniu osób, które zamierzasz zaangażować w uroczystość. Oszczędność to nie wszystko! Jeśli chcesz obniżyć np. cenę zdjęć i korzystasz z usług początkującego fotografa, poproś go o przykładowe zdjęcia. Jeśli zamierzasz zaoszczędzić na muzyce i zatrudnić zespół złożony z osiemnastolatków, upewnij się czy nie zagrają samych aktualnych przebojów i czy również starsi goście będą dobrze się bawić.
Czasem osoby, które oferują niskie ceny, robią to dlatego, że rozpoczynają swoją działalność i chcą pozyskać klientów. Niekiedy wiąże się to jednak z niską jakością ich usług.

Ogólne porady, jak zmniejszyć koszt wesela

 1. Wybierz miesiąc, który znajduje się poza tzw. sezonem ślubnym. Jeśli zaplanujesz wesele na październik, na pewno koszt uroczystości znacznie się zmniejszy.
 2. Zrezygnuj z wynajmowania samochodu. Wypożyczone auto to zazwyczaj spory wydatek, zastanów się więc, czy ktoś znajomy nie ma eleganckiego pojazdu, którym moglibyście pojechać do ślubu. Do dekoracji takiego auta wystarczy kilka kwiatów, własnoręcznie przymocowanych, a koszt ulegnie dodatkowemu zmniejszeniu! Jeśli nie mieszkasz daleko od kościoła, może warto przejść do niego na pieszo? Taki weselny pochód może być niezapomnianym przeżyciem!
  Niektórzy do ślubu wynajmują... taksówkę.
 3. Koszt wesela obniży rezygnacja z profesjonalnego dekoratora - przy odrobinie wysiłku możecie zrobić to sami lub z pomocą rodziny i przyjaciół.
 4. Uwiecznienie uroczystości na zdjęciach i filmie wcale nie musi być wykonane profesjonalnie! Poszukaj np. początkującego fotografa, który wykona taką usługę za niższą cenę, a może mieć naprawdę sporo kreatywnych pomysłów.
 5. Jeśli masz talent plastyczny, samodzielne wykonanie zaproszeń nie tylko pozwoli zaoszczędzić, lecz także dostarczy ci mnóstwo kreatywnej zabawy.
 6. Udekorowanie kościoła kwiatami nie jest przecież konieczne. Warto zrezygnować z przystrajania wiązankami każdej ławki, a postawić jedynie duży bukiet przed ołtarzem.
 7. Zakup obrączek to również duży wydatek. Możesz więc do tego celu wykorzystać... własne złoto. Jeśli masz biżuterię, której nie nosisz, jubiler może ją przerobić na obrączkę.

Tańszy strój weselny

 1. Łatwo możesz zaoszczędzić na sukni ślubnej. Oczywiście, nikt nie namawia cię do rezygnacji z marzeń - to jedyny taki dzień w życiu, musisz więc czuć się jak prawdziwa księżniczka! Warto jednak pomyśleć, jak obniżyć koszt stroju panny młodej. Najdroższy jest zakup sukni w salonie (nie wspominając o kreacji od projektanta), tańszym wyjściem jest uszycie sukienki przez krawcową, wypożyczenie jej z wypożyczalni lub kupienie używanej sukni.
 2. Garnitur pana młodego nie musi być typowo ślubny. To "magiczne" słowo zazwyczaj znacznie zwiększa koszt! Zwykły garnitur jest sporo tańszy, a przecież niewiele różni się od tego ślubnego.
 3. Możesz zrezygnować z profesjonalnego ślubnego makijażu, manicure''u i fryzury - niektóre panny młode wykonują te zabiegi samodzielnie, inne korzystają z pomocy przyjaciółek.
 4. Cena bukietu wykonanego przez florystkę to zazwyczaj koszt 100-300 zł. Jeśli przygotujesz go sama, koszt będzie o wiele niższy! Niektóre panny młode marzą o bukieciku wykonanym z polnych kwiatów, a to nie tylko tania, ale wręcz darmowa opcja.

Niższy koszt przyjęcia

 1. Jeśli istnieje taka możliwość, sami zadbajcie o zakup alkoholu. Koszt wódki w lokalu będzie na pewno dużo wyższy, natomiast kupienie alkoholu w hurtowni to znacznie tańsza opcja! Często hurtownie zgadzają się także na to, by po weselu zwrócić alkohol, który pozostanie. Należy to jednak uzgodnić przed imprezą!
 2. Koszt alkoholu można obniżyć jeszcze dodatkowo - niektórzy rezygnują ze zwyczaju dawania każdemu gościowi "na odchodne" butelki wódki. Zamiast tego można wychodzących obdarować pudełeczkiem pełnym ciasta!
 3. Zespół weselny to zazwyczaj spory wydatek. Na ogół wynajęcie DJ-a wiąże się z dużo mniejszym kosztem, a zapewnia równie dobrą zabawę!
 4. Możesz zaoszczędzić również na ciastach. Na pewno sąsiadki i ciocie chętnie ci pomogą - jeśli każda upiecze po jednym cieście i przyniesie je, zamiast dawać kwiaty, koszt wesela ulegnie zmniejszeniu!

Sprawdź inne porady związane ze ślubem: