POLECAMY

Jak usunąć plamy z krwi?

Jak usunąć plamy z krwi, aby nie zniszczyć ubrania? Plamy z krwi są dość trudne do usunięcia, ale stosując odpowiednie środki można się ich pozbyć.

Jak usunąć plamy z krwi? fot. Fotolia

Jak usunąć plamy z krwi? Najlepiej robić to wtedy, gdy są jeszcze świeże. Wystarczy wtedy przepłukać tkaninę lodowatą wodą, aby pozbyć się zabrudzenia. W przypadku starych plam, można użyć soku z cytryny lub wody utlenionej. Znamy też kilka innych skutecznych metod, zarówno na świeże zanieczyszczenia z krwi, jak i te stare.

Istniej kilka sposobów na usunięcie plam z krwi. Wybór metody i specyfików, którymi będziemy wywabiać plamy, należy dopasować do rodzaju materiału, aby nie odbarwić i zniszczyć ubrania. Dlatego przed tym, jak zaczniemy działać, należy dokładnie sprawdzić oznaczenia na metce. W przypadku materiałów delikatnych, trzeba zastosować łagodne detergenty.

Co usunie plamę z krwi?

Najłatwiej jest usunąć plamy z krwi, gdy są jeszcze świeże. Wystarczy wtedy zmyć plamę bardzo zimną wodą, delikatnie pocierając. Ewentualnie użyć szarego mydła.

Jak usunąć plamy z trawy?

Pamiętaj, żeby nie zmywać plamy z krwi gorącą ani ciepłą wodą. To sprawi, że plama się utrwali i jeszcze trudniej będzie się jej pozbyć.

Równie dobrym sposobem na plamy z krwi jest sól kuchenna. Świeżą plamę należy posypać solą i tak zostawić na około godzinę, po czym spłukać zimną wodą. Jeśli plamy są stare, trzeba je namoczyć w wodzie z solą - 3 łyżki na litr wody.

Jak usunąć plamy z potu?

W przypadku tkanin delikatnych proporcja to 1,5 łyżki na litr wody. Następnie należy uprać ubranie w pralce lub ręcznie.
Do wywabiania plam można stosować zamiast soli sodę oczyszczoną - będzie równie skuteczna.

Jak usunąć stare plamy z krwi?

Jeśli plamy z krwi nie zeszły po tych zabiegach, warto wypróbować inne sposoby.

Jak usunąć plamy z wina?

Na plamę należy polać kilka kropli wody utlenionej i chwilę odczekać, potrzeć, po czym zmyć zimna wodą. Zabrudzoną odzież można również przepłukać w roztworze wody utlenionej - na litr wody ok. 200 ml wody utlenionej.
Kolejną metodą na usunięcie plam z krwi jest wtarcie w plamy wody z sokiem z cytryny, która ma delikatne właściwości wybielające.
Innym sposobem na pozbycie się plam z krwi jest krochmal - trzeba rozrobić z wodą, nałożyć na zabrudzone miejsce, odczekać aż wyschnie i usunąć. Czynność należy powtarzać do skutku.
W zależności od rodzaju tkaniny można wypróbować także płyn do mycia naczyń (nadaje się do delikatnych materiałów), proszek enzymatyczny oraz różnego rodzaju specjalnych odplamiaczy typu Vanish.
Należy pamiętać, aby czytać etykiety na detergentach, tam znajdziemy informację do jakich rodzajów tkanin dany odplamiacz będzie odpowiedni.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (17)
/4 miesiące temu
Olaboga, plama chyba zeszla! Plama krwi, z calego dnia (teraz skonczylam sie jej pozbywac) nie ma sladu na mokrych materialowych spodenkach, moczylam w zimnej wodzie, przetarlam 3 razy sola w odstepach po 15 min, i 2 razy proszkiem w ciągu 2h. Na spodenkach khaki niezauwazalna, dam znac jak po praniu i wysuszeniu bedzie to wygladac.
/2 lata temu
ja zaniosłam zabrudzone ubrania do pralni w Rzeszowie. Tam sobie poradzili z plamami nie niszcząc ubrań. Polecam www.pralnia-perfekt.pl jak macie jakieś zabrudzone rzeczy, to tylko w pralni uda się wyprać.
/2 lata temu
Plama zeszła przy pomocy wody utlenionej. Wielkie dzięki za te rozwiązanie :-)
POKAŻ KOMENTARZE (14)