Dlaczego osoby starsze nie chcą jeść?

Niedożywienie osób starszych jest powszechnie występującym w Polsce zjawiskiem. Jest to związane głównie ze zmianami zachodzącymi w organizmie w podeszłym wieku. Spożywanie posiłków staje się utrudnione nie tylko fizycznie w wyniku braków w uzębieniu, ale także na skutek zmian w odczuwaniu apetytu.

Dlaczego osoby starsze nie chcą jeść?

Zmiany w układzie pokarmowym

W miarę starzenia się organizmu zauważa się poważne zmiany w układzie pokarmowym, które mogą wpływać na zmniejszony apetyt. Osoby starsze często skarżą się na zaparcia, których przyczyną jest długotrwałe zaleganie treści pokarmowej w jelitach. To natomiast jest skutkiem spowolnionych ruchów perystaltycznych jelita i ogólnym ograniczeniem czynności motorycznej (ruchowej) przewodu pokarmowego. Dodatkowo u osób starszych obserwuje się zmiany w wydzielaniu enzymów.  Mniejsze ilości enzymów trudniej trawią pokarm. Stąd występuje uczucie ciężkości w żołądku. Takie dolegliwości wpływają na niechętne spożywanie posiłków.

Polecamy: Dieta seniora – dwanaście istotnych zasad

Obniżone odczucie smaku i zapachu

Mimo, że obecna żywność jest nafaszerowaną solą, osoby starsze narzekają na jej „bezsmak”. Upośledzone odczuwanie smaku i zapachu może być spowodowane różnymi czynnikami. Za częściowe zanikanie kubków smakowych  i receptorów zapachowych może odpowiadać nie tylko podeszły wiek, ale również występujące choroby czy stosowane lekarstwa. Dodatkowym problemem w odżywianiu starszych osób są braki w uzębieniu, które nie pozwalają na prawidłowe przeżuwanie pokarmu. To może być powodem niedożywienia. Takie osoby rezygnują z twardych produktów, takich jak: świeże owoce czy warzywa, które są źródłem wielu wartościowych witamin i mikroelementów.

Czytaj też: Jak jeść z protezą zębową?

Zaburzone działanie żołądka

Żołądek od wewnątrz wyścielonyhttp://akuku.infornext.pl/admin/fobos3/?page=art_list jest błoną śluzową, która chroni m.in. przed „samostrawieniem”. W błonie tej znajdują się gruczoły wydzielające różne substancje, jak np. sok żołądkowy i enzymy (pepsyna). W starszym wieku następuje częściowy zanik tej błony. W związku z tym ograniczone jest wydzielanie wyżej wymienionych związków, a to prowadzi do zaburzeń w trawieniu związków odżywczych, głównie białek. Dodatkowo u osób starszych występuje często refluks żołądkowo-przełykowy, który wpływa na dalsze procesy trawienne.

Polecamy: Refluks (reflux) a dieta

Inne czynniki wywołujące niedożywienie

Ograniczona sprawność fizyczna może w pewnym stopniu wpływać na niedożywienie osób starszych. Trudności w poruszaniu mogą sprawiać problemy w zakupach żywności, zwłaszcza produktów ciężkich, np. warzywa i owoce. Istotnym czynnikiem, który wpływa na odżywianie osób starszych, jest ograniczony budżet. Niewielkie renty czy emerytury pozwalają na zakup najbardziej podstawowych produktów, które nie zaspokajają zapotrzebowania na wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Prawidłowemu odżywianiu nie sprzyjają również aspekty psychologiczne, takie jak: samotność, depresja czy zaburzenia układu nerwowego.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/2 lata temu
Bardzo polecam ten produkt dla osób z niedoborem witamin, ponieważ Nutramil zawiera takie witaminy jak A, D, J, K, B1, B2, B12 jak i również kwas foliowy, czyli wszystko co potrzebujemy, aby uzupełnić niedobory w naszym organizmie.
/5 lat temu
Moja mama cierpiała na kaszel śluzowaty, który ją męczył po położeniu się spać po ok. godz. Nie mogłam sobie poradzić z tą dolegliwością. Lekarze byli bezradni. Podawałam mamie do picia winko z czosnku niedźwiedziego, ono trochę zmniejszyło częstotliwość występowania kaszlu, ale kaszel z flegmą o konsystencji białka kurzego (ciągliwy) nie ustępował. Dopiero przyjaciółka lekarka przeczytała w medycznej gazecie, że osoby w podeszłym wieku mają kłopoty z refluksem, w związku z wiotczeniem mięśni. Poczytałam w internecie rady forowiczów i jedna z Pań stwierdziła, że na refluks pomaga jej miód. Ja owszem dawałam mamie do picia wodę z miodem, ale rano, ale na wskutek tej wypowiedzi zmieniłam na podawanie wody z miodem do kolacji i do wypicia przed spaniem. I co się okazało, że to poskutkowało. Mama przestała kaszleć i ten stan utrzymuje się już miesiąc. Oby tak dalej.