Gwiazdy protestują fot. kolaż polki.pl

Stuhr, Janda, Ostaszewska - wiele gwiazd protestuje w sprawie sądów

Co napisał?
Edyta Liebert / 20.07.2017 13:15
Gwiazdy protestują fot. kolaż polki.pl

Nie ma zgody na zamach stanu, nie ma zgody na zamach na demokrację, nie ma zgody na wyzwiska z sejmowej mównicy. Jak dotrzeć do ludzi, którzy o politycznej aferze dotyczącej Sądu Najwyższego nie czytają, są obojętni wobec zmian? Do ruchu włączyły się gwiazdy, które znają ze sceny teatralnej czy telewizji. Nawołują, namawiają, piszą posty na Facebooku, udostępniają. Warto przeczytać.

Hanna Samson o kobiecej solidarności: "Wszystkie jesteśmy dziewuchami!"

Gwiazdy protestują przeciwko zmianom

Prawo i Sprawiedliwość swoimi reformami sądownictwa wzbudziło ogromne poruszenie. Część polskiego społeczeństwa od kilku dni regularnie manifestuje swój sprzeciw. Każdego dnia zbiera się teraz na ulicach, by protestować przeciwko zmianom, które chcą zaserwować nam rządzący. wystąpienie prezesa Kaczyńskiego, który zwrócił się do opozycji w skandaliczny sposób, stało się kolejnym powodem do gromadzenia się i manifestowania sprzeciwu:

Wiem, że boicie się prawdy, ale nie wycierajcie swoich mord zdradzieckich nazwiskiem mojego śp. brata, niszczyliście go, zamordowaliście go, jesteście kanaliami!" - wściekał się Kaczyński.

Maciej Stuhr nie sympatyzuje z obecną władzą, wręcz pokłada się i naraża na groźby i utratę pracy. Parodiuje z przekąsem polityków, wzburzony tym, co dzieje się w kraju. Na swoim Facebooku aktor zachęca do protestów i  postanowił zaprosić ludzi w bardzo osobliwy sposób, przedrzeźniając prezesa Kaczyńskiego:

Jak tam Mordeczki moje kochane, zdradzieckie? I jak się macie w naszej Ojczyźnie? Dobrze? To nie mam pytań, siedźcie sobie spokojnie i bawcie się dobrze. Nie za zbytnio? Zapraszam jutro o 20. pod Pałac Prezydencki, będziemy prosić Pana Prezydenta o zawetowanie ustaw sądowych. Będzie ponoć prof. Rzepliński i kilka innych, zacnych zdradzieckich mordeczek. Sie ma!

Nie tylko Stuhr zaczął wetować obecny stan. W obronę sądownictwa przed zakusami Prawa i Sprawiedliwości zaangażowali się też artyści.Napisali list otwarty do Andrzeja Dudy. Pod listem "Nie ma naszej zgody na zamach stanu" do Andrzeja Dudy widnieje około 300 podpisów: Jerzego Bralczyka, Katarzyny Grocholi, Marii Janion, Janusz Gajos i wiele wiele innych. Wśród nich także nazwisko, Jakuba Kornhausera, pisarza i szwagra prezydenta. Pełna lista  znajduje się na stronie Gazety Wyborczej.

My, polscy pisarze, artyści, naukowcy, wiemy aż za dobrze, że w bezpośrednim starciu słowa są słabsze od siły. Nie możemy jednak milczeć, kiedy podstawy naszego wspólnego państwa są burzone.

W czwartek wieczorem, 20 lipca, protesty będą odbywać się m.in. w Poznaniu, Słubicach, Gdyni, Augustowie. Po raz kolejny zostanie zorganizowany "łańcuch światła". To protest bez transparentów i emblematów organizacyjnych – uczestnicy po raz kolejny przyniosą ze sobą świece i znicze.

Wiele gwiazd manifestuje swoje uczestnictwo w protestach. Artyści mocno angażują się w spór wokół Sądu Najwyższego. Ci, których nie interesuje polityka, może niech chociaż zajrzą na profile społecznościowe gwiazd?

Do kobiet, które nie interesują się polityką