Marzysz, by zostawić wszystko i wyjechać?

Marzysz, by zostawić wszystko i wyjechać?

Ile razy w ciągu roku kobieta potrzebuje  chwili odpoczynku, odreagowania codziennego stresu? Jak sobie radzić z przytłaczającymi obowiązkami? Zobacz!
/ 22.06.2010 15:48
Marzysz, by zostawić wszystko i wyjechać?

Jeśli jednak takie myśli pojawiają się dość często, to może świadczyć, że kobieta jest zbyt przeciążona swoimi obowiązkami i wypełnia je kosztem własnego zdrowia psychicznego. Może to być spowodowane wieloma czynnikami. Przede wszystkim należałoby zwrócić uwagę na to, w jaki sposób kobieta zarządza sobą oraz swoim czasem. Często kobiety decydują się na obarczanie siebie zbytnimi obowiązkami – same próbują prowadzić dom, opiekować się dziećmi i ponadto pracować zawodowo.

Chociaż każdego dnia jest to ciężka praca, to nie chcą jej dzielić w myśl zasady „nikt nie zrobi tego tak dobrze, jak ja”. I oczywiście wielokrotnie to przekonanie jest całkiem słuszne, jednak można przez nie wziąć na siebie obowiązki, które znacznie przewyższają zasoby i możliwości kobiety.

Ponadto domownicy szybko mogą się przyzwyczaić do „nicnierobienia”, ponieważ zdają sobie sprawę, że jest ktoś, kto ich we wszystkim wyręczy. Konsekwencją takiej sytuacji mogą być trudności z wyegzekwowaniem pomocy w najprostszych czynnościach.

Zobacz też: Atrakcyjność kobiety - zobacz, jak ją zmierzyć?

Często również kobiety zapominają o codziennym relaksie. Nie można przez cały dzień koncentrować się tylko na pracy, ponieważ to obniża jej efektywność.

Należy dopilnować, aby podczas każdego dnia mieć chwilę tylko dla siebie – na plotki z przyjaciółką, wyjście na aerobik, spacer z psem, aromatyczną kąpiel czy chociażby posłuchanie muzyki. Ważne, aby robić to, co sprawia przyjemność, wówczas nawet chwila poświęcona na relaks zredukuje stres oraz pozwoli efektywniej funkcjonować.

Częstym problemem jest również robienie rzeczy zbędnych. Jeśli nie mamy ochoty na bieganie po sklepach, by pomóc przyjaciółce w zakupach, to asertywnie jej odmówmy. Pozwoli to na zaoszczędzenie czasu, który może okazać się nieoceniony.

Zobacz też : Między pracą a domem

Długotrwałe przeciążenie obowiązkami może doprowadzić do wielu poważnych objawów nie tylko fizycznych, lecz również psychicznych. Aby tego uniknąć należy dbać o swoje samopoczucie, należy uczyć się asertywności i konstruktywnego zarządzania czasem.

Na początku może to być trudne, jednak szybko się okaże, że staje się to bardzo korzystne.

Zobacz też : Wampiry emocjonalne w najbliższym otoczeniu

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/20.04.2013 22:48
no tak a co zrobic w przypadku jesli takim wampirem jest nadopiekuncza tesciowa która stara sie wiecznie śmiac i nie przeszkadzac??
/11.07.2011 12:44
Och tak, marzę, żeby wyjechac i odpocząć od zgiełku pracy. Ale nikt lepiej ode mnie nie wykona moich obowiązków. Zwłaszcza w domu. Tak to jest, jak się jest perfekcjonistą!