Wygląd a oczekiwania społeczne

Oczekiwania społeczne względem wyglądu są i nic tego nie zieni. Jednak najważniejszy by czuć się dobrze!
Wygląd fizyczny jest bardzo istotny i chociaż są osoby, które twierdzą, że nie oceniają innych pod względem ich atrakcyjności fizycznej, to jednak pierwsze wrażenie robi swoje.
/ 26.09.2016 16:19
Oczekiwania społeczne względem wyglądu są i nic tego nie zieni. Jednak najważniejszy by czuć się dobrze!

Wydaje się, że kobiety są bardziej zobligowane do tego, aby wyglądać atrakcyjnie. Oczekiwania społeczne, które są różnorodnie wyrażane przez wszelkiego rodzaju kanały komunikacyjne, mówią o konkretnych wyznacznikach atrakcyjności kobiety.

Dostępność kosmetyków oraz innych możliwych wspomagaczy urody zobowiązuje do tego, aby kobiety o siebie dbały, a tym samym spełniły te wymagania.

I tak – w odpowiedzi na te oczekiwania, kobiety pragną być piękne nie tylko dla siebie, lecz również dla osób w swoim otoczeniu. Czasem może to być trudne do zrealizowania lub wręcz niemożliwe. Oczekiwania społeczne są dość jasno określone i jego wyznacznikami są: piękna figura, zdrowa i promienna cera oraz lśniące włosy, piękny, biały uśmiech i regularne rysy twarzy.

Kiedy kobiety borykają się z problemem nadwagi, z chorobą czy dość istotnymi zmianami w okresie ciąży, porodu, wczesnego macierzyństwa, trudno im zaakceptować swój wygląd, ponieważ znacznie odbiega od wykreowanego ideału.

Zobacz też: Jak pokonać nieśmiałość?

Im większa podatność na wpływ środowiska, na opinię społeczną, tym większe prawdopodobieństwo, że samoocena kobiety ulegnie obniżeniu wraz z obniżeniem postrzegania siebie jako atrakcyjnej w porównaniu z innymi. Jeśli oczekiwania społeczne dość jednoznacznie określają pożądany wizerunek kobiety, wówczas każde odstępstwo od tej „normy” może być powodem zaniżenia własnej wartości.

Dlatego też często kobiety w czasie ciąży, tuż po porodzie mówią o sobie w kategoriach matki, nie widząc cech kobiecości.

Ważne jest wówczas wsparcie partnera, który swoim słowem i zachowaniem wzmocni poczucie wartości kobiety.

Zobacz też : Stuprocentowa kobieta

Atrakcyjny wygląd jest istotny w realiach interpersonalnych, jednak warto pamiętać, że każdemu człowiekowi mogą podobać się inne rzeczy. Jak wiadomo „o gustach się nie dyskutuje”, dlatego nie powinno nas dziwić, że za wyjątkowo piękną uważa się tę, która nie posiada żądnych wskaźników piękna według nas.

Wiele zależy od samooceny tej kobiety. Jeśli będzie ona adekwatna, a wiara we własne możliwości duża, to właśnie to może stanowić o jej uroku osobistym.

Zobacz też : Atrakcyjność kobiety - jak ją zmierzyć

Redakcja poleca

REKLAMA