Kim są wampiry emocjonalne?
Są to osoby, które zabierają od nas pozytywną energię, wykorzystują nas, czerpią korzyści z naszej obecności. Wampiry emocjonalne można spotkać we wszystkich obszarach funkcjonowania człowieka – w rodzinie, w pracy, w szkole, wśród znajomych z kręgu towarzyskiego.
W pracy może to być przełożony, który zasypuje opowieściami z życia prywatnego, lecz również może to być koleżanka, która bezustannie będzie prosiła o pomoc lub obciążała własnymi obowiązkami zawodowymi. W rodzinie może to być nadopiekuńcza matka, autorytarny mąż czy manipulujące dzieci. Wśród znajomych mogą to być osoby zbyt narzucające swoje towarzystwo, absorbujące czas i uwagę.
Skutki przebywania w ich towarzystwie
Skutki przebywania z wampirami emocjonalnymi są bardzo nieprzyjemne i mogą prowadzić do dysonansu poznawczego czyli konfliktu między opinią na dany temat a własnym zachowaniem. Wyobraźmy sobie sytuację, że nie przepadamy za wspomnianym szefem, a już na pewno nie mamy ochoty na słuchanie o jego osobistym problemach. Jednak mamy poczucie, ze nie wypada się temu sprzeciwiać i wbrew sobie angażujemy się w to, co mówi.
Taka sytuacje jest bardzo niekomfortowa i na dłuższą metę może rodzić frustrację.
Ustal zasady!
Dlatego też możliwie jak najszybciej uświadomić sobie, jeśli takie osoby znajdują się w naszym otoczeniu i ustalić jasne zasady utrzymywani relacji. Najlepszą i najskuteczniejszą metodą jest zachowanie asertywne. Trzeba zastanowić się, co najbardziej nam przeszkadza oraz jaki jest tego powód i próbować wyegzekwować zachowanie optymalne.
Zobacz też : Kim jest samotna mężatka?
Czasem szczera, ale nie pozbawiona szacunku rozmowa może doprowadzić do rozwiązania konfliktu. Być może przełożony wcale nie zdaje obie sprawy z tego, że jego opowieści są dla nas kłopotliwe.
Wampiry emocjonalne są wśród nas i tego nie zmienimy. Mamy natomiast wpływ na to, czy zostaniemy ich ofiarami.
Zobacz też : Asertywność w pracy - jak ją osiągnąć?