POLECAMY

Czy pomoc domowa jest nam potrzebna

Wiele kobiet stawia sobie jako punkt honoru, aby spełniać się nie tylko na polu zawodowym, ale w szczególności w obszarze prywatnym, osobistym, domowym. Bardzo często się zdarza, że kobiety są zbyt obciążone obowiązkami, które są im stawiane w pracy, natomiast w domu czeka kolejny zakres pracy, którą należy wykonać.Wtedy przydaje się pomoc domowa!
Czy pomoc domowa jest nam potrzebna

Pomoc domowa

W momencie, kiedy w rodzinie są dzieci, tych obowiązków jest bardzo wiele, np. pomaganie w odrabianiu lekcji, organizowanie wolnego czasu, dopilnowanie w zajęciach pozaszkolnych. Pogodzenie tych wszystkich obowiązków jest bardzo trudne, jednak możliwe do realizacji.

Nie znaczy to jednak, że kobieta nie ponosi przez to żadnych kosztów, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. W momencie, kiedy to przeciążenie jest bardzo duże i może prowadzić do różnych zaburzeń i zniechęcenia, pojawia się myśl o możliwości zatrudnienia kogoś, kto w tych obowiązkach kobietę odciąży.

W jaki sposób wybrać pomoc domową, która spełni nasze oczekiwania, a przede wszystkim będzie uczciwa, rzetelna oraz będzie miała odpowiednie kompetencje społeczne, by móc skutecznie porozumieć się z członkami rodziny?

Jest to bardzo trudne i dlatego należy w pierwszej kolejności jasno i precyzyjnie określić swoje oczekiwania i wymagania wobec kandydatki do pracy. Należy zastanowić się, czy ta osoba będzie zajmowała się tylko i wyłącznie domem i utrzymaniem w nim porządku czy będzie się również opiekować dziećmi.

Jeśli mają to być jedynie prace domowe, to również należy precyzyjnie określić, co miałoby wchodzić w zakres obowiązków, tj. pranie(jak często?), sprzątnie(na bieżąco), prasowanie(jak często?), prace w ogrodzie(w jakim zakresie?), mycie okien itd.

Jeśli będziemy w stanie swoje oczekiwania wyartykułować, wówczas istnieje większe prawdopodobieństwo, że kandydat do pracy będzie mógł się do tego ustosunkować, a my będziemy się mogły do tego planu odwołać w razie konieczności.

Kiedy w zakres obowiązków będzie również wchodzą opieka nad dziećmi, warto zastanowić się, jakie cechy charakteru opiekunki będą potrzebne czy nawet niezbędne w kontaktach z naszymi dziećmi. Innej osoby szukamy, jeśli dziecko jest spokojne, nieśmiałe, natomiast inne jeśli pociecha jest dynamiczna, energiczna, bardzo ruchliwa.

Warto również ustalić granice, jakich pomoc domowa nie powinna przekraczać w funkcjonowaniu w naszym domu. Powinna to być osoba na tyle uczciwa, rzetelna, odpowiedzialna, godna zaufania, aby móc jej powierzyć klucze do własnego domu oraz dzieci.

Zobacz też : Jak zaufać niani

Zatem w jaki sposób szukać odpowiedniej osoby i gdzie ją znaleźć?

Z pewnością największe zaufanie mamy do osób, które już znamy lub które są znane osobom, którym ufamy. Jeśli ktoś z rodziny lub znajomych może nam polecić pomoc domową, wówczas jest większe prawdopodobieństwo, że jest to osoba sprawdzona i nas nie zawiedzie. Warto poświęcić pewien okres czasu na to, aby poszukać w swoim otoczeniu informacji na ten temat, ponieważ w przyszłości z zaprocentuje to jakością wykonywanych usług.

Jeśli natomiast nie mamy takich możliwości, wówczas należy się zgłosić do odpowiedniej agencji opiekunek, która posiada bazę osób nas interesujących. Wówczas należy bardzo dokładnie zapoznać się z przebiegiem doświadczenia zawodowego kandydatki, referencji, które zostały wystawione przez poprzednich pracodawców.

Zawsze można się skontaktować z wybranym pracodawcą i porozmawiać z nim na temat kompetencji i wiedzy pomocy domowej.

Podczas rozmowy, którą będziemy przeprowadzać, należy zwrócić szczególną uwagę na zachowanie osoby, jej sposób mówienia, określania pewnych rzeczy, jej nastawienia do życia oraz ludzi. Warto również wziąć pod uwagę opinię wszystkich członków rodziny, ponieważ ta sytuacja dotyczy każdego z nich.

Zobacz też : Samotna mężatka

Jeśli już zatrudnimy osobę, to należy być czujnym każdego dnia i obserwować jej zachowanie, a przede wszystkim relacje dzieci. Jeśli mamy dobry kontakt z dziećmi, wówczas będą one skłonne zwierzyć się z pozytywnych i negatywnych sytuacji, które miały miejsce, gdy były „sam na sam” z opiekunką.

Jeśli obowiązków z każdym dniem przybywa i fizycznie nie ma możliwości, aby im wszystkim sprostać, wówczas warto pomyśleć o zatrudnień osoby do pomocy. Warto jednak pamiętać, aby najlepiej – w miarę możliwości – ją sprawdzić. Będzie spędzać wiele czasu w naszym domu, w naszym prywatnym otoczeniu. Warto zatem dobrać taką osobę, które nie będziemy traktowali jak intruza, lecz będziemy wdzięczni za pomoc i wsparcie, które nam okazuje, nie tylko w wymiarze pracowniczym, lecz przede wszystkim ludzkim.

Zobacz też : Internetowy rodzic

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/7 lat temu
czasem pomoc domowa się przydaje! najlepiej na świeta - ktos, kto pomoze nam sprzatac!