Według psychoterapeutów najczęstszą przyczyną nieporozumień w związku jest brak komunikacji. Zdarza się, że jeden z partnerów nie powie o czymś wprost, bo uzna, że to drugie powinno się zorientować i samemu wpaść na to, co się dzieje. Albo ktoś strzeli fochami i nie wyjaśni, z czym ma problem.
Czyny oczywiście świadczą o wielu rzeczach, ale nic nie zastąpi szczerego, wypowiedzianego wprost komunikatu. Jak ze sobą rozmawiać?
Co warto sobie nawzajem mówić?
Po pierwsze - nic na siłę. Komunikacja w związku ma być nie tylko otwarta, ale przede wszystkim szczera. Raczej chodzi o to, żeby zacząć myśleć o tym i kiedy dana sytuacja nastąpi, będziesz wiedzieć, co powiedzieć.
Zawsze warto umieć przeprosić i podziękować. To działa nie tylko w parze, ale ogólnie w kontaktach międzyludzkich. Proste, ale często zapominane albo ignorowane. Dobrze też chwalić i doceniać drugą osobę. Wyznawać, co się czuje - i nie tylko chodzi o miłość, ale też wdzięczność, radość.
Bywają też trudne słowa do wypowiedzenia - prośba o pomoc albo przyznanie się do błędu. Jednak wśród 10 tekstów, które przygotowaliśmy, skupiliśmy się na pozytywnych uczuciach.
Zobacz, co warto mówić swojemu partnerowi!
Czytaj też:„Mój chłopak powiedział, że gdy patrzy na moje cycki, nie może dojść” - wyznanie czytelniczki5 najpopularniejszych snów erotycznych. Co oznaczają?
Dziękuję!
Jakie to proste, prawda? Zwyczajne słowo „dziękuję” powiedziane z uśmiechem, nie ma szans, żeby nie wywołało fali pozytywnych uczuć u bliskiej osoby.
Nie należy się wstydzić dziękować – za pomoc, za radę, za to, że ten ktoś pomyślał o tobie, za zaangażowanie, za zrozumienie, za wybaczenie. Powody można wymieniać w nieskończoność.
Przepraszam
Każdy popełnia błędy, ale wygrywa ten, który sobie je uświadamia i umie za nie przeprosić. Zraniłaś swojego partnera - przeproś. Nie licz od razu na wybaczenie i przejście do porządku dziennego, ale po prostu wyraź skruchę i przeproś.
Pokłóciliście się? Przeprosiny to wyciągnięcie ręki do drugiej osoby. Nie ma co z tym zwlekać. Czasami słowo „przepraszam” rozwiązuje problem w mig. Sorry i już.
Jestem z tobą
Wsparcie w parze to jedna z ważniejszych rzeczy, która buduje zdrową i wartościową relację. Poczucie, że bez względu na to, co się będzie działo, możemy liczyć na tę osobę, jest bezcenne.
Gdy mamy wsparcie partnera, potrafimy wyjść z największych kłopotów, jesteśmy silniejsi psychicznie i pewniejsi siebie. To trzeba mówić! Nawet jeśli twoje czyny świadczą o tym, powiedz czasem na głos - niech on wie, że jesteś murem za nim.
Można to powiedzieć na różne sposoby: „Pomogę ci w tym”, „Nie jesteś z tym sam”, „Jestem z tobą”.
Potrzebuję cię
Te słowa działają magicznie na mężczyzn. Oni muszą (i lubią) czuć się potrzebni i ważni. Po takim wyznaniu rosną w oczach.
Nie chodzi oczywiście o to, żebyś teraz robiła z siebie nieporadną, biedną sierotkę, która potrzebuje, by ją uratować. Pamiętaj po prostu, żeby w odpowiedniej sytuacji powiedzieć partnerowi coś w stylu: „Bez ciebie bym tego nie zrobiła”.
Tęskniłam
Powiedz to patrząc mu w oczy i przytul się, a… sama zobaczysz, co się stanie. Szczere i wprost wyznanie tęsknoty jest jedną ze słodszych rzeczy, jakie można usłyszeć od bliskiej osoby. I nawet jeśli ta osoba to wie, bo dostała inne sygnały o tym świadczące, takie coś po prostu fajnie czasem usłyszeć. Baaardzo zbliża.
Kocham cię
Tego akurat chyba nie trzeba tłumaczyć. To ważne słowa i przychodzi taki moment, kiedy ktoś je jako pierwszy wypowiada w parze. W związkach z długim stażem jednak też nie zapominajmy o nich. Wyznanie miłości - kto z nas nie lubi tego usłyszeć. Oczywiście musi być prawdziwe i z serca oraz nie ma co przesadzać z częstotliwością. Ale pamiętajmy o „kocham cię” :-)
Poradzimy sobie
Poczucie sprawczości i połączenia sił – to świetnie scala dwie osoby będące ze sobą w związku. To komunikat dla drugiej osoby - razem damy radę, bo zrobimy to razem i nic nam nie jest straszne. Świadomość tego daje ogromną moc i przekłada się na trwałość relacji.
Dobrze na mnie działasz
Innymi słowy - sprawiasz, że jestem lepszym człowiekiem. Taką rzecz koniecznie trzeba powiedzieć na głos. Chociażby dlatego, że druga strona może wcale nie zdawać sobie z tego sprawy.
Z tobą wszystko jest łatwiejsze
Starasz się, żeby wasza relacja była fajna. Myślisz o tej osobie, jesteś czuła, kochana, zaangażowana i wspierająca. Do tego masz poczucie humoru, można być przy tobie sobą i może nawet świetnie gotujesz.
Na koniec dnia twój ukochany mówi ci z rozbrajającą szczerością, że z nikim się nie czuł tak dobrze jak z tobą, i przy tobie życie jest łatwiejsze. Piękny scenariusz? No właśnie.
Mam na ciebie ochotę
Tę perełkę zostawiliśmy na koniec. Uczucia uczuciami, ale chemia w parze też jest niezwykle ważna. I to, że pożądamy kogoś, też warto czasem powiedzieć.
Te wszystkie teksty i komunikaty mają jeszcze jedną zaletę - sprawiają, że druga osoba też zaczyna zwracać na pewne sytuacje uwagę i mówić ci równie ważne rzeczy. A przynajmniej jest duża szansa, że widząc, jak wiele dobrego mogą sprawić słowa, zacznie się odwzajemniać ;-)