Okłamałaś partnera? Czasem to nie jest złe (badania naukowców)

para fot. Adobe Stock
Nie chcemy namawiać nikogo do nieszczerości, ale są sytuacje, kiedy prawdę lepiej zachować dla siebie. Naukowcy zrobili badania na ten temat.
Małgorzata Germak / 18.09.2019 13:58
para fot. Adobe Stock

Zawsze wszystko mówisz swojemu partnerowi? Podobno pary okłamują się średnio 3 razy w tygodniu. I niekoniecznie jest to taka zła rzecz - wynika na najnowszych badań opublikowanych na lamach czasopisma „Communication Quarterly”.

Mogę czasem go okłamać?

Badacze przyjrzeli się, jak często ludzie okazywali uczucia swoim partnerom, nawet jeśli ich nie czuli i nie były one szczere (nazywa się to uczuciami zwodniczymi). To może być wszystko - od komplementowania nowej fryzury swojej drugiej połówki, chociaż uważasz, że nie udała się fryzjerowi po całowanie na pożegnanie, nawet jeśli jesteś na niego wkurzona i zirytowana. I podobno takie kłamstewka nie zawsze są złe.

Jak naukowcy doszli do takich wniosków? Poprosili 57 uczestników (po jednej osobie z pary) o prowadzenie tygodniowego dziennika. „Najpierw sprawdzaliśmy ich i uświadamialiśmy w zakresie zwodniczych uczuć. Za każdym razem, gdy wyznawali coś partnerowi, mieli zapisać, co faktycznie wtedy czuli, a co powiedzieli partnerowi i dlaczego” – tłumaczy główny autor badania dr Sean Horan z College of Communication DePaul University. Badanie wykazało, że uczestnicy udawali swoje uczucia średnio 3 razy w tygodniu.

Czy to źle, że kłamiemy? Według badaczy to wcale nie jest takie tragiczne dla więzi w związku.

Chociaż to powszechne wśród par, motywy stojące za kłamstwami nie były takie złe. Najbardziej dominowała chęć unikania konfliktów, wywołania negatywnych uczuć i obawa przed zranieniem partnera
– zauważa dr Horan.

Ale generalnie stawiaj na szczerość…

Jeśli za twoim kłamstwem stoi coś okropnego, np. byłaś niewierna, prawdopodobnie wyrządzasz więcej szkody niż pożytku. Trzeba zrozumieć, że czym innym jest powiedzenie nieszczerego komplementu, a czym innym regularne oszukiwanie partnera w kluczowych i ważnych kwestiach dotyczących związku. Wtedy wiadomo, że prędzej czy później oznacza to dla pary problemy.

Z kolei inny badacz - psycholog dr Jason Whiting - uważa, że najczęściej okłamują się osoby świeżo poznane. Podczas pierwszych randek nie mówią prawdy odnośnie swojej przeszłości związkowej i seksualnej, żeby lepiej wypaść w oczach drugiej osoby. To jednak podczas rozwoju znajomości może naturalnie wypłynąć i wtedy może wpłynąć na relacje.
Wnioski? Wyciągnij sama.

Więcej tematów dotyczących par i związków:Kiedy wyznać mu miłość i jak to zrobić za pierwszym razem?15 pytań, po których rozpoznasz, czy twój związek ma przyszłość

Redakcja poleca

REKLAMA