7 podstawowych zasad randkowania w sieci

Marzysz o znalezieniu drugiej połowy w cyfrowym świecie? Podpowiadamy, jak bezpiecznie i efektywnie randkować w sieci. Sprawdź!
7 podstawowych zasad randkowania w sieci fot. Fotolia

Coraz więcej osób zawdzięcza znalezienie drugiej połowy internetowi. Według badań psychologa społecznego prof. Johna Cacioppo w Stanach Zjednoczonych aż co trzecie małżeństwo zawarte w latach 2005-2012 zawarło znajomość w świecie wirtualnym. Co ciekawe, pary, które poznały się w sieci, są bardziej usatysfakcjonowane ze związków i rzadziej się rozwodzą niż pary, które miały swój początek w realnym świecie.

Korzystasz z serwisów randkowych w celu znalezienia partnera? Przeczytaj 7 podstawowych zasad bezpiecznego i owocnego randkowania w sieci. Jeśli się do nich zastosujesz, masz duże szanse na znalezienie osoby, z którą spędzisz resztę życia!

1. Podaj na profilu niezbędne i prawdziwe informacje

Każdy użytkownik portalu randkowego powinien podać na swoim profilu wyłącznie prawdziwe informacje, dlatego powinnaś o tym pamiętać, zakładając konto. Niestety z badania opublikowanego na łamach "Computers in Human Behavior" wynika, że wiele osób nie stosuje się do tej zasady. Aż 51% użytkowników serwisów randkowych wyznało, że ubarwiło swój wizerunek albo ukryło podstawowe dane takie jak wiek, pozycja zawodowa, waga czy pasje. Z kolei aż 13% mężczyzn zataiło na profilu podstawowe dane dotyczące życia osobistego, m.in. to, czy jest obecnie w związku i czy ma dzieci.

5 lęków kobiet przed pierwszą randką

2. Zamieść aktualne zdjęcie

Pamiętaj, aby na twoim profilu randkowym znalazło się aktualne zdjęcie. W żadnym wypadku nie zamieszczaj fotki zrobionej kilka lat temu, ponieważ nie przedstawia osoby, którą teraz jesteś. Ludzie potrafią się zmienić nawet w ciągu paru miesięcy... Twoi potencjalni partnerzy powinni mieć pewność, że wyglądasz tak, jak na zdjęciu. Chyba nie chcesz, żeby mężczyzna, z którym umówisz się na spotkanie w świecie rzeczywistym, z trudem cię rozpoznał? Wybierz fotkę, na której prezentujesz się naturalnie. Możesz obrobić ją w Photoshopie, ale ogranicz jego użycie do minimum. 

3. Chroń swoją tożsamość i dane osobiste

Pod żadnym pozorem nie zamieszczaj na swoim profilu danych personalnych takich jak numer pesel czy adres zamieszkania. Nie wyjawiaj ich również osobie, z którą będziesz prowadzić rozmowy on-line. Nigdy nie wiadomo, kto siedzi po drugiej stronie monitora... Dane osobiste możesz podać dopiero na spotkaniu w realnym świecie, oczywiście jeśli rozmówca, z którym się umówiłaś, wzbudzi twoje zaufanie. Pamiętaj jednak, aby mieć się na baczności.

7 powodów, dla których warto chodzić na randki

4. Nie umawiaj się na spotkanie niewirtualne zbyt szybko

Zanim umówisz się na spotkanie w świecie rzeczywistym, zbierz jak najwięcej informacji o osobie, z którą prowadzisz rozmowy. Jeśli zbyt szybko podejmiesz decyzję o pierwszej randce, możesz się gorzko rozczarować. Umawianie się z kimś, kogo dostatecznie nie znasz, może zagrażać twojemu bezpieczeństwu. Zanim zaplanujesz spotkanie w realu, poczekaj przynajmniej tydzień. Jeśli któraś z wypowiedzi wzbudzi twoje podejrzenia, pod żadnym pozorem się nie umawiaj.

5. Powiadom osobę zaufaną, że wybierasz się na randkę

Jeśli podejmiesz decyzję o spotkaniu w realnym świecie, koniecznie poinformuj o tym osobę zaufaną: przyjaciółkę, siostrę czy mamę. Musisz jej wyjawić, kiedy i gdzie umówiłaś się na randkę. W ten sposób zadbasz o swoje bezpieczeństwo. Nawet jeśli wydaje ci się, że w wystarczającym stopniu poznałaś swojego rozmówcę on-line, nigdy nie wiadomo, kim może się okazać w rzeczywistości i jakie ma wobec ciebie intencje.

Pierwsza randka po rozwodzie: 7 żelaznych zasad

6. Zaaranżuj spotkanie w miejscu publicznym

Twój rozmówca zaprasza cię na pierwszą randkę do swojego mieszkania? To powinien być dla ciebie wyraźny znak ostrzegawczy, że coś jest nie tak. W żadnym wypadku nie przystawaj na jego propozycję, ponieważ istnieje ryzyko, że może wyrządzić ci krzywdę. Pierwsze spotkanie w realu powinno odbyć się w miejscu publicznym, np. kawiarni czy pubie. Ważne, aby doszło do niego gdzieś, gdzie nie będziecie sami. Wśród ludzi poczujesz się pewniej i w razie niebezpieczeństwa, ktoś udzieli ci pomocy.

7. Słuchaj swojej intuicji

Jeśli głos podświadomości podpowiada ci, że osoba, z którą piszesz, ma wobec ciebie złe zamiary, poważnie się zastanów, zanim umówisz się na spotkanie. Warto zaufać swojej intuicji. Jeśli coś w zachowaniu twojego rozmówcy wzbudzi twój niepokój, podziel się tym z bliską ci osobą. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że rozwieje twoje wątpliwości. W świecie wirtualnym łatwo można wpaść w pułapkę, dlatego jeśli nawiążesz z kim znajomość, kieruj się zasadą ograniczonego zaufania.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 lata temu
Ale coś w tym faktycznie może być, że osoby, które zawarły związek przez internet, mogą być bardziej usatysfakcjonowane ze swojego związku. Wydaje mi się, że osoby, które w ten sposób się poznały, są bardziej świadome tego związku, a także wybranego partnera czy partnerki. Jak mam wybór setek różnych facetów, którzy są zainteresowani rozpoczęciem znajomości, to zastanawiam się z kim chciałabym nawiązać znajomość. Staram się poznać na początku jego profil, zobaczyć czy mamy coś ze sobą wspólnego, czy możemy do siebie pasować w przyszłości. A i tak, zanim się z nim spotkam, to rozmawiam z nim przez internet, jakiś tydzień czy dwa, zanim dojdzie do spotkania na żywo. Przynajmniej takie standardy sama staram się zachować, jak poznaję kogoś na mydwoje. A w życiu codziennym, takiego komfortu do końca nie ma, nie możesz wybierać, wprawdzie często są inne pozytywne rzeczy, które mogą ocenić, czy druga osoba może pasować czy nie, jak chociażby tzw. "chemia", zapach, spojrzenie itp., ale często mogą być to złudne rzeczy. Natomiast wydaje mi się, że przez internet ludzie, przynajmniej ci, którzy szukają poważnego związku, bardziej drobiazgowo podchodzą do tego tematu i chyba mają większy wpływ na wybór szczęśliwego związku.