Antykoncepcja na pierwszy raz - najlepsze sposoby zabezpieczenia

Antykoncepcja na pierwszy raz - najlepsze metody antykoncepcyjne fot. Fotolia
Planujesz swój pierwszy raz? Nie zapomnij o antykoncepcji! Podpowiadamy, jakie zabezpieczenie jest najlepsze na pierwszy stosunek. Sprawdź!
/ 18.07.2016 15:24
Antykoncepcja na pierwszy raz - najlepsze metody antykoncepcyjne fot. Fotolia

Pierwszy stosunek seksualny to ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka. Na zawsze zapisuje się w naszej pamięci, dlatego powinien być wyjątkowy. Aby pierwsze zbliżenie było bezpieczne, należy pamiętać o zastosowaniu odpowiedniego zabezpieczenia. Jakie metody antykoncepcyjne są najlepsze na pierwszy raz? Prezentujemy, które z nich są najodpowiedniejsze na tę szczególną okazję.

5 najlepszych metod antykoncepcji na wakacje

Antykoncepcja na pierwszy raz: prezerwatywa

Prezerwatywa to jedna z najpopularniejszych sposobów zabezpieczenia przed ciążą. Jak wykazują badania, stanowi również jedną z najczęściej wybieranych metod antykoncepcyjnych na pierwszy raz zarówno w Polsce, jak i całej Europie. Jest skuteczna, pod warunkiem że zostanie właściwie zastosowana. Podczas pierwszego razu partnerzy są zazwyczaj bardzo zestresowani, dlatego prawidłowe założenie prezerwatywy może im się nie udać.

Jeśli nie masz doświadczenia w stosowaniu prezerwatywy, poćwicz z partnerem jej zakładanie. Nawet jeśli dojdziecie do perfekcji, istnieje ryzyko, że podczas zakładania może dojść do jej uszkodzenia, dlatego na pierwszy raz warto przygotować kilka sztuk.

4 mity na temat prezerwatywy

Antykoncepcja na pierwszy raz: tabletki hormonalne

Tabletki hormonalne to jedna z najskuteczniejszych sposobów zabezpieczenia przed ciążą. W Polsce pigułkę jako metodę antykoncepcji na pierwszy raz wybiera od 15 do 20% dziewczyn. Polecana jest szczególnie tym, które zamierzają być aktywne seksualnie. Należy jednak mieć świadomość, że długie stosowanie tej metody niesie za sobą ryzyko wystąpienia wielu schorzeń.

Jeśli zdecydowałaś się na antykoncepcję hormonalną, udaj się do dobrego ginekologa. Lekarz przed wydaniem recepty, powinien przeprowadzić z tobą szczegółowy wywiad, jak również skierować cię na odpowiednie badania laboratoryjne. Tabletki różnią się zawartością hormonów, dlatego specjalista musi zweryfikować, czy masz więcej progesteronu czy estrogenów. W żadnym wypadku nie kupuj pigułek przez internet ani nie pożyczaj ich od koleżanki, ponieważ może to doprowadzić do tragicznych konsekwencji.

Wady i zalety antykoncepcji hormonalnej

Antykoncepcja na pierwszy raz: plastry antykoncepcyjne

Plastry antykoncepcyjne to dobra alternatywa dla pigułek hormonalnych. Tabletki należy przyjmować codziennie, najlepiej o tej samej porze dnia, natomiast plastry zmienia się jedynie raz na tydzień. Dużym atutem jest również to, że w przeciwieństwie do pigułek nie uszkadzają wątroby. Niestety są od nich droższe, dlatego ich regularne stosowanie może być problemem dla dziewczyn niesamodzielnych finansowo. Plaster naklejany jest na ramieniu, podbrzuszu i plecach (najlepiej naprzemiennie), co może zniechęcać do jego używania dziewczyny w młodym wieku.

Antykoncepcja na pierwszy raz: stosunek przerywany

12% kobiet w Europie podczas pierwszego razu stosuje tę właśnie metodę. Jej zwolenniczki wyznają pogląd, że jeśli nie dojdzie do wytrysku w pochwie, nie jest możliwe zajście w ciążę. To oczywiście nieprawda, ponieważ jeszcze przed wytryskiem z penisa wydobywa się preejakulat zawierający plemniki.

Stosunek przerywany jest najgorszym sposobem zapobiegania ciąży, szczególnie na pierwsze zbliżenie. Zdenerwowany chłopak, który wcześniej nie uprawiał seksu, nie potrafi kontrolować swojego organizmu tak jak doświadczony seksualnie mężczyzna, dlatego może dojść do wytrysku, a w konsekwencji do zapłodnienia.

Czy stosunek przerywany zabezpiecza przed ciążą?