4 mity na temat prezerwatywy!

Czy na pewno wiesz już wszystko o zabezpieczeniu przed ciążą za pomocą prezerwatywy? Oto 4 mity na temat prezerwatywy - sprawdź, czy wiedziałaś o tym!
/ 02.09.2014 10:48

mity na temat prezerwatywy

Fot. Fotolia

1. Używanie lubrykantów wspólnie z prezerwatywą nie obniża ochrony

Jeśli w składzie lubrykanta znajduje się oliwka, wazelina czy inne środki nawilżające na bazie tłuszczy, to mogą one rozpuszczać lateks, dlatego nigdy nie należy stosować ich razem z prezerwatywą lateksową.

Jeżeli potrzebujemy dodatkowego nawilżenia, warto sięgnąć po prezerwatywy z dodatkową warstwą lubrykanta, bądź żele zrobione na bazie wody.

2. Prezerwatywa w 100% zabezpiecza przed ciążą

Żaden z obecnych na rynku środków antykoncepcyjnych nie działa w 100% przypadków. W przypadku prezerwatywy, wiele zależy od tego jak się ją użytkuje. Jeżeli stosuje się zalecenia producenta oraz zwraca się uwagę na sposób przechowywania, współczynnik zawodności prezerwatywy jest niski, około 2-4 przypadki zajścia w ciążę na 100 kobiet.

Ważne jest też miejsce zakupu prezerwatyw. Najlepsza będzie apteka, gdzie gwarantowane jest odpowiednie przechowywanie produktu.

Zobacz także: Jak go przekonać do używania prezerwatyw?

3. Prezerwatywy można użyć ponownie

Taki mit krąży wśród nastolatków, którzy na temat antykoncepcji wiedzą jeszcze drastycznie mało. Pamiętaj, że prezerwatywa to środek jednorazowego użytku! Co więcej, by zachować jego najwyższą skuteczność, nie powinno się używać tej samej prezerwatywy do seksu oralnego, a później pochwowego. Może ulec uszkodzeniu, często niewidocznemu na pierwszy rzut oka.

Pamiętaj, że prezerwatywa – podobnie jak inne produkty – posiada określony termin ważności. Nie używaj prezerwatywy po upływie daty ważności – wówczas wzrasta ryzyko jej pęknięcia.

Także przechowywanie prezerwatyw w niewłaściwy sposób (rozpakowanych lub w portfelu noszonym w kieszeni, gdzie jest ciepło) może zmniejszać jej wytrzymałość.

4. Tylko prezerwatywy dla mężczyzn chronią przed niechcianą ciążą

Jeśli partner nie używa prezerwatyw a ty chcesz zapewnić sobie ochronę, możesz zastosować prezerwatywę dla kobiet. Jest to rozwiązanie mniej wygodne, chociaż po umieszczeniu jej w pochwie można stosować ją kilkakrotnie.

Podczas stosunku może się zdarzyć, że prezerwatywa będzie się wysuwać, lub członek znajdzie się pomiędzy ścianką prezerwatywy a ścianą pochwy.

Źródło: Materiały prasowe kampanii "Płodna Polka"

Zobacz także: Dni płodne i owulacja - obalamy mity!