Antykoncepcja na wakacje - 5 najlepszych metod

Antykoncepcja na wakacje - 5 najlepszych metod fot. Fotolia
Nie wiesz, na jaką metodę antykoncepcji na wakacje powinnaś się zdecydować? Przeczytaj nasze propozycje!
/ 11.07.2016 17:09
Antykoncepcja na wakacje - 5 najlepszych metod fot. Fotolia

Wakacje to czas beztroski, słonecznej pogody, długo wyczekiwanych urlopów i spontanicznie nawiązywanych znajomości. Latem mamy lepsze samopoczucie i więcej energii, a co za tym idzie wykazujemy większą ochotę na seks. Należy jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu, aby ustrzec się przed niechcianą ciążą.

Metoda antykoncepcji na wakacje powinna być wygodna w użyciu i skuteczna. Tabletki hormonalne, choć niezwykle skuteczne, nie są najlepszą formą zapobiegania ciąży w tym sezonie. Na wakacyjnym urlopie jemy nieregularnie, nie stronimy od alkoholu i niezdrowej żywności, dlatego łatwo nabawić się niestrawności żołądkowych, które obniżają skuteczność tej metody. Poza tym beztroska atmosfera sprzyja zapomnieniu o przyjęciu tabletki, co może doprowadzić do zapłodnienia.

Typowe problemy, które mogą wystąpić podczas stosowania tabletek hormonalnych

Antykoncepcja na wakacje: 5 najlepszych metod zapobiegania ciąży

1. Wkładka domaciczna

To idealna metoda antykoncepcji na wakacje dla pań, które są zapominalskie, uskarżają się na obfite miesiączki i nie planują szybko mieć dzieci. Jej główną zaletą jest to, że ma wysoką skuteczność (wskaźnik Pearla: 0,2-0,6) i wystarczy o niej pamiętać raz na kilka lat. Ponadto wkładka hamuje rozwój mięśniaków i polipów. Spirala wykonana jest z plastiku z domieszką miedzi lub srebra, a niekiedy hormonów. Zakłada i wyjmuje ją lekarz w czasie menstruacji. Wkładka utrudnia przemieszczanie się plemników, ponieważ śluz pod jej wpływem zmienia swoją konsystencję. Wywołuje niewielki stan zapalny w macicy, co redukuje ryzyko prawidłowego zagnieżdżenia się zarodka po zapłodnieniu jaja.

2. Zastrzyk antykoncepcyjny

Ta metoda antykoncepcji stosowana jest raz na trzy miesiące, dlatego warto się na nią zdecydować przed sezonem wakacyjnym. Wykazuje dużą skuteczność (wskaźnik Pearla: 0,2-0,5). Zastrzyk zawiera progestagen - hormon, który hamuje owulację i zagęszcza śluz na szyjce macicy, zapobiegając zapłodnieniu. To najlepsza metoda antykoncepcji dla pań karmiących piersią, ponieważ nie zawiera estrogenu zatrzymującego laktację. Zastrzyk ma długotrwałe działanie, ponieważ w ciążę można zajść dopiero po ok. 10 miesiącach od ostatniego wstrzyknięcia. Zdarza się, że może wydłużyć krwawienia miesiączkowe.

Działanie i skuteczność zastrzyku antykoncepcyjnego

3. Plastry antykoncepcyjne

Plastry antykoncepcyjne to świetna alternatywa tabletki antykoncepcyjnej, ponieważ ma mało skutków ubocznych. Jego największą zaletą jest to, że nawet jeśli całkowicie się odklei lub po tygodniu nie wymieni się go na nowy, jeszcze w ciągu doby wykazuje swe działanie. Ma dużą skuteczność (wskaźnik Pearla 0,5–1,6). Plastry zawierają takie same hormony jak dwuskładowe tabletki antykoncepcyjne, mianowicie estrogen i progestagen, które przenikają do krwiobiegu i zapobiegają owulacji. Pierwszy plaster nakleja się w pierwszym dniu cyklu, a po 7 dniach wymienia na nowy. Po 3 tygodniach następuje tygodniowa przerwa na miesiączkę. Plaster można naklejać na ramieniu, plecach, pośladkach i w okolicach bikini.

4. Pierścień dopochwowy

Pierścień dopochwowy jest jednym z najnowszych środków w antykoncepcji hormonalnej. Stanowi doskonałą metodę antykoncepcji na wakacje, ponieważ należy o nim pamiętać jedynie raz w miesiącu, a nie tak jak w przypadku tabletek codziennie. Co najważniejsze kobieta w każdej chwili może go samodzielnie włożyć i wyjąć, co jest niezwykle proste i bezbolesne. Na czas krwawienia miesiączkowego krążek należy usunąć z pochwy. Pierścień jest mały, elastyczny i miękki, dlatego jego użytkowanie nie powoduje dyskomfortu. Zawiera zaledwie 15 mikrogramów estrogenu, w związku z czym nie jest tak inwazyjny jak inne hormonalne metody antykoncepcyjne. Kobiety stosujące krążek dopochwowy uważają, że intensyfikuje on doznania seksualne.

Jak działa krążek dopochwowy?

5. Prezerwatywa

Prezerwatywa to jeden z najpopularniejszych sposobów zapobiegania ciąży, ponieważ jest łatwo dostępny i tani. Kondomy można nabyć nawet w hipermarketach czy na stacjach benzynowych, ale lepiej kupować je w aptekach, aby mieć pewność, że została przebadana pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności. To najlepsza metoda antykoncepcji na wakacje dla singielek preferujących seks z przypadkowym partnerem, ponieważ zmniejsza ryzyko zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową. Prezerwatywa to środek antykoncepcji mechanicznej, dlatego istnieje ryzyko jej uszkodzenia w trakcie stosunku. Należy też zwrócić szczególną uwagę, aby prawidłowo ją założyć. Występuje w wielu wariantach (prezerwatywy smakowe, zapachowe, z wibratorkiem itp.), dlatego może podnosić jakość życia seksualnego.

4 mity na temat prezerwatywy

Redakcja poleca

REKLAMA