Przepisywanie antykoncepcji - 10 najważniejszych informacji dla lekarza

Przepisywanie antykoncepcji hormonalnej fot. Fotolia
Poznaj 10 najważniejszych rzeczy, o których musisz powiedzieć lekarzowi jeśli chcesz dobrać idealną antykoncepcję dla siebie
Marta Wilczkowska / 04.08.2014 09:57
Przepisywanie antykoncepcji hormonalnej fot. Fotolia
Podczas rozmowy z każdym lekarzem pamiętaj o tym, co jest dla Ciebie ważne i czego chcesz się dowiedzieć. Pomaga w tym lista pytań czy wątpliwości, które Ci się nasuwają, kiedy myślisz o swoim zdrowiu i włączeniu lub zmianie sposobu antykoncepcji. Nie bój się pytać kilka razy o to samo lub prosić o więcej szczegółów. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę podczas rozmowy z lekarzem na temat antykoncepcji hormonalnej?

O czym warto poinformować lekarza, zanim zaczniesz stosować antykoncepcję hormonalną?

1. Dolegliwości zdrowotne

Powiedz lekarzowi o wszystkich swoich chorobach i przyjmowanych lekach. Niektóre leki mogą osłabiać działanie tabletek antykoncepcyjnych. Ginekolog będzie wiedział, który rodzaj antykoncepcji powinnaś zastosować bez obawy przed ich nieskutecznością.

2. Dolegliwości związane z cyklem menstruacyjnym

Zwróć uwagę na wszystkie dokuczliwe objawy pojawiające się w określonych etapach cyklu, np. silne bóle i obfite krwawienia miesiączkowe. Odpowiednio dobrana antykoncepcja może pomóc zniwelować te dolegliwości, z drugiej strony lekarz może zlecić dodatkowe badania w celu sprawdzenia, co jest ich przyczyną.

3. Zmiany skórne i nadmierne owłosienie

Warto powiedzieć lekarzowi o tym, że zależy Ci również na poprawie cery oraz „pozbyciu” się np. wąsika lub zbyt obfitego owłosienia w innych miejscach ciała. Zdarza się, że te problemy są bezpośrednio związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem Twojej gospodarki hormonalnej, a wykrycie źródła problemu pomoże nie tylko w dobraniu odpowiedniej metody antykoncepcji, ale jednocześnie pozytywnie wpłynie na Twój wygląd.

4. Nudności

Zdarza się, że kobiety w pierwszych cyklach przyjmowania  antykoncepcji mają nudności. Czasami wystarczy zmienić porę przyjmowania antykoncepcji (zazwyczaj na wieczorną), ale jeżeli sytuacja się przedłuża i uniemożliwia normalne funkcjonowanie, może okazać się, że konieczne będzie odstawienie lub zmiana metody antykoncepcji.

8. Spadek libido

Pamiętaj, że mniejsza lub niska ochota na współżycie czy też brak satysfakcji seksualnej nie musi być „normą” przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej. Jej celem nie jest zmniejszenie częstotliwości współżycia, ale zabezpieczenie Cię przed nieplanowaną ciążą dokładnie wtedy, gdy decydujesz się na zbliżenie. Jeżeli zauważasz u siebie takie zmiany, weź sprawy w swoje ręce i porozmawiaj o nich z lekarzem, który pomoże Ci dobrać odpowiednią antykoncepcję.

9. Opuchnięcia, nadwrażliwość piersi, bóle głowy i inne dolegliwości

Niektóre kobiety mają wrażenie tzw. puchnięcia. Jest to oznaka zatrzymywania się wody w organizmie. Często pojawia się również nadwrażliwość piersi i ból głowy. W pierwszych miesiącach może to być naturalna reakcja organizmu, ale jeżeli objawy się przedłużają, porozmawiaj o nich z lekarzem. Może np. zmiana tabletek antykoncepcyjnym zniweluje te objawy lub dowiesz się, jak długo mogą się one utrzymywać i kiedy już zaczynają świadczyć o nieprawidłowościach.

10. Planujesz w tym samym roku zajść w ciążę

Jeżeli planujesz zajście w ciążę w ciągu najbliższych miesięcy, a stosujesz lub planujesz stosowanie antykoncepcji, musisz koniecznie o swoich planach powiedzieć lekarzowi. W większości przypadków płodność wraca już w pierwszych miesiącach po zakończeniu stosowania antykoncepcji hormonalnej, ale to lekarz będzie wiedział, która metoda antykoncepcji jest w tym czasie dla Ciebie najlepsza i nie przedłuży okresu oczekiwania na poczęcie.

Przeczytaj więcej o metodach antykoncepcji:

Na podstawie materiałów prasowych Zdrowa ONA

Redakcja poleca

REKLAMA