Jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia i nic nie kosztuje, ale w dni płodne musisz unikać seksu. Chcesz zacząć stosować tę metodę antykoncepcji? Ułatwimy Ci zadanie!
Kliknij, żeby ściągnąć naszą tabelkę, która pomoże Ci wyznaczać dni płodne i niepłodne: Tabelka metody termicznej
Na czym polega metoda termiczna?
Metoda termiczna polega na wyznaczaniu daty owulacji poprzez obserwowanie zmian temperatury ciała.
- w pierwszej połowie cyklu temperatura wynosi ok. 36,6 stopni Celsjusza.
- tuż przed owulacją nieznacznie spada - o 0,2-0,3 stopnie, do 36,3-36,4.
- po owulacji podnosi się o 3-4 kreski, do 36,9-37,2 stopni Celsjusza.
Ten skok temperatury jest wynikiem wzrostu poziomu progesteronu w organizmie kobiety w czasie owulacji (progesteron to hormon, który sprzyja utrzymaniu ewentualnej ciąży). U regularnie miesiączkującej kobiety okres płodny, czyli "zakazany", trwa 9 dni: 6 dni przed wzrostem temperatury i 3 dni po jej podwyższeniu. U nieregularnie - okres płodności jest nieco dłuższy. W czasie płodnym powinnaś powstrzymać się od współżycia.
3 najważniejsze zasady stosowania metody termicznej
- Codziennie mierz temperaturę.
Mierzenie musi się odbywać zawsze o tej samej porze, z dokładnością do jednej godziny. Najlepiej rób to tuż po przebudzeniu, zanim jeszcze wstaniesz z łóżka, czy wykonasz jakąkolwiek inną czynność. Powinnaś za każdym razem używać tego samego termometru i umieszczać go w tym samym miejscu, np. w pochwie (na ok. 5 minut) czy pod językiem (na nie krócej niż 8 minut). Stosuj termometr rtęciowy - są dokładniejsze od elektronicznych, zwłaszcza tych tańszych.
- Wynik pomiaru przenoś na przygotowaną wcześniej miesięczną kartę pomiarów, zaznaczając go punktem.
Do wykonania karty pomiarów wystarczy ci zwykła kartka z zeszytu w kratkę. Narysuj na niej 2 osie współrzędnych - na pionowej odwzoruj skalę termometru od 36,4 do 37,4 stopnia Celsjusza, gdzie jedna kratka odpowiada 0,1 stopnia. Na osi poziomej zaznacz kolejne dni cyklu - jedna kratka to jeden dzień. Cyfra 1 będzie oznaczać pierwszy dzień miesiączki, 2 - drugi, itd.
- Każdego dnia łącz ze sobą kolejne sąsiadujące punkty linią ciągłą.
Otrzymasz w ten sposób miesięczny wykres temperatury ciała, z którego dowiesz się, od którego dnia cyklu zaczyna się u ciebie "dozwolony" okres po owulacji. O przebytej owulacji w danym miesiącu świadczy temperatura ciała podwyższona w ciągu kolejnych 3 dni średnio o 0,3-0,5 st. Celsjusza w stosunku do poprzednich dni.
Uwaga! Metody termicznej nie należy stosować w okresie poporodowym oraz karmienia piersią - w organizmie kobiety następują wtedy zmiany hormonalne, co zaburza pomiary temperatury. Nie możesz na niej polegać także w czasie choroby - nawet zwykła infekcja (również przebiegająca bez gorączki) może zakłócić cykl miesiączkowy i zafałszować wyniki pomiarów.
Czytaj także:
4 fakty o stosowaniu plastrów antykoncepcyjnych
Co powinnaś wiedzieć o spirali antykoncepcyjnej?
5 najskuteczniejszych metod antykoncepcji
Anna Leo-Wiśniewska