Skuteczność metod antykoncepcyjnych określa tzw. wskaźnik Pearla. Wskaźnik Pearla określa ilość ciąż, które wystąpiły w ciągu jednego roku u 100 par stosujących daną metodę. Im niższa jest więc jego wartość, tym metoda antykoncepcyjna jest skuteczniejsza.
Która metoda antykoncepcji ma najniższy wskaźnik Pearla?
Metody antykoncepcyjne dzielimy na mechaniczne, naturalne, chemiczne i hormonalne. Metody naturalne stosowane są przez pary, które nie lubią lub z różnych względów nie mogą stosować prezerwatyw (metody mechaniczne), globulek dopochwowych (metody chemiczne) i antykoncepcji hormonalnej. Metody naturalne opierają się na dokładnej znajomości cyklu miesięcznego i próbie określenia dni płodnych kobiety.
Które dni są płodne? – obserwacja cyklu miesięcznego
Płodność kobiety to zdolność do owulacji. Owulacja, inaczej jajeczkowanie polega na przedostaniu się komórki jajowej z jajnika do jajowodu. Monitorowanie płodności poprzez określanie czasu jajeczkowania za pomocą testów owulacyjnych jest metodą stosowaną zarówno do celów antykoncepcyjnych, jak również wspomaga zajście w ciążę przy świadomym planowaniu rodziny.
Jak działają testy owulacyjne?
Znaną, choć coraz mniej popularną metodą antykoncepcji jest kalendarzyk małżeński. Stosowanie naturalnych metod antykoncepcji polega na powstrzymywaniu się od współżycia w dni, kiedy kobieta jest płodna. Metoda kalendarzowa, czyli „kalendarzyk małżeński” polega na szacowaniu momentu płodności kobiety poprzez procę wyliczenia okresu, w którym następuje owulacja i dni płodne.
Fakty i mity na temat kalendarzyka małżeńskiego
Wśród naturalnych metod planowania rodziny wyróżniamy: metody termiczne, metody objawowe i metody termiczno-objawowe. Opierają się one na obserwacji naturalnych sygnałów organizmu kobiety w czasie cyklu miesięcznego i określaniu na ich podstawie momentu owulacji i okresu płodnego. Jedną z najbardziej popularnych metod jest obserwacja śluzu szyjkowego.
Jak obserwować śluz szyjkowy, żeby określić dni płodne?
Chemiczne metody antykoncepcyjne to różnego rodzaju plemnikobójcze kremy, maści czy globulki. Mogą stanowić uzupełnienie dla mechanicznych metod antykoncepcji. Ich skuteczność nie jest wysoka. Uzależniona jest również od stopnia wprawy w ich stosowaniu.
Zalety i wady globulek antykoncepcyjnych
Metody mechaniczne antykoncepcji to przede wszystkim popularne prezerwatywy, ale także błony dopochwowe oraz tzw. „prezerwatywy dla kobiet”. Mechaniczna antykoncepcja ma tę zaletę, że oprócz ochrony przed niechcianą ciążą, zapobiega także przenoszeniu się chorób drogą płciową.
Wszystko co chciałabyś wiedzieć o prezerwatywach
Za najskuteczniejsze uznaje się hormonalne metody zapobiegania ciąży. Wśród nich wymienia się tabletki i plastry antykoncepcyjne, wkładki domaciczne i zastrzyki hormonalne.
Kobiety najczęściej wybierają tabletki hormonalne. Decydując się na tę metodę, mamy do wyboru mniej skuteczniejsze tabletki jednoskładnikowe (tzw. mini pigułki), zawierające niskie dawki jednego hormonu, oraz dwuskładnikowe, skuteczniejsze, zawierające kombinację dwóch hormonów.
Hormony zawarte w tabletce antykoncepcyjnej hamują wzrost komórki jajowej w jajniku i uniemożliwiają owulację. Ponadto zagęszczają śluz szyjkowy tak, aby plemniki nie mogły się przez niego przedostać do wnętrza macicy i jajowodu. Ich działanie jest zatem podwójne: polega na blokowaniu owulacji i zapobieganiu zagnieżdżeniu się zarodka w macicy.
Jak działa dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna?
Żadna metoda antykoncepcji nie jest idealna. Antykoncepcja hormonalna nie jest w 100% skuteczna, jak również niesie za sobą wiele działań niepożądanych. Nie każda kobieta może stosować hormonalne środki antykoncepcyjne, gdyż w niektórych przypadkach stanowią one zagrożenie dla zdrowia.
Jakie zagrożenia niesie za sobą antykoncepcja hormonalna?
Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych zależy w dużej mierze od umiejętności postępowania w sytuacjach, które zmniejszają ich skuteczność. Błędy w użytkowaniu tabletek, tak jak nieprzyjęcie hormonu o odpowiedniej porze, odpowiedzialne są za większość niepowodzeń antykoncepcji. Kobiety najczęściej pytają co mają zrobić, jeżeli zapomną przyjąć tabletki.
Wkładki domaciczne to popularna metoda antykoncepcji, która polega na umieszczeniu w macicy elastycznej wkładki, uwalniającej hormony zapobiegające zapłodnieniu. Wkładka, w zależności od producenta, może pozostać w macicy od 5 do nawet 12 lat. Zaleca się jej stosowanie przede wszystkim kobietom, które już rodziły, ze względu na to, że ich macica jest bardziej rozciągnięta.
Dla kogo wkładki wewnątrzmaciczne?