Czy wiesz jakie zagrożenia niesie ze sobą antykoncepcja hormonalna?

Dyspareunia objawia się bólem podczas stosunku seksualnego
Działanie tabletek antykoncepcyjnych niestety nie ogranicza się jedynie do zapobiegania niechcianej ciąży. Preparaty te wpływają na cały organizm i wywołują skutki uboczne. Nie każda kobieta może stosować hormonalne środki antykoncepcyjne, gdyż w niektórych przypadkach stanowią one zagrożenie dla zdrowia. Decyzja zależy od lekarza ginekologa, który podejmuje ją po szczegółowej rozmowie z pacjentką.
/ 15.07.2010 17:39
Dyspareunia objawia się bólem podczas stosunku seksualnego

Zanim kobieta rozpocznie przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych musi mieć pewność, że nie jest w ciąży. Ciąża jest bezwzględnym przeciwwskazaniem.

Krzepniecie krwi

Przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej wpływa na proces krzepnięcia krwi – a konkretnie nasila go. U kobiet stosujących pigułki rośnie o 10-20% stężenie fibrynogenu we krwi. Fibrynogen jest białkiem zawartym we krwi, bierze on udział w procesie wytwarzania skrzepu. Pacjentki są narażone na zwiększone ryzyko wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej a także zawału serca. Ryzyko jest również zależne od konkretnego progestagenu zawartego w tabletce. Zagrożenie zwiększa palenie papierosów. Dlatego jeśli w przeszłości występowała u pacjentki choroba zakrzepowa, nie powinna ona stosować antykoncepcji hormonalnej. Również, gdy pacjentka cierpi na żylaki, to decyzja o rozpoczęciu terapii hormonalnej powinna być dokładnie przemyślana.

Choroby sercowo-naczyniowe

Środki antykoncepcyjne powoduję również zwiększone ryzyko występowania chorób sercowo-naczyniowych, w szczególność zawału serca. Progestagen zawarty w tabletkach powoduje niekorzystny wpływ na profil lipidowy krwi. Zmniejsza się stężenie frakcji HDL cholesterolu i zwiększa się stężenie trójglicerydów. Te zmiany razem z niekorzystnym wpływem na układ krzepnięcia powodują zwiększone ryzyko zawału serca a także wystąpienia udaru mózgowego. Jeżeli u kobiety występuję inne czynniki ryzyka chorób sercowych, takie jak palenie papierosów, otyłość, starszy wiek, to zagrożenie jest większe. Kobiety przyjmujące antykoncepcję hormonalną narażone są również bardziej na wystąpienie nadciśnienia tętniczego, dlatego u osób ze stwierdzonym już nadciśnieniem tętniczym antykoncepcja hormonalna jest przeciwwskazana.

Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną powinny być również świadome, że są w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na raka sutka – zarówno podczas przyjmowania tabletek, jak i 5 lat po ich odstawieniu.

Czytaj też: Wskaźnik Pearla - skuteczność antykoncepcji

Choroby wątroby i dróg żółciowych

Kolejnym przeciwwskazaniem są aktywne choroby wątroby i kamica żółciowa – te pacjentki nie powinny przyjmować antykoncepcji hormonalnej.

Depresja i inne działania uboczne

Preparaty powodują wystąpienie skutków ubocznych różnie wyrażonych u różnych kobiet. Najczęściej nasilenie skutków ubocznych maleje po dłuższym czasie przyjmowania środków. Do najczęstszych działań ubocznych należą: nudność, bóle głowy, przyrost masy ciała czy spadek libido. Mogą również pojawić się zmiany nastroju i skłonność do wystąpienia depresji. Pacjentki, które wcześniej miały problemy z depresją powinny zastanowić się nad możliwością pogorszenia ich stanu lub nawrotu choroby pod wpływem środków antykoncepcyjnych.

Podsumowując, gdy kobieta decyduje się na rozpoczęcie przyjmowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych powinna najpierw skonsultować się z lekarzem i przedyskutować ewentualne zagrożenia. Podczas stosowania antykoncepcji konieczne są okresowa badania u lekarza ginekologa a także, jeżeli lekarz uzna za stosowne dodatkowe badania, takie jak USG czy badania krwi.

Polecamy też: Jak działa dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna?

Redakcja poleca

REKLAMA