Globulki antykoncepcyjne

Osoby chore na stwardnienie rozsiane nie powinny rezygnować z życia seksualnego/ fot. Shutterstock
Globulki antykoncepcyjne należą do chemicznych metod zapobiegania ciąży. Wprowadzone do pochwy na kilkanaście minut przed stosunkiem zamieniają się w pianę działającą plemnikobójczo i stanowiącą mechaniczną barierę dla plemników. Polecane są jako dodatek do innych metod antykoncepcji.
/ 07.06.2010 15:09
Osoby chore na stwardnienie rozsiane nie powinny rezygnować z życia seksualnego/ fot. Shutterstock

Globulki antykoncepcyjne - dla kogo?

Globulka antykoncepcyjna jest polecana parom, które mają stosunki sporadyczne. Może być stosowana samodzielnie lub w połączeniu z prezerwatywą jako podniesienie jej skuteczności. Często zaleca się ją jako uzupełnienie metod naturalnych na początku ich stosowania, kiedy kobieta nie jest jeszcze pewna swoich obserwacji. Ze względu na niską skuteczność nie powinny jej stosować pary, które nie są przygotowane na ewentualne poczęcie dziecka.

Jak działa globulka antykoncepcyjna?

Substancją czynną w globulkach jest nonoksynol-9, silnie działający środek plemnikobójczy. Powoduje on unieruchomienie plemników zapobiegając ich dotarciu do jajowodu, przez co nie może dojść do zapłodnienia.

Jak stosować globulkę antykoncepcyjną?

Globulkę antykoncepcyjną należy umieścić w pochwie 10-15 minut przed stosunkiem, tak aby całkowicie się rozpuściła. Dopiero po tym czasie jej działanie antykoncepcyjne jest skuteczne. Jeśli wytrysk nie nastąpi w ciągu godziny od jej wprowadzenia, zaleca się zastosowanie następnej globulki. Przed każdym kolejnym stosunkiem używamy kolejnej globulki, niezależnie od czasu, który upłynął od poprzedniego stosunku. Przez 6-8 godzin po zastosowaniu nie należy wypłukiwać jej z pochwy. W tym czasie globulka będzie po woli wypływać, co może powodować dyskomfort. Aby nie zabrudzić bielizny należy użyć wkładki higienicznej.

Polecamy: Niepokojące upławy - kiedy do lekarza?

Czy jest skuteczna?

Wskaźnik Pearla dla globulki antykoncepcyjnej wynosi 2-30. Oznacza to, że spośród 100 kobiet stosujących tę metodę w ciągu roku, od 2 do 30 zajdzie w ciążę. Jako że ryzyko niepożądanej ciąży jest dość znaczne, zaleca się połączenie globulki np. z prezerwatywą.

Zalety:

  • Łatwy dostęp – globulki można kupić w aptece bez recepty, nie trzeba wcześniej zasięgać porady lekarza ani wykonywać specjalistycznych badań.
  • Działają jak środek nawilżający likwidując suchość pochwy.
  • Nie mają skutków ubocznych.
  • Można je stosować jako dodatek do innych metod antykoncepcji.

Wady:

  • Niska skuteczność.
  • Odczuwalne pienienie się globulki podczas stosunku.
  • Zakłócenia w przebiegu gry wstępnej wiążące się z koniecznością zaaplikowania globulki i odczekania 10-15 minut.
  • Globulki mogą powodować uczucie podrażnienia i pieczenia pochwy u kobiet uczulonych na nonoksynol-9.
  • Nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Polecamy: Torbiele jajników a antykoncepcja hormonalna

Redakcja poleca

REKLAMA