Tabletki antykoncepcyjne - typowe problemy

Tabletki antykoncepcyjne - typowe problemy
Zapomniałaś przyjąć tabletki, nie zabezpieczyłaś się dodatkowo podczas siedmiodniowej przerwy i boisz się, że mogłaś zajść w ciążę? Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych zależy w dużej mierze od umiejętności postępowania w sytuacjach, które zmniejszają ich skuteczność. Poniżej przedstawiamy najczęstsze problemy, jakie napotkacie podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej.
/ 07.06.2010 14:11
Tabletki antykoncepcyjne - typowe problemy

„Zapomniałam przyjąć tabletki”

Jeśli nie minęło jeszcze 12 godzin od czasu, kiedy tabletka powinna być zażyta, należy jak najszybciej przyjąć pominiętą tabletkę. Dalej kontynuuj zażywanie tabletek o zwykłej porze. Skuteczność antykoncepcyjna jest zachowana, nie musisz stosować dodatkowego zabezpieczenia.

Jeżeli minęło już ponad 12 godzin, skuteczność antykoncepcyjna jest zmniejszona:

  • Tabletka pominięta w pierwszym tygodniu stosowania – jak najszybciej zażyj pominiętą tabletkę i stosuj dodatkowe zabezpieczenie antykoncepcyjne przez 7 dni.
  • Tabletka pominięta w drugim tygodniu stosowania – jak najszybciej zażyj pominiętą tabletkę, a resztę o zwykłej porze. Skuteczność tabletek jest zachowana, nie musisz dodatkowo się zabezpieczać.
  • Tabletka pominięta w trzecim tygodniu stosowania – możesz zrobić siedmiodniową lub krótszą przerwę, a po niej rozpocząć nowe opakowanie
    lub jak najszybciej przyjąć pominiętą tabletkę, po czym dokończyć opakowanie i nie robiąc przerwy rozpocząć drugie.

W obu przypadkach skuteczność tabletek jest zachowana i nie trzeba stosować dodatkowego zabezpieczenia.

Polecamy: Niepokojące upławy - kiedy do lekarza?

„Wymiotowałam po zażyciu tabletki”

Tabletka wchłania się od 3 do 4 godzin. Jeśli więc wymioty wystąpiły do 4 godzin po przyjęciu tabletki, należy postępować tak samo jak przy jej pominięciu. Jeśli wymioty wystąpiły później, nie musisz przyjmować dodatkowej tabletki ani stosować dodatkowego zabezpieczenia.

„Dziś biorę pierwsza tabletkę, czy mogę już bezpiecznie współżyć?”

Jeśli pierwszą tabletkę przyjęłaś pierwszego dnia cyklu (czyli w pierwszym dniu miesiączki), już od tego dnia jesteś zabezpieczona przed ciążą. Jeżeli pierwszą tabletkę zażyłaś między 2, a 5 dniem cyklu, zabezpieczenie pojawia się po tygodniu. Jeśli pierwsza tabletka była przyjęta później, bezpiecznie współżyć możesz dopiero po rozpoczęciu drugiego opakowania.

„Mieliśmy stosunek w siedmiodniowej przerwie między tabletkami, czy mogłam zajść w ciążę?”

Współżycie w siedmiodniowej przerwie między tabletkami jest bezpieczne, jeśli po 7 dniach rozpocznie się nowe opakowanie. Jeżeli przerwa przedłuży się, istnieje ryzyko, że mogło dojść do zapłodnienia.

„Lekarz przepisał mi antybiotyk. Czy podczas jego brania tabletki antykoncepcyjne są skuteczne?”

Wszystko zależy od tego, czy dany lek obniża skuteczność tabletek. Najlepiej zapytać o to farmaceutę, lekarza przepisującego antybiotyk lub ginekologa. Jeżeli antybiotyk zmniejsza skuteczność antykoncepcyjną tabletek, przez cały czas jego stosowania i 7 dni po zakończeniu powinno się używać dodatkowego zabezpieczenia. Ponadto, jeśli kuracja antybiotykowa zahacza o siedmiodniową przerwę, lepiej nie robić przerwy w ogóle i przyjmować od razu kolejne opakowanie.

Polecamy: Tabletki antykoncepcyjne - jak odczytać wynik?

Redakcja poleca

REKLAMA