Obserwacja śluzu szyjkowego metodą Billingsów

Obserwacja śluzu szyjkowego metodą Billingsów
Obserwacja śluzu szyjkowego metodą Billingsów to jedna z naturalnych metod planowania rodziny. Polega ona na ocenie wyglądu śluzu wydobywającego się z dróg rodnych kobiety. Dowiedz się, jak ją zastosować.
/ 07.06.2010 15:49
Obserwacja śluzu szyjkowego metodą Billingsów

Co to jest śluz szyjkowy?

Śluz szyjkowy to śluz, jaki wydobywa się z szyjki macicy. Jego wygląd i ilość są zależne od hormonów i zmieniają się podczas cyklu miesiączkowego. Śluz o charakterze niepłodnym blokuje plemnikom wejście do macicy i jajowodu. Śluz płodny natomiast odżywia plemniki, przedłuża ich żywotność, ochrania je przed kwaśnym środowiskiem pochwy i pomaga im przedostać się w głąb narządów rodnych kobiety.

Jak obserwować śluz?

Kobieta może wybrać dogodny dla siebie sposób obserwacji śluzu, taki jak dla niej samej jest najłatwiejszy i najwygodniejszy. Każdego dnia wieczorem zapisuje ona swoje obserwacje. Zwykle bada się śluz przy każdej wizycie w toalecie przecierając przedsionek pochwy papierem toaletowym. Czasem, jeśli śluzu jest dużo, można go zaobserwować również na bieliźnie. W ciągu dnia wydzielina może ulec zmianie. W takim wypadku zapisujemy cechy śluzu najbardziej płodnego.

Zmiany śluzu szyjkowego podczas typowego cyklu miesięcznego:

  • Tuż po miesiączce kobieta ma odczucie suchości, nie obserwuje żadnego śluzu.
  • Na kilka dni przed owulacją pojawia się śluz lepki, mętny, występuje odczucie wilgotności.
  • W okresie okołoowulacyjnym pojawia się odczucie mokrości, śluz jest przejrzysty, daje się rozciągać między palcami, z wyglądu przypomina białko kurzego jaja.
  • Po owulacji śluz jest lepki, gęsty lub w ogóle nie występuje.

Czytaj też: Fazy cyklu miesiączkowego - które dni są płodne?

Jak wykorzystywać obserwację śluzu jako metodę antykoncepcyjną?

Za pierwszy dzień płodny uznaje się dzień wystąpienia jakiegokolwiek śluzu. W metodzie Billingsów określa się tzw. dzień szczytu śluzu – jest to dzień, w którym występuje jakakolwiek cecha śluzu płodnego: uczucie mokrości, naoliwienia, śluz przypominający z wyglądu białko jaja kurzego, dający się rozciągać między palcami. Od tego czasu kobieta powinna odczekać 3 dni – czwartego dnia rano zaczyna się okres niepłodny. Pary, które odkładają poczęcie powinny unikać współżycia przez cały okres płodności.

Aby metoda była skuteczna, para powinna rozpocząć współżycie dopiero po ustaniu krwawienia miesiączkowego. U niektórych kobiet już w czasie miesiączki występuje śluz płodny, nie są one jednak w stanie tego zaobserwować. Jeśli po miesiączce nie obserwuje się żadnego śluzu, para może rozpocząć współżycie, jednak nie częstsze niż co drugi dzień wieczorem. Sperma wypływając z pochwy po stosunku może bowiem zaburzyć obserwacje.

Czytaj też: Metoda objawowo-termiczna angielska

Redakcja poleca

REKLAMA