Cykl miesiączkowy to czas pomiędzy jedną a drugą miesiączką. W trakcie każdego cyklu organizm kobiety przygotowuje się na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. Prezentujemy jego fazy i okresy niepłodności.
Jakie są fazy cyklu miesiączkowego?
Przyjęło się, że prawidłowy cykl miesiączkowy powinien trwać 28 dni. Tak naprawdę cykle nie krótsze niż 25 dni i nie dłuższe niż 35 dni nie są powodem do niepokoju i nie wymagają konsultacji lekarskiej.
Cykl miesiączkowy kobiety możemy podzielić na kilka faz. Wyróżniamy:
- fazę krwawienia miesiączkowego,
- fazę pęcherzykową,
- fazę owulacyjną,
- fazę lutealną.
Faza krwawienia miesiączkowego
Trwa 3–6 dni. W czasie jej trwania złuszcza się błona śluzowa macicy i w postaci krwi miesięcznej wydostaje się na zewnątrz. Pierwszy dzień krwawienia przyjmujemy za pierwszy dzień nowego cyklu miesiączkowego. W trakcie tej fazy możesz czuć się rozdrażniona, odczuwać bóle i skurcze brzucha.
Dla większości kobiet jest to okres niepłodności, jednak w przypadku krótkich cykli, już w tej fazie może pojawić się śluz płodny, który umożliwi plemnikom przeżycie w drogach rodnych kobiety do momentu owulacji.
Faza pęcherzykowa
W czasie fazy pęcherzykowej zwanej też fazą folikularną lub fazą wzrastania następuje odnowa i wzrost błony śluzowej macicy, która przygotowuje się do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Faza ta charakteryzuje się różną długością, nawet u tej samej kobiety. Zwykle trwa 9–11 dni. W jajniku, pod wpływem hormonów, zaczyna dojrzewać kilka pęcherzyków. Ostatecznie tylko jeden z nich, zwany pęcherzykiem dominującym, rozwija się w pełni, reszta natomiast zanika. Głównymi hormonami oddziałującymi na organizm kobiety w tej fazie są estrogeny.
Wraz ze wzrostem poziomu estrogenów rozpoczyna się u ciebie okres płodności. Obserwujesz zmianę śluzu szyjkowego na bardziej rozciągliwy, masz poczucie mokrości. Jeśli badasz sobie szyjkę, zauważasz, że staje się ona miękka i unosi ku górze. Jeżeli miałaś stosunki w tej fazie, plemniki mogą przeżyć w śluzie płodnym aż do owulacji.
Faza owulacyjna
W trakcie tej fazy komórka jajowa zostaje uwolniona z jajnika do jajowodu. Dzieje się to zwykle 10–16 dni przed końcem cyklu miesiączkowego, co ważne, niekoniecznie 14. dnia cyklu. Komórka jajowa może być zapłodniona w przeciągu 12 godzin od jajeczkowania. Jeśli do tego nie dojdzie, po 24 godzinach obumiera i rozpoczyna się dla kobiety okres niepłodny.
Faza lutealna
Faza lutealna, zwana też fazą progesteronową lub fazą ciałka żółtego, trwa zwykle 10–16 dni. Dla danej kobiety jej długość jest stała. Głównym hormonem działającym na twój organizm w tej fazie jest progesteron. Powoduje on dalsze wzrastanie i rozpulchnianie błony śluzowej macicy, przygotowując ją do implantacji, czyli zagnieżdżenia się zapłodnionej wcześniej komórki jajowej. Jeśli do zagnieżdżenia nie dojdzie, błona śluzowa zaczyna się złuszczać, wchodząc w fazę krwawienia miesiączkowego.
Faza lutealna jest dla kobiety okresem niepłodnym. W czasie jej trwania często pojawiają się objawy tzw. zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Możesz czuć się rozdrażniona, niespokojna, odczuwać bolesność i obrzmienie piersi, na skórze mogą pojawić się wypryski.
Bolesne miesiączki przy endometriozie