Wyglądem przypomina wkładkę (spiralę), od której różni się obecnością zbiorniczka, z którego uwalnia się w stałej dawce hormon – lewonorgestrel. Po założeniu zachowuje skuteczność przez okres 5 lat.
Spis treści:
- Mirena - co to takiego?
- Spirala antykoncepcyjna Mirena - działanie
- Mirena - cena
- Mirena - zalety stosowania
- Mirena - kto może ją stosować?
- Mirena - przeciwwskazania
Mirena - co to takiego?
Mirena jest wewnątrzmacicznym środkiem antykoncepcyjnym. To mała, plastikowa ramka w kształcie litery T - na jej pionowym ramieniu umiejscowiony jest pojemniczek z hormonem, zaś do dolnego końca przymocowane są nitki. System Mirena wprowadza się do macicy.
Zakładanie Mireny
To zabieg bezpieczny, o ile zajmuje się nim doświadczony lekarz ginekolog. System Mirena umieszcza się w macicy za pomocą aplikatora. Zakładanie jest szybkie i raczej nie boli, natomiast kobieta może odczuwać dyskomfort. Lekarze zalecają zakładanie Mireny w trakcie miesiączki - wtedy kanał szyjki macicy jest rozchylony.
W macicy następuje stopniowe uwalnianie hormonu z pojemniczka. Szybkość wydzielania regulowana jest specjalną błoną pokrywającą pojemniczek z hormonem - progestagenem.
Jaka jest skuteczność spirali antykoncepcyjnej?
Wysoka. Badania wykazały, że na 1000 kobiet stosujących tę metodę przez okres 12 miesięcy, zaledwie jedna zaszła w ciążę. Podobny wynik gwarantuje sterylizacja.
Spirala antykoncepcyjna Mirena - działanie
Spirale antykoncepcyjne działają na zasadzie hormonalnych metod antykoncepcyjnych. Progestagen, hormon obecny w spirali, to taki sam hormon, jak w pigułkach antykoncepcyjnych, tyle że działa on bezpośrednio na śluzówkę macicy, a nie na cały organizm. Jego działanie to:
- zagęszczenie śluzu szyjkowego, co utrudnia plemnikom dotarcie do jamy macicy,
- zmniejszenie ruchliwości plemników wewnątrz macicy i w jajowodach,
- pobudzenie produkcji glikodeliny A - substancji hamującej wiązanie plemników z komórką jajową,
- hamowanie comiesięcznego wzrost błony śluzowej wyściełającej macicę, co dodatkowo znacznie zmniejsza intensywność i czas trwania krwawienia miesiączkowego.
Mirena - cena
Mimo tych zalet nie jest to najczęściej wybierany środek antykoncepcyjny, najprawdopodobniej z powodu wysokiej ceny - ok. 600 zł. Wprawdzie to wydatek na pięć lat, bo taki jest zapas hormonu w zbiorniczku, ale często trudno jednorazowo tyle wydać. Wkładka Mirena sprzedawana jest na receptę.
Mirena - zalety stosowania
Wiele kobiet decyduje się na tę metodę antykoncepcji, bo jest wygodna i skuteczna. Jakie ma zalety?
- Nie trzeba o niej pamiętać.
- Posiada najwyższą odwracalną skuteczność antykoncepcyjną.
- Hormon, który się z niej uwalnia, działa tylko tam, gdzie powinien – a nie na cały organizm.
- Może być stosowana u kobiet z chorobami metabolicznymi (np. cukrzycą, nadwagą) i chorobami układu krążenia (np. nadciśnienie), po przeszczepach (np. wątroby, nerek).
- Może być stosowana przez kobiety palące papierosy.
- Zmniejsza ryzyko ciąży pozamacicznej.
- Zmniejsza ryzyko zakażeń w miednicy mniejszej.
- Zmniejsza bolesność, obfitość i czas trwania krwawień miesięcznych do 1-2 dni.
- Chroni przed powstawaniem nieprawidłowych przerostów błony śluzowej jamy macicy (endometrium).
- Posiada rekomendację Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego jako gestagenowy składnik niskodawkowej hormonalnej terapii zastępczej (HTZ)
Mirena - kto może ją stosować?
Większość kobiet może stosować Mirenę, lecz - podobnie jak w przypadku innych metod antykoncepcji, również i ta może dla niektórych nie być odpowiednia - o tym zdecyduje lekarz.
Jeżeli chodzi o wiek - nie ma tu wyraźnych ograniczeń. Co więcej, Mirenę mogą stosować także kobiety po menopauzie przyjmujące hormonalną terapię zastępczą, u których system pełnić będzie funkcję ochronną wobec śluzówki macicy.
Lekarze uważają, że u bardzo młodych kobiet, które jeszcze nie rodziły - jako pierwsze lepiej stosować doustne środki antykoncepcyjne (antykoncepcja dla młodych kobiet). Jest to też bardzo dobry środek antykoncepcyjny dla karmiących piersią. Można ją założyć już 6 tygodni po porodzie.
Mirena - przeciwwskazania
Chociaż posiada wiele zalet, system Mirena nie jest dobry dla każdej kobiety. Przeciwwskazania do stostowania wkładki Mirena:
- stany zapalne w obrębie miednicy,
- nawracające infekcje intymne,
- nadżerka szyjki macicy,
- niedokrwistość,
- podejrzenie ciąży,
- niediagnozowane krwawienia z pochwy,
- zapalenie jajników,
- wrodzone wady macicy,
- przebyta ciąża pozamaciczna,
- zmniejszona odporność organizmu.
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 16.03.2006.
Więcej na temat antykoncepcji:Plastry antykoncepcyjne - ile kosztują i jak należy je stosować?Tabletka dzień po - kiedy ją przyjąć i ile kosztuje?Tabletki antykoncepcyjne a depresja - czy mają jakiś związek?