Mirena - więcej niż spirala. Co warto o niej wiedzieć?

Antykoncepcja raz na pięć lat? To możliwe! Podpowiadamy, na czym polega działanie spirali antykoncepcyjnej Mirena
kobieta fot. Adobe Stock

Wyglądem przypomina wkładkę (spiralę), od której różni się obecnością zbiorniczka, z którego uwalnia się w stałej dawce hormon – lewonorgestrel. Po założeniu zachowuje skuteczność przez okres 5 lat. Zobacz, co warto wiedzieć o Mirenie.

Mirena - co to takiego?

Mirena - bo o niej mowa - jest wewnątrzmacicznym środkiem antykoncepcyjnym. Jest to mała, plastikowa ramka w kształcie litery T - na jej pionowym ramieniu umiejscowiony jest pojemniczek z hormonem, zaś do dolnego końca przymocowane są nitki. System Mirena wprowadza się do macicy. Mirena nie została, jak większość środków antykoncepcyjnych zarejestrowana jako lek i można ją kupić bez recepty, to założyć ją może tylko odpowiednio przeszkolony lekarz. W macicy następuje stopniowe uwalnianie hormonu z pojemniczka. Szybkość wydzielania regulowana jest specjalną błoną pokrywającą pojemniczek z hormonem - progestagenem.

Jak działa spirala antykoncepcyjna Mirena?

Spirale antykoncepcyjne działają na zasadzie hormonalnych metod antykoncepcyjnych. Progesteron, hormon obecny w spirali to taki sam hormon, jak w pigułkach antykoncepcyjnych, tyle że działa on bezpośrednio na śluzówkę macicy, a nie na cały organizm. Jego działanie na organizm to:

 • zagęszczenie śluzu szyjkowego, co utrudnia plemnikom dotarcie do jamy macicy,
 • zmniejszenie ruchliwości plemników wewnątrz macicy i w jajowodach,
 • pobudzenie produkcji glikodeliny A - substancji hamującej wiązanie plemników z komórką jajową,
 • hamowanie comiesięcznego wzrost błony śluzowej wyściełającej macicę, co dodatkowo znacznie zmniejsza intensywność i czas trwania krwawienia miesiączkowego.

Spirala antykoncepcyjna - cena

Mimo tych zalet nie jest to najczęściej wybierany środek antykoncepcyjny, najprawdopodobniej z powodu wysokiej ceny - ok. 600 zł. Wprawdzie to wydatek na pięć lat, bo taki jest zapas hormonu w zbiorniczku, ale często trudno jednorazowo tyle wydać, dlatego od 8-go marca 2005 firma Schering oficjalnie wprowadziła system sprzedaży ratalnej Mireny. Raty będą rozłożone na 12 miesięcy i będą wynosiły 60,00 zł miesięcznie.

Zalety stosowania spirali antykoncepcyjnej:

 • Nie trzeba o niej pamiętać
 • Posiada najwyższą odwracalną skuteczność antykoncepcyjną
 • Hormon, który się z niej uwalnia, działa tylko tam, gdzie powinien – a nie na cały organizm.
 • Może być stosowana u kobiet z chorobami metabolicznymi (np. cukrzycą, nadwagą) i chorobami układu krążenia (np. nadciśnienie), po przeszczepach (np. wątroby, nerek).
 • Może być stosowana przez kobiety palące papierosy.
 • Zmniejsza ryzyko ciąży pozamacicznej.
 • Zmniejsza ryzyko zakażeń w miednicy mniejszej.
 • Zmniejsza bolesność, obfitość i czas trwania krwawień miesięcznych do 1-2 dni.
 • Chroni przed powstawaniem nieprawidłowych przerostów błony śluzowej jamy macicy (endometrium).
 • Posiada rekomendację Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego jako gestagenowy składnik niskodawkowej hormonalnej terapii zastępczej (HTZ)

Jaka jest skuteczność spirali antykoncepcyjnej?

Badania wykazały, że na 1000 kobiet stosujących tę metodę przez okres 12 miesięcy, zaledwie jedna zaszła w ciążę. Podobny wynik gwarantuje sterylizacja.

Kto może stosować spiralę antykoncepcyjną?

Większość kobiet może stosować Mirenę, lecz - podobnie jak w przypadku innych metod antykoncepcji, również i ta może dla niektórych nie być odpowiednia - o tym zdecyduje lekarz. Jeżeli chodzi o wiek - nie ma tu wyraźnych ograniczeń. Co więcej, Mirenę mogą stosować także kobiety po menopauzie przyjmujące hormonalną terapię zastępczą, u których system pełnić będzie funkcję ochronną wobec śluzówki macicy. Lekarze uważają, że u bardzo młodych kobiet, które jeszcze nie rodziły - jako pierwsze lepiej stosować doustne środki antykoncepcyjne. Jest to też bardzo dobry środek antykoncepcyjny dla karmiących piersią. Można ją założyć już 6 tygodni po porodzie.

Czytaj więcej o spirali antykoncepcyjnej:Spirala antykoncepcyjna: jakie są jej wady i zalety? Kto może ją stosować?Ile kosztuje spirala antykoncepcyjna?Spirala hormonalna – co ją wyróżnia?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (307)
/3 dni temu
Za założenie wkładki zapłaciłam około 1000zł wkładka ok 600zł reszta dla lekarza. Założenie nic kompletnie nie bolało jednak przed wizyta wzięłam ze trzy tabletki przeciwbólowe i wyciszające tak na wszelki wypadek. Przez pierwsze pół roku czułam się jak napompowany balon. Przede wszystkim piersi miałam bardzo duże i bolące. Okres występował jak chciał raz był raz nie jednak były to tylko krótkotrwałe plamienia. Później przez kilka miesięcy nie miałam nawet plamień jakby w ogóle miesiączki nie było. Teraz mam wkładkę ponad 3 lata w tym czasie przytyłam ok 6 kg gdzie nigdy nie tyłam w tak krótkim czasie i nie miałam z tym problemu. Po tych 3 latach prawie non stop mam plamienia a jak nie plamienia to okres. Piersi ciągle nabrzmiałe i ból podbrzusza. U ginekologa badam się regularnie. Mówi że przy wkładce to normalne jednak wcześniej nie miałam takich bóli i okresu. Wkładka jest na swoim miejscu ze sznureczkami:) Obecnie zastanawiam się po upływie tych 3 lat czy nie wyciągnąć Mireny ponieważ wszystko mam rozregulowane. Owszem jest to wygoda przed niechciana ciąża ale pamiętajcie ze każdy organizm jest inny i inaczej reaguje. Przypuszczam że drugi raz już jej bym nie założyła, a namówił mnie do tego ginekolog ponieważ miałam bardzo obfite i bolesne miesiączki.
/2 tygodnie temu
założyłam mirenę w listopadzie i jak do tej pory czuję się okropnie. Cięgle skurcze macicy, bolesne piersi i okropne bóle jajników .Miesiączki co prawda nie mam ale przez półtora miesiąca ciągłe plamienia. Nie wiem czy to minie czy usunąć spiralkę
/miesiąc temu
Mialam zalozona mirenke. Na wizycie kontrolnej okazalo sie ze nie mam jej tzn nie bylo widac na usg. Zrobilm rtg brzucha i znalazla się w jamie brzusznej. Usuniecie wkładki laparoskopowo. Pamiatka po Mirenie 3 blizny na brzuchu.
POKAŻ KOMENTARZE (304)