Friends with benefits, czyli fwb - kim są przyjaciele od seksu i dla kogo taka relacja będzie odpowiednia?

friends with benefits fot. Adobe Stock, vectorfusionart
Fwb, czyli friends with benefits, to coraz bardziej popularny typ relacji. Oznacza to bliskich znajomych, którzy nie tylko się przyjaźnią, ale także sypiają ze sobą bez żadnych zobowiązań. Ten typ relacji nie będzie dobry dla każdego, ponieważ wyklucza emocjonalne zaangażowanie. Jakie są jej zalety, a jakie wady?
/ 02.02.2024 08:49
friends with benefits fot. Adobe Stock, vectorfusionart

Seks z przyjacielem to lepsze rozwiązanie niż  ryzykowne przygody na jedną noc – mówią zwolennicy takich układów. A co, gdy jedna strona się zakocha, a druga nie?  – pytają przeciwnicy. Friends with benefits to typ relacji, który można określić jako "przyjaciele od seksu" lub "przyjaciele z bonusem". Na czym poleca?

Spis treści:

  1. Fwb: co to znaczy?
  2. Friends with benefits: dla kogo?
  3. Friends with benefits: czy warto?
  4. Jak kończy się relacja fwb?

Fwb: co to znaczy?

Fwb, czyli friends with benefits, to typ relacji, który zakłada, że osoby, które nie są ze sobą w związku, pozostają w relacji intymnej. Reguły takiego układu są proste: przyjaźnimy się, regularnie widujemy i chodzimy ze sobą do łóżka. Jest nam razem dobrze, ale każdy ma swoje życie i swój świat.

Osoby w relacji fwb nie są ze sobą w związku, przez co nie mogą wymagać od siebie zachowań, które są normalne, gdy jest się w związku (np. wierności czy wspólnego spędzania wakacji). Jest to bardzo ważne - w relacji tego typu nie ma miejsca na zazdrość czy domaganie się większej ilości spotkań.

Oczywiście przyjaciele od seksu są nadal przyjaciółmi i mogą spotykać się także nie tylko na seks. Bardzo często należą do wspólnej grupy znajomych i często widują się na imprezach czy w kinie.

przyjaciele od seksu

fot. Friends with benefits, czyli przyjaciele od seksu/Adobe Stock, rocketclips

Friends with benefits: dla kogo?

Z badań wynika, że na seks-przyjacielskie relacje zwykle decydują się ludzie młodzi, między 20.a 30. rokiem życia. Badania te jednak dotyczą Stanów Zjednoczonych. W Polsce niestety nie przeprowadzano żadnych statystyk, ale eksperci twierdzą, że "seks przyjaźnie" stają się coraz popularniejsze.

Co ciekawe, na takie układy często decydują się też ludzie dojrzali, 30- i 40-latkowie. Zwykle chodzi o ich sytuację życiową. Nie mają stałego partnera albo nie chcą na razie angażować się w trwały związek, ale mają potrzeby seksualne, a przyjaciel jest kimś bliskim i zaufanym, z kim mogą je realizować.

Partnerem może być ktoś, kogo dobrze się zna albo obca osoba, poznana na portalu randkowym. Nie brakuje na nich ogłoszeń w stylu "szukam jedynie fwb". W ten sposób można znaleźć osobę, która mówi tym samym językiem miłości, ale nie jest jeszcze gotowa na stały związek.

Przyjaciele od seksu: czy warto?

Wcześniej sądzono, że kobiety i mężczyźni decydują się na seks-przyjaźń z nieco innych powodów. One, by pójść z kimś do łóżka, potrzebują więzi, a przyjaciel daje im takie poczucie. Oni chcą seksu, a przyjaciółka może im to dać (a przy okazji odpadają zabiegi związane ze żmudnym procesem podrywania).

Okazało się jednak, że te opinie mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. W ostatnich latach role męskie i damskie bardzo się odwróciły i zatarły między sobą, dlatego przekonanie, że "ona chce przyjaźni i dlatego zgadza się na seks, a on chce seksu, więc zgadza się na przyjaźń" stało się kolejnym stereotypem.

Tak naprawdę zarówno kobieta, jak i mężczyzna czerpią z takiej relacji podobne korzyści:

  • Mogą uprawiać seks bez zaangażowania, czyli bez ograniczeń wynikających z bycia w monogamicznym związku.
  • Nie muszą z wybraną osobą budować bliskości w związku.
  • Współżyją regularnie, bo przyjaciel przeważnie jest dostępny i ma dla nich czas. 
  • Unikają kaca moralnego, bo sypiają z osobą, którą dobrze znają, którą lubią i do której mają zaufanie.

fwd co to znaczy

fot. Friends with benefits (fwb)/Adobe Stock, Dmitriy Kapitonenko

Relacja fwb (friends with benefits): jak się kończy?

Statystycznie rzecz biorąc para przyjaciół, którzy ze sobą sypiają, pozostaje w takim układzie od pół roku do kilku lat. Dlaczego relacje "friends with benefits" się rozpadają? Scenariusze są bardzo różne.

Z badań wynika, że ok. 10-20 proc. par zmienia relację z przyjacielskiego seksu na prawdziwy związek. Może nie ma w tym szaleństwa i słynnych "motyli w brzuchu", ale podstawy do stworzenia trwałej relacji są bardzo dobre. Jeśli czujemy się z kimś blisko, mamy do niego zaufanie, łączy nas dobry seks, to mamy mocne  fundamenty do narodzin uczucia.

Przyjaciele przestają chodzić ze sobą do łóżka, bo po prostu pożądanie między nimi zanikło, okazało się, że są niezbyt dopasowani i seks wcale nie sprawiał im frajdy, albo poznali kogoś, z kim chcą tworzyć miłosną relację, więc stary układ trzeba zweryfikować.

Wbrew pozorom historie, że "jedna strona się zakochała, a druga nie" zdarzają się rzadko i wcale nie są główną przyczyną rozpadu takiej relacji.

Dodatkowo okazuje się, że wiele z tych par, nawet, dojdzie do rozstania, nadal pozostaje ze sobą w przyjaźni. Zwykle dzieje się tak w przypadku osób, które deklarowały, że od początku była między nimi duża bliskość, wiele czasu spędzali razem, mieli wspólne grono znajomych. Podstawy przyjaźni były więc mocne i solidne, a relacja seksualna między nimi była dla nich tylko epizodem. Takie osoby mogą się przyjaźnić nawet przez całe życie, a fakt, że kiedyś chodzili ze sobą do łóżka traktować jako jeszcze jedną wspólną historię, która ich łączy.

Przyjaciele od seksu: jak nie dać się zranić?

Układ friends with benefits dotyczy również ciebie? Sprawdź, co zrobić, by nie skrzywdzić siebie i drugiej osoby.

  • Bez względu na to, czy poszliście ze sobą do łóżka pod wpływem chwili
  • czy też zanosiło się na to od dłuższego czasu, porozmawiajcie o tym,
  • co się stało. Ustalcie, jak to zmienia waszą relację.
  • Jeśli decydujecie się pozostawać w układzie "przyjaciół od seksu", umówcie się na pewne zasady, np. czy sypiacie jedynie ze sobą, ile czasu i w jakich okolicznościach ze sobą spędzacie, na co każde z was może się zgodzić,  a czego nie zaakceptuje.
  • Seks-przyjaźń to nie związek. Nie możecie więc wymagać od siebie tego, co wydaje się naturalne w przypadku stałych par. Uświadomienie sobie tego pomoże wam uniknąć  konfliktów.
  • Gdy w czasie trwania relacji któreś z was poczuje, że coś zaczyna się zmieniać (np. zakochuje się w drugiej osobie albo seks przestaje mu sprawiać przyjemność), mówcie o tym na bieżąco. Dzięki temu być może uda wam się ocalić przyjaźń, a nawet jeśli nie, to rozejdziecie się z klasą, zachowując po sobie miłe wspomnienia. 

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 14.07.2017.

Czytaj także:
Związek z kobietą, która ma dziecko
Kim jest seksista?
Jak rozpoznać związek bez przyszłości?

Redakcja poleca

REKLAMA