tarczyca, badanie, lekarz, pacjent/fot. Fotolia/Edipresse fot. Fotolia

Jak leczyć chorobę Hashimoto? [ZALECENIA ENDOKRYNOLOGA]

Zdiagnozowano u mnie chorobę Hashimoto. Jak długo trwa leczenie i jakie leki będę musiała zażywać? Czy choroba jest uleczalna?
/ 20.09.2018 13:37
tarczyca, badanie, lekarz, pacjent/fot. Fotolia/Edipresse fot. Fotolia

Czy Hashimoto można wyleczyć?

Choroba Hashimoto jest przewlekłą, autoimmunologiczną chorobą, której nie można całkowicie wyleczyć, a  jedynie wyrównać zaburzenia przez nią spowodowane. W celu uzyskania normy hormonalnej (eutyreozy) podawane są hormony tarczycy (tyroksyna).

Niestety, po uzyskaniu tego wyrównania, nie można odstawić leków, inaczej następuje nawrót zaburzeń i stanu pierwotnego choroby.  

Dawki leków są uzależnione od zaawansowania schorzenia i z czasem mogą się zmieniać. Są one zwiększane wraz z postępem choroby lub kiedy pacjentka jest w ciąży. Zmniejsza się je lub zwiększa w przypadku dużych zmian masy ciała.

Każdy pacjent powinien regularnie przechodzić kontrolę u endokrynologa, nawet wtedy, kiedy choroba jest już uregulowana.

Jak wykryć Hashimoto? Diagnozowanie choroby

Jakie leki stosują chorzy na chorobę Hashimoto?

Leki stosowane w terapii to hormony tarczycy. Organizm nie odróżnia leku z tabletki od własnego hormonu, jest on więc bezpieczny.

Groźne może być natomiast przedawkowanie preparatu. Wówczas pojawiają się objawy nadczynności tarczycy (nadmiaru hormonów): nadciśnienie, zaostrzenie niewydolności krążenia, zaburzenia rytmu serca.

Osoby, które wątpią w bezpieczeństwo terapii, powinno przekonać to, iż kobiety w ciąży często są leczone hormonami tarczycy (tyroksyną) ze względu na dobro dziecka.

Choroba Hashimoto to schorzenie przewlekłe, więc wymaga okresowej kontroli endokrynologicznej i ewentualnej modyfikacji dawek leków.

Sprawdź, czy masz chorobę Hashimoto!

Kiedy potrzebna jest zmiana leku?

W trakcie kuracji wyjątkowo rzadko zdarzają się sytuacje, gdy leczenie jest przerywane lub zmieniane. Jednym z takich powodów jest przedawkowanie leku. Jednak leki nigdy nie będą mogły być odstawione.

Również ciąża wymaga często zmiany dawek leków, ponieważ wtedy leczonych jest jednocześnie dwóch pacjentów (matka i dziecko). Czasami modyfikuje się terapię u osób w wieku podeszłym, które mogą źle tolerować wysokie dawki hormonów. Pomimo prawidłowych wyników badań, miewają one objawy podobne do tych, które wskazują na przedawkowanie. Wówczas wyniki badań nie będą idealne (u tych osób często wręcz celowo jest pozostawiana niewielka niedoczynność), ponieważ w tym przypadku ważne jest samopoczucie i bezpieczeństwo chorego, a nie wyrównywanie wyników badań za wszelką cenę. Coraz częściej literatura fachowa podaje, że niewielka niedoczynność tarczycy u osób w wieku podeszłym może wręcz pozytywnie wpływać na długość życia.

Pacjenci muszą wiedzieć, że Hashimoto to choroba, którą będą leczyć zawsze. Istotne jest też to, że dawki leków mogą się zmieniać. Nie jest tak, że raz dobrana dawka będzie już niezmienna do końca życia.

Ponadto warto zwrócić uwagę na szczególne sytuacje, które wymagają wzmożonej kontroli endokrynologicznej. Należy do nich okres planowania macierzyństwa, cała ciąża, pojawianie się innych schorzeń, które mogą wpływać na ogólne zdrowie pacjenta, czy okres wieku podeszłego.

Jak Hashimoto wpływa na płodność?

Ważną sprawą jest także obserwacja pod kątem występowania innych chorób z grupy autoimmunologicznych.

Kiedy pacjent choruje na jedną tego typu chorobę, istnieje ryzyko, że pojawi się też inna, np. celiakia, niedokrwistość z niedoboru witaminy B12, łysienie plackowate, bielactwo, cukrzyca typu pierwszego.

Zobacz też:
Jak Hashimoto wpływa na nastrój?
Co jeść przy Hashimoto?

Autor: dr Magdalena Jagiełło, endokrynolog z Prywatnej Polikliniki "KAAR-MED".

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/08.10.2018 11:37
Chorobę Hashimoto powinno leczyć się odpowiednią dietą. Dowiedziałam się o tym kiedy sama zaczęłam na to chorować. Na początku nie miałam pojęcia o co chodzi.Czułam się dziwnie, nie chciało mi się nic, byłam przygnębiona, ale że to było akurat w okresie jesiennym to pomyślałam że jest to po prostu tzw. chandra. Zaczęłam też więcej jeść, gdzie nigdy tak naprawdę tyle w siebie nie pakowałam. No i w końcu stwierdziłam, że pójdę się zbadać. Diagnoza: Hashimoto. Więc od razu załatwilam sobie konsultację z Panią dietetyk Beatą Ślebzak-Cebulą, która poleciała mi koleżanka z Poznania. Jako, że ja z Poznania nie jestem, tylko ze wsi połozonej niespecjalnie daleko ale tak czy siak nie miałam dobrego połączenia to zdecydowałam się na konsultację online, na których to Pani Beata przedstawiła mi moją indywidualną dietę i tak właśnie mój stan zdrowia i samopoczucia zaczął sie poprawiać.
/02.06.2018 18:12
Choroby autoimunologiczne leczy w USA Dr Brooke Goldner, sama miała toczeń w młodości i była leczona ciężką chemią. Skończyła studia medyczne i w raz z pomocą męża wyleczyła się. Poszukajcie jej kanału na youtube, prowadzi webinary na ten temat. Leczy osoby z Sjogrenem, toczniem czy hashimoto specjalną dietą. Najważniejsze to jest prawdziwy doktor i warto jej posłuchać tym bardziej że ma wiele wyleczonych osób już z ciężkiego stanu.
/29.12.2015 19:25
wystarczy płyn LUGOLa i po co leki- książka dr Zięby.
POKAŻ KOMENTARZE (1)