Hashimoto - plaga naszych czasów. Jak rozpoznać i leczyć tę chorobę?

Każda z nas, nawet jeśli sama nie choruje, zna kogoś, kogo dopadło to schorzenie. Sprawdź, co warto wiedzieć o chorobie Hashimoto, jak się ją diagnozuje i czy może utrudniać zajście w ciążę.
Hashimoto - plaga naszych czasów. Jak rozpoznać i leczyć tę chorobę? fot. Fotolia

Choroba Hashimoto to inaczej przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy typu Hashimoto. Ze statystyk wynika, że to typowa kobiece schorzenie – panie cierpią na nie 10-20 razy częściej niż mężczyźni.

Zwykle na początku daje dość niejednoznaczne objawy, takie jak zmęczenie, nadmierne tycie, senność, zmiany nastroju.  Można je zdiagnozować, wykonując proste badania.

W leczeniu choroby Hashimoto bardzo ważne jest regularne przyjmowanie leków oraz stosowanie specjalnej diety, która m.in. ogranicza tycie. Warto pamiętać, że na chorobę Hashimoto, choć rzadziej, cierpią również mężczyźni oraz że bywa ona przeszkodą w zajściu w ciążę.

Spis treści:

Objawy choroby Hashimoto

Objawy choroby Hashimoto na początku są dość niejednoznaczne. Hashimoto powoli "zjada" tarczycę, stopniowo doprowadzając do jej zaniku, a co za tym idzie niedoczynności tego gruczołu. Dopiero wtedy pojawiają się objawy:

 • senność,
 • kłopoty z koncentracją,
 • skłonności do depresji,
 • przesuszenie skóry,
 • wypadanie włosów,
 • podniesiony poziom cholesterolu i trójglicerydów.

Niekiedy dochodzi również do zatrzymania owulacji, a co za tym idzie zaburzeń miesiączkowania i kłopotów z zajściem w ciążę. Często pojawiają się także zaburzenia cukrzycowe (insulinooporność).

Jakie badania są konieczne?

Badania na Hashimoto są dość proste. W pierwszej kolejności warto poprosić lekarza POZ o skierowanie na określenie poziomu TSH, czyli hormonu wydzielanego przez przysadkę mózgową, ale sprzężonego z hormonami tarczycy. Jego podniesiony poziom (powyżej 4) może zwiastować niedoczynność tarczycy (która najczęściej związana jest właśnie z chorobą Hashimoto).

Kolejnym krokiem jest skierowanie do endokrynologa i badania szczegółowo określające poziom hormonów tarczycy: T4 (tyroksyny) i T3 (trójjodotyroniny), a także USG tarczycy i stężenie przeciwciał TPO. Jeśli diagnoza się potwierdzi, konieczne będzie leczenie.

Leczenie Hashimoto polega na uzupełnianiu poziomu hormonów. Leki przyjmuje się najczęściej do końca życia.

Dieta w chorobie Hashimoto

Dieta stosowana w chorobie Hashimoto pomaga zmniejszyć objawy choroby i wzmocnić osłabiony chorobą organizm. Oto jej najważniejsze zasady:

 •  Zadbaj, by twoje menu zawierało duże ilości błonnika. Jest on ratunkiem dla spowolnionych chorobą jelit. Sięgaj więc po warzywa, owoce, rośliny strączkowe oraz produkty pełnoziarniste.   
 •  Wzbogać menu w duże ilości białka, które ograniczy tycie i wzmocni  komórki tarczycowe. Sięgaj więc po strączki, białe mięso, jaja. Ogranicz natomiast nabiał (oprócz jogurtu i kefiru), mimo że też zawiera białko. Hashimoto często idzie bowiem w parze z nietolerancją laktozy.  
 • Wprowadź do diety selen. Najnowsze badania potwierdzają, że może on redukować aktywność zapalną tarczycy. Sięgaj więc po orzechy, ryby i owoce morza.
 • Ogranicz produkty sojowe, bo mogą zaburzać wchłanianie leków stosowanych w niedoczynności tarczycy.
 • Ogranicz tłuszcze zwierzęce. Z niedoczynnością tarczycy charakterystyczna dla Hashimoto często wiąże się podwyższony poziom cholesterolu. Po czerwone mięso sięgaj więc nie częściej niż 2 razy w tygodniu. Masło zaś zastąp miękką margaryną, a smalec olejem rzepakowym.

Suplementy diety pomocne przy Hashimoto

Tycie w chorobie Hashimoto

Tycie to jeden z objawów choroby Hashimoto. Pod wpływem stanu stanu zapalanego, który rozwija się w tarczycy, organizm zwalnia, dlatego tempo spalania kalorii jest również ograniczone. Odpowiednia dieta pomoże je podkręcić.

 • Jedz małe posiłki 5-6 razy dziennie. To pozwoli przyspieszyć metabolizm.
 • Pij każdego dnia ok. 2 litów wody.
 • Ogranicz produkty węglowodanowe - wyeliminuj cukry proste (białe pieczywo, słodycze), 2 razy dziennie spożywaj cukry złożone (pełnoziarniste pieczywo, razowy makaron, grube kasze).
 • Włącz do diety olej kokosowy. Pomaga on szybciej spalać kalorie.
 •  Postaw na białko - przyczynia się ono do zwiększenia tempa metabolizmu. Jedz chude mięso, jaja, ryby (głównie słodkowodne), strączki.
 • Każdego dnia znajdź czas na 45 min intensywnego treningu.
 • Włącz do diety produkty fermentowane. Badania potwierdziły, że osoby z nadwagą częściej miewają zaburzenia flory bakteryjnej jelit.

Hashimoto a ciąża

Nieleczona choroba Hashimoto może niestety zaburzać płodność i utrudniać zajście w ciążę, ponieważ często prowadzi do zaniku owulacji. Zwiększa także ryzyko poronienia lub wad płodu (może powodować upośledzenie intelektualne, fizyczne, powodować niska masę urodzeniową).

Sprawa nie jest jednak przegrana. Jeśli choroba Hashomoto jest prawidłowo leczona (poziom hormonów tarczycy jest dzięki lekom w normie), kobieta może urodzić zdrowe dziecko. Konieczne są jednak regularne kontrole endokrynologiczne.

Uwaga! Zdarza się, że choroba ta ujawnia się właśnie w ciąży lub w czasie połogu. Jeśli więc podejrzewasz, że coś nie tak dzieje się w twoim organizmie, na wszelki wypadek powiedz o tym lekarzowi.

Hashimoto u mężczyzn

Hashimoto u mężczyzn występuje 10-20 razy rzadziej niż u kobiet. Jeśli się pojawia, to raczej koło 40.-50. roku życia. Charakteryzuje się przede wszystkim upośledzeniem funkcji seksualnych: obniżeniem libido i zaburzeniami erekcji (u 80% chorych). W badaniach ujawnia się obniżony poziom testosteronu i niska ilość plemników w nasieniu. Leczenie przebiega tak samo jak w przypadku kobiet – konieczne jest uzupełnianie poziomu hormonów tarczycy.

Zobacz też:
Jak wygląda życie kobiet z Hashimoto?
Dlaczego nie wolno lekceważyć Hashimoto?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)