Jakie są objawy zatrucia grzybami i co robić, gdy się pojawią?

Jesień: czas spacerów po lesie, zapachu runa i zbierania grzybów. Pamiętajmy jednak, że najważniejsze jest bezpieczeństwo, więc jeśli nie mamy pewności co do danego borowika czy prawdziwka, lepiej nie zabierać go do domu. Nie pozwólmy, by trujący grzyb był źródłem rodzinnej tragedii. Jakie są objawy zatrucia grzybami?
zatrucie grzybami fot. Adobe Stock

Zrywaj tylko znane gatunki grzybów

Dane na temat jadalnych gatunków grzybów występujących w polskich lasach znajdziesz w licznych atlasach. Jeśli nie masz pewności, poradź się bardziej doświadczonego znajomego. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest jednak kupno fabrycznie spakowanych pieczarek.

Składnikiem trującym są toksyny

Toksyny zawarte w grzybach powodują zróżnicowane objawy. Wyróżniamy alkaloidy i dwusiarczek czteroetylotiuramu działające na układ pokarmowy. Potrzebują one około 4 godzin, by zacząć działać z pełną siłą. Muskaryna pobudza układy regulacyjne organizmu i ujawnia symptomy już w ciągu godziny. W muchomorze sromotnikowym występują falotoksyny i amatotoksyny, które działają bardzo szybko już w minimalnych stężeniach.

Zatrucie grzybami u dziecka? Wywołaj wymioty!

Niebezpieczne gatunki grzybów

Oprócz najbardziej rozpoznawalnego i jednocześnie najbardziej trującego grzyba, czyli muchomora sromotnikowego, w naszych lasach występuje wiele innych. Dla układu pokarmowego trujące mogą być: gołąbki, pieprznik, mleczaj, borowik szatański, tęgoskór pospolity czy czernidlak pospolity. Poważniejsze zaburzenia powodować mogą także strzępiaki i lejówki.

4 rady jak bezpiecznie zbierać grzyby

Jakie są objawy zatrucia grzybami?

Zatrucie grzybami wystąpić może u osób, które jadły potrawę z grzybów lub które były w lesie i miały okazję spróbować nieznanych sobie gatunków. U dorosłych częściej z braku wiedzy, u dzieci z ciekawości. Objawy zatrucia grzybami rozwinąć się mogą już po godzinie. W przypadku grzybów mniej trujących objawy będą przypominały zatrucie pokarmowe, czyli pojawią się wymioty, biegunka, bóle brzucha.

Leczenie w tym przypadku polega na wywoływaniu wymiotów, płukaniu żołądka oraz zapobieganiu odwodnieniu. Gdy źrenice się zwężają, wystąpią zlewne poty, ślinotok i bóle brzucha lub przeciwnie, przy rozszerzonych źrenicach, suchości w ustach, podwyższonej temperaturze ciała chory wymaga podania odtrutki, więc zawsze należy przewieźć go do szpitala.

Zatrucie muchomorem sromotnikowym przebiega najciężej: rozpoczyna się jak zatrucie pokarmowe, ale już po 2-3 dniach pojawiają się objawy poważnego uszkodzenia wątroby (żółte zabarwienie powłok), nerek i zaburzenia składu krwi. Chory może wymagać przeszczepienia wątroby, ale skutki takiego zatrucia mogą być śmiertelne.

Pacjent z objawami i podejrzeniem zatrucia grzybami zawsze powinien skorzystać z konsultacji lekarskiej. Świadkowie zdarzenia mają obowiązek zabezpieczyć potrawę i wymiociny do dokładnego badania w szpitalu.

Polecamy:
Jak pomóc przy zatruciu?
10 objawów zatrucia grzybami, których nie wolno przegapić

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/3 lata temu
OK
/4 lata temu
Niezłe
/5 lat temu
POLECAM:):):):):):):):):):):)::):
POKAŻ KOMENTARZE (3)