POLECAMY

Badasz TSH? Wyniki mogą być zafałszowane! Oto 5 przykładowych sytuacji...

To proste badanie pozwala dość dobrze ocenić pracę tarczycy. W niektórych przypadkach może jednak wprowadzać w błąd. Co sprawia, że TSH wychodzi niższe lub wyższe niż powinno być w rzeczywistości? Przeczytaj!
/ 4 miesiące temu
Badasz TSH? Wyniki mogą być zafałszowane! Oto 5 przykładowych sytuacji... fot. Adobe Stock
TSH to hormon wytwarzany przez przysadkę mózgową po to by sterować tarczycą. Gdy tarczyca działa na zbyt wolnych obrotach (mamy wtedy niedoczynność), poziom TSH rośnie. A im jest wyższy tym silniej mobilizuję gruczoł tarczowy do pracy. 
I na odwrót, gdy tarczyca produkuje nadmiar hormonów (mówimy wtedy o nadczynności), poziom TSH automatycznie spada. Ma to ją skłonić do wyciszenia się. Znajomość tego mechanizmu wykorzystuje się w diagnostyce zaburzeń tarczycy a także po to, by potem kontrolować ewentualną terapię. 
Zakres normy dla TSH to 0,4 do 4,0 mIU/l (niewielkie odchylenia mogą zależeć od widełek ustawionych prze dane laboratorium). Niestety, czasem wyniki badań mogą wprowadzać błąd. Oto 7 przykładowych sytuacji:
 
1. Zażywasz leki…

na wyniki mogą wpływać np. leki przeciwdepresyjne czy sterydy (zwykle zaniżają TSH). Dlatego przed badaniami powiedz lekarzowi o środkach zapisanych ci przez innych specjalistów (zapytaj, czy możesz je przyjąć przed pobraniem krwi). Przypomnij tez o nich później – gdy lekarz będzie interpretował wynik TSH. 

2. Stosowałaś odchudzającą dietę…

…zarówno spadek wagi (zwłaszcza znaczny), jak i zbyt restrykcyjne obcinanie kalorii może sprawić, że TSH będzie na niższym poziomie, niż gdybys była na normalnym wikcie. Co więcej, efekt taki potrafi się utrzymać nawet przez kilka tygodni od zakończenia diety.

3. Zbadałaś TSH zbyt wcześnie od rozpoczęcia leczenia…

…a hormon ten jest dość "bezwładny", oznacza to, że wynik badania może nie odzwierciedlać aktualnego stanu tarczycy. Z tego powodu nie powinno się zmieniać zbyt często dawek leków suplementujących niedobór tarczycy i badać TSH wcześniej niż np. po 4–6 tygodniach od ustalenia nowej dawki.

4. Jesteś w ciąży!

Wydzielany wtedy hormon (HCG) działa podobnie do TSH – dlatego to drugie może się sztucznie obniżyć, nawet jeśli tarczyca działa na zbyt wolnych obrotach.

5. Cierpisz na choroby, które nie mają związku z funkcjonowaniem tarczycy, ale wpływają na poziom TSH.

Zaniżać go mogą przewlekłe dolegliwości takie jak niewydolność krążenia, zawyżać zaś np. choroby nadnerczy ale i infekcje (TSH może być także podniesione w okresie rekonwalescencji).

Polecamy!
Masz niedoczynność tarczycy? Tego lepiej nie jedz! – ostrzegają. Czy mają rację? Kłopoty z tarczycą czy przekwitanie? Te objawy mogą cię oszukać! Jakie badania krwi należy robić na czczo?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)