5 sposobów na bolesną miesiączkę

Teoretycznie ból miesiączkowy najbardziej dokucza kobietom, które jeszcze nie rodziły. W praktyce jednak daje się we znaki niemal nam wszystkim.
5 sposobów na bolesną miesiączkę fot. Fotolia

Skurcze macicy, rwanie w krzyżu czy przyprawiający o nudności ból głowy uniemożliwiają skupienie się na pracy, a nawet wypoczynek... Ciebie także to dotyczy? Oto rady, dzięki którym miesiączka przestanie być bolesną wyrwą w twoim życiorysie.

Poznaj 5 skutecznych sposobów na bolesny okres:

1. Leki przeciwbólowe

Na 2–3 dni przed spodziewanym okresem weź 3 razy dziennie po 1 tabletce leku z ibuprofenem. Jeśli masz nieregularny okres możesz zażyć leki przeciwbólowe, gdy dolegliwości dopiero się zaczynają. Podobnie zadziała także lek z paracetamolem. Jeśli bóle ograniczają się do podbrzusza, ulgę przyniesie ci środek rozkurczający mięśnie macicy.

2. Homeopatia

Kurację nimi także warto zacząć na kilka dni przed miesiączką. Wystarczy 2 razy dziennie zażywać po 5 granulek Sabina 5 CH, Secale centrum 5 lub 9 CH albo po 20 kropli Phapax. W trakcie okresu dawki leku należy przyjmować co 30, a nawet 15 minut (przy nasilonych dolegliwościach). Potem można robić coraz dłuższe przerwy.

3. Kuracja ziołowa

Popularnym "babskim" ziółkiem jest rumianek. Ma on właściwości rozkurczające, przeciwwzdęciowe i lekko uspokajające. By rumiankowa kuracja przyniosła ulgę podczas okresu, warto już na 3 dni przed miesiączką pić po szklance naparu 3 razy dziennie. Jeżeli sam rumianek na ciebie nie podziała, możesz wypróbować gotową mieszankę rozkurczającą (np. Feminosan).

4. Domowe metody

Unikaj wszystkiego co tłuste i smażone oraz gazotwórcze (np. kapusta, fasola). Daruj sobie też napoje gazowane. By dodatkowo poprawić pracę jelit i złagodzić dolegliwości kobiece, zafunduj sobie delikatny masaż brzucha. Możesz przy tym użyć olejku lawendowego – działa rozkurczająco. Ulgę przyniosą ci też ciepłe okłady – przykładaj np. termofor do podbrzusza i bolącego krzyża.

5. Terapia hormonalna

Jeśli mimo wszystko masz silne boleści, koniecznie powiedz o tym ginekologowi. Bardzo trudne miesiączki mogą być objawem:

Dłuższe i dotkliwsze miesiączki mogą występować u kobiet stosujących spirale antykoncepcyjne.

Zobacz także:

Artykuły Diany Ożarowskiej-Sady z Przyjaciółki

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (38)
/9 miesięcy temu
A na mnie działa tabletka przeciwbólowa. W ciągu 1 doby muszę ich wsiąść 4 bo mam ból nie do zniesienia (oczywiście w odstępach kilkugodzinnych), zwłaszcza gdy dopadnie mnie w pracy. Gdy jestem w domu to przykładam do bolącego brzucha ciepły termofor i wtedy czuję ulgę. Tylko to mi pomaga. Wtedy nie muszę się aż tyle faszerować tabletkami.
/rok temu
Mam 47 lat całe życie mam silne bóle miesiączkowe nic mi nie pomaga co miesiąc zmiana przeciwbólówek .Po urodzeniu dziecka też nie minęło. Od strony ginekologicznej jest zawsze wszystko w porządku potwierdzone badaniami usg poziomu hormonów tsh nie wiem co to nadżerka itp itd zawsze słyszałam od lekarza ginekologa ten sam tekst "taki pani urok" szkoda się truć lekami hormonalnymi i że lepiej raz w miesiącu potruć się lekami przeciwbólowymi. Więc się truje już tak od ponad 30lat cierpi mam zniszczony żołądek i co zrobić wyboru nie miałam na zmianę tabletka czopek albo zastrzyk na pogotowiu. Już nie mogę się doczekać menopauzy i uwolnienia od tego cierpienia.
/2 lata temu
Ja już się nie bawię w żadne domowe sposoby na ból jak mam miesiączkę, bo się po prostu nie sprawdziły. Jak boli, to biorę pyralginę i po niedługim czasie jest po bólu. Nie mam cieprliwości, żeby wytrzymać jak boli
POKAŻ KOMENTARZE (35)