Czy do USG tarczycy trzeba się przygotować?

USG tarczycy to badanie całkowicie bezbolesne i bezpieczne. Trwa zaledwie 10–15 minut. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Przeczytaj!
Diana Ożarowska-Sady / 11 miesięcy temu
usg tarczycy kobieta leży na kozetce, a lekarka dotyka głowicą aparatu USG do jej szyi fot. Adobe Stock

Byłoby idealnie, gdyby każda dorosła osoba robiła USG tarczycy profilaktycznie raz na 3 lata – to częstotliwość dla ludzi zdrowych. W razie problemów kalendarium badań jest ustalane indywidualnie przez endokrynologa. Chcąc trafić do specjalisty w ramach NFZ, powinnaś najpierw odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu. Poproś go o kontrolę pracy gruczołu tarczowego – może zbadać go palcami i dać ci skierowanie na stężenie TSH we krwi (hormon zawiadujący tarczycą) a także USG tarczycy. I właśnie na tym ostatnim badaniu tym razem się skupimy.

Jak przygotować się do badania?

Do USG tarczycy nie trzeba się jakoś specjalnie przygotowywać. Warto jedynie zrezygnować z łańcuszka czy korali i ubrać się tak, by szybko odsłonić szyję (np. w bluzkę z głębokim dekoltem czy rozpinaną koszulę). Nim lekarz zacznie robić USG, przeprowadzi z tobą wywiad medyczny. Zapyta o to, czy leczyłaś się już z powodu tarczycy, czy przyjmujesz na stałe jakieś leki, czy robiłaś wcześniej to badanie (jeśli tak, weź ze sobą wyniki). Potem poprosi, byś położyła się na płasko na kozetce i odsłoniła szyję. Posmaruje ją żelem ułatwiającym przesuwanie po skórze głowicy ultrasonografu (patrz zdjęcie). Po kilku, kilkunastu minutach będziesz mogła wstać i wytrzeć ze skóry resztki żelu. Lekarz wydrukuje zrobione przez ultrasonograf zdjęcia i dołączy je do opisu. Komplet pokaż potem kierującemu cię na badanie lekarzowi.

Co potrafi zobaczyć ultrasonograf?

Choć rak tarczycy nie znajduje się w czołówce chorób nowotworowych, w ciągu ostatnich lat znacznie wzrosła na niego zapadalność. USG jest jednym z badań, które pomaga w jego zdiagnozowaniu. Pozwala też obserwować zmiany łagodne czy wywołane stanem zapalnym zapaleniem (np. w przebiegu choroby Hashimoto). W trakcie badania oceniane są przede wszystkim:

  • kształt, wymiary i objętość tarczycy - w tym ostatnim przypadku norma to 13–18 ml u kobiet i 15–25 ml u mężczyzn (przekroczenie wyników potwierdza powstanie wola);
  • struktura tkanki gruczołu,  czyli tzw. echogeniczność – jeśli jest jednorodna, określa się ją jako normoechogeniczną. Miejsca zmienione mogą odbijać ultradźwięki silniej (wtedy są hiperechogeniczne) albo słabiej (hipoechogeniczne). Odstępstwa te bywają wynikiem zwapnień, guzków (zarówno rakowych, jak i łagodnych), torbieli, nietypowego unaczynienia;
  • okoliczne węzły chłonne – zmiany w ich obrębie mogą sygnalizować stan zapalny lub raka.


Polecamy!
Masz niedoczynność tarczycy? Tego lepiej nie jedz! – ostrzegają. Czy mają rację? 4 sposoby na podkręcenie metabolizmu przy niedoczynności tarczycy. Schudniesz i poczujesz się lepiej! Badasz TSH? Wyniki mogą być zafałszowane! Oto 5 przykładowych sytuacji...

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)